Uzun zamandır düşünüp cevabını bulamadığım hede.

Şimdi şampiyonluk kazanmış isimler mi büyük hocadır? Öyleyse Ertuğrul sağlam ya da Aykut kocaman ya da Ersun yanal ya da Okan burun büyük hoca mıdır?

Ya da Mustafa Denizli, Mourinho, lippi, ancelotti tipi eskinin kral isimleri midir büyük hoca?

Mesela Sergen Yalçın, hiçbir sportif başarısı yoktu ama bu sezon şampiyon olacak büyük ihtimalle. Ya da Bayern başına lig devam ederken getirilen ve sezonu Avrupa ve lig şampiyonluğu ile bitiren hansi flick mi büyük hoca?

Ya da henüz bir kupa kazanamayan nagelsman mıdır bu kişi. Mesela atalanta td'ü gasperini ya da Napoli ile garip işlere imza atan sarri hoca mıdır büyük hoca, ya da doğru düzgün hiçbir başarısı olmayan bielsa mıdır. Kimdir ya?

Büyük hoca diye bir tabir var ama belirli bir tarifi yok. Eğer kupa kazanmış, tecrübeli, başarılar yakalamış ve saygıdeğer kişilerden bahsediliyorsa biz vaktinde aragones'i de getirdik, onu da teneke ile kovaladık sonunda. Onun için de hoca değil denildi.

Ligi bile hoca tanımı gibi havada kalan içi boş bir tabir bu.
Kriz anlarında soğukkanlı kalıp en doğru kararı sağlıklı bir biçimde verebilen hoca büyük hocadır. Bir hoca Oyuncularına güven verebiliyorsa ve oyuncuları onun için mücadele edip savaşıyorsa o hoca büyük hocadır. Büyük hoca olmanın en önemli iki unsuru kriz yönetimi ve iletişimdir. İkisinden biri olmadan olmaz.