Winner kişiliğimizi tekrardan kazandırması açısından önemli olan hamlelerdir.

Evet biz camia olarak özelikle 3 temmuz sonrasında ama Denizlispor maçından başlayarak düşünüldüğünde son 20-25 yılı kapsayan süreçte vasatlaştık. Bizi kademe kademe dönüştürdüler. Tıpkı AKP'nin muhalefeti kendi istediği şekle dönüştürmesi gibi dar bir alana çekildik.

Belki bu başkanların tercihiydi belki de sistem bizi itti. Çünkü Fenerbahçe içinde de malum terör sempatizanı bulunuyor olsa da tabanda karşılığı yok. Ve biz dışarıdan yapılan müdahalelere karşı her zaman camiayı savunmak için birlik oluyoruz. Bunlar güzel şeyler. Fakat bu süreci düşününce artık yıldızlar takımı, iyi futbolun elçisi, şampiyonluklara ambargo koyan Fenerbahçe'den artık pırıltısını kaybetmiş, otobüsü kurşunlanan, siyasi baskılara maruz kalan ekonomik olarak tükenmiş bir Fenerbahçe'ye dönmüş durumda.

Her başarısızlık ardından hocaya sahip çıkmak, oyuncuya sahip çıkmak vs bundan vazgeçmek belki de ilk yapılması gereken hamle. Nasılsa kimse hesap vermiyor camiada. biz her sene şampiyonluğa oynamamız gerekmiyor, ama oynadığımızda şampiyon olmamız gerekiyor. İşte biz 2. Olunca neyse ya bu kadroyla 2. Olduk iyi demeye başladık. Bizi bitiren şey bu aza karar bakış açısına evrilmiş olmamız.

Bilemiyorum siz neler düşünüyorsunuz dostlar.

Edit: eskiden takımda çalışmış teknik adamları, futbolu bıraktıktan sonra futbol yöneticiliği üzerine, scouting üzerine çalışmamış olanları, sırf eskiden başarılı diye adı anılan isimlerden uzak durması bu hamleleden tekidir.
Sıfırdan yapılanma. En az 150-200 milyon euro bütçe. Üst düzey 3-4 oyuncu (en azından stsl'nin üstünde), bunların arasına da serpiştirilecek birkaç genç yıldız adayı.. şeklinde gidebilirim ama maalesef bütçe sıkıntısı var. Kulüp günden güne eriyor.

İsim sponsoru iddiaları çıkıyordu bir ara, eğer azıcık bile doğruluk payı varsa kovalanmalıdır.
kulübün satılmasıdır. kimse almaz gerçi... net transfere 150 milyon euro lazım. öyle transferler yapmamız lazım ki irfan can kahveci'yi falan alıp rotasyon oyuncusu yapmamız lazım. mutlaka ne durumda olursak olalım bu sezon sonu sözleşmesi biten visca'yı almamız gerekiyor. gustavo segmentinde en az 4 oyuncu almamız lazım.
yapılanmak. başka bir şey demiyorum. biz taraftarların futbol aklı bir yere kadardır. aramızda günde 10 saat futbol ile uğraşan var mı? yok. dolayısıyla bizim futbol aklının yönetimde pay sahibi olması imkansız.

yüzeysel olarak hepimizin biraz futbol aklı vardır. bence şu 3'ü kaçınılmaz:

1) taraftarı dinlememek.
2) rakipler ne der umursamamak.
3) yapılanma

bunun içini yönetim doldursun. o adımları yönetim atsın. biz taraftarlar olarak burnumuzu sokmayalım bu işlere.
Hücum futbolu seven iyi bir yabancı teknik direktörü ikna etsek ve bir kaç yıl sabredilse düzelir. Benim önerilerim:
(bkz: Roger Schmidt)ersun yanal'ın ilk döneminde elediğimiz salzburg'un teknik direktörüydü. Daha sonra leverkusen'e geçti. Leverkusen'den sonra ise nedendir bilinmez Çine gitti. Düzgün bir sportif direktörle birlikte gelirse başarılı olabilir. Eskiden Salzburg leverkusen gibi genç oyunculara önem veren takımları çalıştırmış. Bizim genç oyuncularımız için iyi olabilir.
(bkz: Nico Kovac) Gelmesi zor bu yüzden üstünde çok durmayacağım ama gelirse başarılı olabileceğini düşünüyorum.
İlk olarak çok iyi bir sportif direktör getirilmeli. Oyuncu ağı geniş , iletişim becerisi yüksek ve tecrübeli bir isim olmalı. Bundan sonraki en kritik hamle teknik direktör.
Kadro kalitemiz maalesef ligin en iyisi değil ve şampiyonlar ligi geliri olmadan ligin en iyi kadrosunu kurmak pek mümkün görünmüyor. Bu noktada taktiksel standardı yüksek , eldekilerden yüksek verim alan yani oyun içi hamleleriyle maç kazandıran bir hoca getirmemiz lazım.
En son basamak ise kadro yapılanması. Eldeki yetersiz oyuncuları bir şekilse sepetleyip doğru bir kadro mühendisliği yapmalıyız. Tecrübeli oyuncular olacağı gibi ekonomik anlamda sürdürülebilirlik açısından 2-3 tane kaliteli genç oyuncu parlatmalıyız. Taktik , oyuncu isimleri vb konuşmak için erken.
para yok beyler altyapıdan bir şey çıkacağı yok Ömer Faruk Beyaz dışında Vedat dışında potansiyel para getirecek oyuncu yok o dediğiniz teknik adamlar bu kadroya gelmez gelecek hoca araştırma yapsa biraz bundan önce transferler zamanında bitmediğini hocaların (Cocu Ersun) tam istediği transferler yapılmadığını görecek kariyerlerini riske atmazlar seneye bir de uefa sınırlaması yetmezmiş gibi tff de kısıtlama yapacak her zamankinden daha zor transfer işi