sevgili çaylakların dikkatine – laci sözlük

sevgili çaylakların dikkatine

 

laci sözlük‘te yazmaya başlamadan önce laci sözlük kurallarını, laci sözlük rehberini ve ”çaylakların dikkatine” isimli bu yazıyı okumanız zorunludur.

 

sözlük moderasyonu, yazar alımlarında seçici olacaktır.

 

laci sözlük’te çaylaklık mertebesindesiniz. yazarlığa geçiş aşaması eğer kurallara uyarsanız kolay, uymazsanız zor/imkansız olacaktır.

 

çaylaklık statüsünden çıkmak için öncelikle en az 50 kelimeden oluşacak 5 entry girmelisiniz. entryleri girmeden önce bu yazının tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

 

moderasyonun dikkat ettiği en önemli şey nitelikli entry‘dir. gireceğiniz entry’lerin kalitesi yazarlık sürecinizi hızlandıracak/yavaşlandıracaktır. bununla beraber diğer kurallar da her çaylak için geçerli olacaktır.

 

gireceğiniz entry’lerde niceliği* değil de niteliği** göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. bu bağlamda tek cümlelik entry’ler yerine ciddi manada altyapınızın ve bilgi birikiminizin bulunduğu spor konularında en azından birkaç paragraflık entry’ler yazmanız çok daha değerli olacaktır.

 

bu süreçte birçok entry’niz silinebilir. sözlük moderasyonu, çaylaklara karşı bütün kuralları çok katı bir şekilde uygulamaktadır (çaylakların kuralları öğrenmesi için). en basitinden örnek verecek olursak; sonunda noktalama işareti olmayan entry’leriniz çok uzun bir entry olmadıkça silinecektir. bu kuralların sıkı uygulanması siz yazar adaylarının sözlüğe katacağı kalite açısından önemlidir.

 

gireceğiniz entry’lerin imla kuralları açısından düzgün olması, yazarlık sürecinizi hızlandıracak bir başka etkendir. unutulmamalıdır ki hiçbir kullanıcından mükemmel bir imla beklemiyoruz fakat güzel dilimizi elden geldiğince kusursuz kullanmak her yazarın görevidir. dolayısıyla gelişigüzel girilen entry’ler çaylaklık sürecinize zarar verecektir.

 

gireceğiniz entry’lerinizin yüksek oranda fenerbahçe ve türk/dünya sporu hakkında olması gerekmektedir. laci sözlük, ”anti-rakip” zihniyetine şiddetle karşıdır. rakipler, sözlük yazarları için bir amaç değil de araç olmalıdır. amacımız ”rakiplerimizi nasıl daha aşağı çekeriz” değil de ”nasıl daha iyi oluruz” olmalıdır.

 

gireceğiniz entry’ler, ”çaylaklar sekmesi”nde diğer yazarlar ve çaylaklar tarafından okunabilecek bir şekilde görüntülenecektir. dolayısıyla entry’lerinizin okunmadığını düşünmeyiniz.

 

gireceğiniz entry’ler, moderasyon tarafından düzenli bir şekilde takip edilecek olup, değerlendirme sürecine alınacaktır. sözlük moderasyonunun ortak kararı sonucu sözlükteki rolünüz hakkında (yazarlık/çaylaklık) karar verilecektir.

 

çaylaklara saygıyla duyurulur.