yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar alımları şu an için kapalıdır!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk
Doğum: 29.11.1969   Uyruk: Hollanda    Boy: 1,93   Mevki: Santrafor  

pierre van hooijdonk/
3
Fas asıllı Hollandalı futbolcu.

tam adı Petrus Ferdinandus Johannes van Hooijdonk.


2007 yılında Hollanda'nın Feyenoord takımında aktif futbola veda etmiştir. Profesyonel futbol yaşamına Roosendaal'da başladı.
Rakip bize faul yapınca mesafeye bakmaksızın penaltı almış gibi sevinirdik. Trabzona 36 metreden attığı gol unutulmaz. Bir süre sonra bazı rakip kaleciler topun önüne baraj kurdurmazdı bizim çocuklar baraj kurardı. Geç geldi çabuk gitti siyah lalemiz.
freekick kazandığımızda daha kullanmadan gol olduğunu bildiğimiz günleri yaşatan futbolcumuz çok sakatlandığı için Nicholas Anelkayı almıştık zamanında
Oğluyla beraber Hollanda basınına röportaj vermiş efsane.

*****
Oğlu Sydney'in futbolculuk kariyeri ile ilgili konuşan Pierre, "Ben futbola başlarken de oynarken de hep heyecanlı biriydim. İlk kulübüm RBC ile anlaştığımda çok etkilenmiştim. Sydney'in bu anlamda benimle alakası yok. Çok açık fikirli birisi ve maçlarda hiç telaşlı değil. Tempolu oynamasına rağmen ne yapacağını bilmeyen bir hali yok. Kariyerim boyunca sürekli büyük stadlarda oynadım o da tribünde maç izliyordu. Fenerbahçe'de oynarken tribündeydi. Bununla ilgisi olabilir." ifadelerini kullandı.

Röportajda Pierre Van Hooijdonk'un Fenerbahçe'yi hatırlatması ile oğlu Sydney "Evet, stad çok gürültülüydü" ifadelerini kullanırken babasının futbol kariyeri boyunca oynadığı maçların çoğunu tribünden takip etme şansı bulduğunu söyleyerek en sevdiği sezonun ise Feyenoord ile UEFA Kupası'nı kazanmaları olduğunu söyledi.
Döneminde frikik denince akla gelen 10 isimden biri
şüphesiz fenerbahçe'de oynamış en iyi beş topçudan birisidir.
gol attığında migros üst orta bloklarda herkesin kendini yere atmasını sağlayan Frikik Reis PierrePare (yere düşmeyenlere amigolar tokmak fırlatırdı :))
Mesafe ve yer (cephe, çapraz, kornere yakın) farketmeksizin, penaltı gibi frikik kullanan Hollanda’lı eski futbolcumuz.
Oğlunu bir an önce ayartmamız gereken futbolcu.

(bkz:sidney van hooijdonk)
herhalde izlediğin en iyi fenerbahçe forvetiydi.