fenerbahçe'nin yakın tarihindeki kırılma anlarından biridir.

grupta, üç sene boyunca şu tabloya imza atacak bir takım vardı:

1995-96 : şl şampiyonu
1996-97 : şl finalisti
1997-98 : şl finalisti

zidane, deschamps, alen boksiç, del piero, montero, conte, vieri, amoruso, peruzzi...

fenerbahçe'nin o zamanki kadrosunun temeli bir önceki sezon atılmıştı; dönemin şartları için güzel bir planlamaydı. kalede rüştü, defansta uche-högh, sağ bek ilker, ön liberoda kemalettin, sağ kanatta tayfun, solda tuncay, göbekte okocha, ileride bülent ve boliç. bunların yanı sıra erol bulut, mustafa doğan, saffet akbaş, tarık daşgün, saffet sancaklı gibi kaliteli yerliler de vardı. ayrıyetten kostadinov vardı.

bu takım şl'de çeyrek finali (o zamanlar 16 takım katılıyordu, gruptan çıkan çeyrek finale çıkıyordu) son maçta kaçırdı, o da yine [url url=www.youtube.com/watch?v=NJ9tfmcOUh0 kelime=juventus maçı]ydı, deplasmanda 2-0 yenilmişti. son maçta turu kaçırdığı grubun diğer takımı da sir'ün cantonalı schmeichellı scholeslu giggsli beckhamlı manchester united'ıydı. o manchester'ın avrupadaki 40 yıllık old trafford yenilmezliğini bozmuştu fenerbahçe.

bu kadronun planlaması 1995'te ali şen döneminde kurulmuş, 1999 yılına kadar tek tük değişikliklerle iskeletini korumuş ancak ligde de avrupada da başarılı olamamıştı. başarısızlık silsilesinin iki sebebinden biri galatasaray'ın meşhur dönemine denk gelmesi, diğeri ise aziz yıldırım klasikleri. taraftarın avrupada tekrardan böylesine heyecanlar yaşaması için 2008'i beklemesi gerekti, yani aziz yıldırım'ın gelişinden itibaren 10 sene. bir sonraki için ise 5 sene daha. kısacası koca 20 yılda avrupada 2 sezon. geri kalanı, ilk turlarda veya grup aşamasında biten maceralar.

fenerbahçe o sezon gruptan çıkıp çeyrek final, şansı yaver gitse yarı final oynayıp dönemin futbol dünyasında kendine bir yer edinebilecekken bir maçla her şey tam tersine dönmüş, sahneyi ligde ve avrupada tamamıyla galatasaray'a bırakmıştı.