Futbolcu
29.11.1969    Hollanda    1,93
Santrafor   
Fas asıllı Hollandalı futbolcu.

tam adı Petrus Ferdinandus Johannes van Hooijdonk.


2007 yılında Hollanda'nın Feyenoord takımında aktif futbola veda etmiştir. Profesyonel futbol yaşamına Roosendaal'da başladı.
Rakip bize faul yapınca mesafeye bakmaksızın penaltı almış gibi sevinirdik. Trabzona 36 metreden attığı gol unutulmaz. Bir süre sonra bazı rakip kaleciler topun önüne baraj kurdurmazdı bizim çocuklar baraj kurardı. Geç geldi çabuk gitti siyah lalemiz.
freekick kazandığımızda daha kullanmadan gol olduğunu bildiğimiz günleri yaşatan futbolcumuz çok sakatlandığı için Nicholas Anelkayı almıştık zamanında
gol attığında migros üst orta bloklarda herkesin kendini yere atmasını sağlayan Frikik Reis PierrePare (yere düşmeyenlere amigolar tokmak fırlatırdı :))
Mesafe ve yer (cephe, çapraz, kornere yakın) farketmeksizin, penaltı gibi frikik kullanan Hollanda’lı eski futbolcumuz.
mesafe tanımaksızın attığı frikik golleriyle taraftarın gönlünde taht kuran hollandalı forvet oyuncusu. Bir sure sonra rakip oyuncular baraj kurmamaya başladı. Bu sefer de hooijdonk kendi takım arkadaşlarından baraj kurduruyordu. Sahada basmadık yer bırakmazdı. 2004 yılındaki gençlerbirliği deplasmanında bir gol atmış 2 tane de çizgiden top çıkarmıştır.
ilk formamın arkasına ismini yazdırdığım futbolcu. frikik ustası. futbol dehası.
Sadece forvet, golcü şeklinde nitelendiremediğim tam bir lider olan isim.

2003-2004 ve 2004-2005 sezonlarındaki performansı ve takım üzerindeki etkisine yönelik ayrı bir kitap yazılır. Bir ankara deplasmanındaki önce çizgilerden top çıkarıp sonra golü atıp maçı kazandırmasını çocuğumuza masal olarak bile anlatabiliriz.
not: kendi arkadaşına baraj kurdurup rakip kaleye frikik atmışlığı vardır.