oldum olası ruud hayranıyımdır. madrid'e gidince çok sövmüştüm tabi bir manu taraftarı olarak.
(bkz: ruud van nistelrooy)

onun bitiriciliği, koşusu muazzamdı.
sonra
(bkz: thierry henry)

sol kanattan topla gelerek, rakip savunmanın üzerine ağır ağır sallana sallana gelerek ceza sahası önünden ayak için uzak köşeye vuruşlarının hastasıydım.
(bkz: dennis bergkamp)

gençler hatırlamaz belki ama klass santrafor ne derseniz işte onun kanlı canlı haliydi.
(bkz: ronaldo)

elbette brezilyalı olanından yani fenomenden bahsediyorum. fiziksel görünüşüne karşın kısa mesafede patlayıcı özelliği vardı. sergen gibi göbekli göründüğü sezonlarda bile aşırı süratli ceza sahasına girebiliyordu.
(bkz: raul)

herhalde ispanyol fubolunun yetiştirdiği en büyük golcü. hatta en klas golcü demek gerek. uzun zaman şampiyonlar liginde attığı gol rekoru kırılamamıştı.

(bkz: klose)

gerçekten hastasıydım. gösterişli bir futbolu yoktu ama gerçekten golcüydü. düşük kaliteli benzeri müller mesela. sahada görünmez, öyle çok şovmen yanı yoktur ama muhteşem bir bitiriciydi.
(bkz: drogba)

chelsea nefretim olmasına karşın bu adam için açar maçlarını izlerdim.

(bkz: del piero)

tam santrafor da diyemeyiz aslında kendisi için. çift santraforlu sistemde gezgin olandı. ama tam golcüydü. klas, adam eksiltme, top taşıma, şut, freekick, asist her şey vardı.
(bkz: eto'o)

mallarca ve barcelona'daki eto'o hatta inter'deki ilk sezonu için de konuşmak gerekirse döneminin en iyi bir iki golcüsünden tekidir. golü koklamak deyiminin tanımıdır adeta. muhteşem bitiriişleri vardı ama onu eto'o yapan özelliği topun nereye geleceğini öngörmesiydi sanırım.
son olarak
(bkz: crespo)

biraz daha eskilerden olan arjantinli golcü yine benim efsanelerimdendir. özellikle efsane lazio döneminde olağanüstü performans sergilemişti.
aslında daha çok fazla golcü var aklımda olan. yenilerden lewa, aguero, yine eskilerden batistuta henrik larson ve cantona, daha sonrasında bir dönem interdeki adriano iyi golcülerdi.
şimdi dönüp bakınca eskiden ne kadar üst seviyede golcüler varmış ve oyun ne kadar farklıymış. günümüz futbolunda böyle isimler sayamıyoruz. orta sahası güçlü olan takımlardan bahseder olduk. klass oyuncu sayısı azaldı, daha tekdüze, kuvvetli , dayanıklılığı yüksek oyuncular ön planda.