ülkemizde futbol dışındaki tüm branşları ifade etmek için kullanılan tanım
oysa ne kadar hatalı bir kullanım bu haberimiz yok. tdk'ya göre amatör kelimesinin anlamı: "Bir işi ya da mesleği hayatını kazanmak veya para karşılığı için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı kişiler için kullanılan sıfat."

yani bir sporcu branşından para kazanıyorsa o amatör değil profesyonel olmuş oluyor. e sporcu profesyonelse, branşı nasıl amatör oluyor?
Yakında hepsi kapanacak olan gereksiz israf. Birşey kâr etmiyor ve de kâr etme olasılığı yoksa fakir bir kulup için gereksizdir.

Bir de yukarıda sorulmuş ki sporcusu profesyonel olan branş nasıl amatör oluyor? Işte tam da skandal kısım burası. Belki sporcu para kazanıyor olabilir ama tüzel kişilik olan fenerbahçe yok yere para kaybediyor. Yani bu sporlar fenerbahçe için gereksiz hobilerden öte seyler değil.

Bu branşlar ya kapatilmalı ya da bütçesi tamamen sponsorlara devredilmeli. Tabii ki sponsor diyorsak bunun koç grubu vs. olması da kabul edilemez. Bir yere zengin taraftarlar sponsor yaptırılacaksa bu kesinlikle yine profesyonel bir şube (türkiye'de sadece futbol) olmalı.

Edit: amatör branşlar azalmayacak artacakmış(*). Siz oynayacaksınız herhalde. Futbol öldükten sonra neyin kanını emeceksiniz çok merak ediyorum. Futbol yoksa para yoktur, para yoksa amatör yoktur. Söylediklerim bir gram yorum dahi içermiyor tamamı ile nesnel. Gerçekleri kabul edin.

Don kişot gibi kulubün gerçekleri ile dövüşeceğinize gerçekleri kabul edin. Biz de isteriz tabii ki her branşta olalım ama öyle bir paramız yok!

Ha fenerbahçeli değil de amatör branş severseniz fenerliyim diye dolaşmayın. Sizin keyfiniz yüzünden asırlık meşenin tabutuna bir çivi daha çakılıyor.
Herkesin fikrine saygım sonsuz ancak kimse böyle bir hayal kurmasın. Futbol dışındaki branşlar kısa süreli bütçe küçültmeleri yaşayabilir bu çok doğal bir şey ülkenin ve kulübün ekonomik durumundan dolayı. Ancak yirmi birinci yüzyılda Fenerbahçe'nin bir amatör branşını kapatması için memlekette o sporun yasaklanması lazım. Sizleri üzmek istemem ama branş sayısı azalmayacağı gibi zamanla artacaktır.
Spor kulüplerinin belirli bir kültüre erismesinde, toplumda yer tutmasında müthiş önemli olan tarihi branşlar. Bugünün "para yapmayan her şey kötüdür" kafası dünyayı yiyip bitiriyor, bu haramiligin dünyayı ve toplumu çok korkunç bir sona ittiğini herkes gördüğünde maalesef her şey için geç kalınmış olunmasından korkuyorum.

Türkiye'deki büyük Spor kulüpleri; 100 yıllık tarihlerinde topluma örnek olmuş, halkın kendini geliştirebilmesi için ellerinden gelen bütün imkanı sunarak farklı sporlar için ortam sağlamış ve toplumsal birlikteliği pekiştirmiştir. Nice hikayeler vardır bu amatör branşların dününde. Bu hikayeler, paradan buyuktur. Bu geçmiş, bu kültür, bu birikim; milyon liranın satın alabileceği ya da kurabileceği bir şey değildir. Toplumlar, artık şirket gibi görüldüğü için var fakirlik de hırsızlık da. Ama insanlar, acımasız şirketler için yitip giden dişliler değildir.

Kâr yapmayan her şeye "gereksiz" gözüyle bakmayalim. Paradan önce insanı, toplumu, kültürü önceleyelim. Amatör branşlar, bu hususta büyük önem taşımaktadır.

Fenerbahçe mutlak amacı aylık bilançosunda bol bol dolar görmek olan bir şirket değil; ülke insanini yükseltmeye çabalayan tarihi bir toplumsal çınardır. Bu değeri Sirketlestirmeye çalışanlara da mahal verilmemelidir, yoksa kendimizi o zenginler elinde oyuncak olup kültürünü yitirmiş acınası "büyük" futbol takımları olarak buluruz.

Amatör branşa akıtılan 3-5 kuruşun sosyal faydası, ekonomik zararından çok daha buyuktur.
bugün itibariyle futbol takımının dahil olduğudur.

yönetenler amatör ruhla hem teknik direktörlük, hem sportif direktörlük, hem malzemecilik, hem mentörlük, hem futbolculuk ... kısaca her işi yaparım abi zihniyeti ile hareket ederek futbol branşını amatör takım seviyesine çekmiştir. tebrik ederim.
ali koç'un 1 haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, her sene ortalama 25 milyon euro zarar ettiren branşlar.

ben bu açıklamayı pek anlamadım. basketbol takımı 12 milyon euro zarar ettiriyor. kadın voleybol ve kadın basketbol takımlarının da toplam zararı 2 milyon euro civarında. erkek voleybol takımının da bütçesinin 1 milyon euro civarı olduğunu varsayarsak; bu şubelerden 15 milyon euroya yakın zararımız oluyor.

geriye kalan 10 milyon euro zarar da kürek takımından, yüzme branşından falan mı geliyor? ne enteresan yahu? ben inanmıyorum bu veriye. bu kadar zarar ettiremez bu şubeler.

eğer gerçekten bu kadar zarar ediyorsak bitmisiz zaten biz. hani bir yerden yardım falan gelmiyorsa -ki "açık" kelimesi kullanıldığına göre gelmiyor- kulübün ciddi ciddi iflas etmesi yakındır. yüz milyonlarca euro borç kapanır mı hesabı yaparken her sene daha da zarar ediyoruz. bu nasıl bir iştir? gerçekten şu tablo çok acınası. borç her sene daha da artıyor. ne olacak bu fener'in hâli?

umarım ali koç'un bu söyledikleri doğru değildir.
Fenerbahçe Futbol kulübü taraftarı tarafından yok olması istenen şubeler bütünü.

Parayı futbol kazanıyor yalanına öyle sarılmışlar ki bütün borcu harcı futbol dışında geriye kalan bu şubeler karşılıyor.

Ayni Ali Koç bu zarar eden şubeleri hedef gösterirken kadın futbol takımı kurulmasını önereceklerini söyleyerek iyiden iyiye saçmaladı. Madem zarar ediliyor ne diye ek şube açma girişimi var?

Sen gidip lemos'a bonservis ver, tisserand'a yüklü bonservis ve maaş öde, zanka'yı al sonra diğer şubeler zarar ediyor... Hadisene oradan. Sen 3 yıl boyunca hedef transfere imza atacak yapıyı kuramadın, her gelen sezon sonunu göremedi, tazminatlar havada uçuşuyor ama bu şubeler sorunlu!!! Futbol geliri en yüksek branş evet ama gideri en çok olan branş.

Sen başka olarak her şubeyi küçültmey gidersen ses etmem ama bunu sadece diğerlerinden bekliyorsan ben tepkimi koyarım, elbette azınlıkta olduğum için de ben ve ben gibilerin sözünün kıymeti yok.
uefa financial fair play ve bankalar birliği anlaşması ile futbolda uzun zamandir yapılamayan savurganlıkların yapılmaya devam edildiği, fenerbahçe'nin borçlarının neredeyse yarısından fazlasının sorumlusu olan şubeler. Futbol şubesi kötü yönetiliyorsa bilin ki bu şubeler bin beter kötü yönetiliyor.

Ali koç, yıllık zararın 25 milyon euro olduğunu açıkladı fakat bu son derece yanlış bir rakam. Sponsorlardan gelen paralar savurganca tek sezonu kurtaracak şekilde harcanıyorsa (ki oyle oluyor) bu da zarardır. Futbolda bizi batıran politikaların basketbolda, voleybolda vs. uygulandığında takdir toplamasına hayret ediyorum, üstelik futbolda hunharca para saçarak da para kazanabiliniyorken amatör branşlarda bu imkansız.

Göz göre göre kulubü öldüren bu yönetim anlayışı bankalar birliği anlaşması ile bitiyor gibi görünse bile hala daha amatör şubeleri öldürmeye devam ediyor. Fenerbahçe, bu şubeleri kendi özkaynakları ile kupalar kazanabilir hala getirmediği sürece bu şubeler yok olmaya mahkumdur. Bugün artık bankalar birliği anlaşması ile futbol'dan para aktarılamayak, yarın amatörü romantikçe finanse eden ali koç gidecek, ilerleyen yıllarda düşük bütçenin getirdiği başarısızlıklar ile bütün sponsorlar kaçacak ve şubeler kapanacak. Fenerbahçe, amatör branşlar için bugün henüz kaynaklar elimizdeyken tesisleşme ve altyapı yatırımları yerine saçma sapan yabancı, yıldız oyuncu transferlerine ederse olacak olanlar bunlar.

Tabii ki hunharca para kaybederek gelen günlük zaferleri başarı sanan taraftarımız bunları anlamayacaktır. Ali koç'u bu şubeler üzerinden eleştirip hareket alaninı kısıtladığınız için bu şubeler muhtemelen kapanacak.