hangisinin daha değerli olduğuna bir türlü karar veremediğim karşılaştırma. birinde kupa ve fena olmayan bir prestij var, öbüründe müthiş prestij var ancak kupa yok.

mesela tottenham 2019'da şl finalisti oldu ama ellerinde kupa yok. aynı yıl chelsea uefa kupasını aldı, müzesine koydu, tarihe somut bir şekilde nakşetti.
Birakin ikinciligi, Sampiyonlar liginde yari finale cikmak bile daha degerlidir uefa sampiyonlugundan.

Basketbolda da ayni fikirdeyim. F4'e kalmak, eurocup'i almaktan cok daha degerlidir.
bu versus 10-15 yıl önce olsa kesinlikle şampiyonlar ligi ikinciliği derdim. hatta o zamanlar şampiyonlar ligi yarı finali bile uefa kupası'ndan daha prestijliydi. mesela 2015'e kadarki uefa şampiyonlarından sadece galatasaray, zenit ve chelsea'nin uefa kupalarını hatırlıyorum. zaten gs ülkemizde olduğu için biliyorum, yoksa onu da bilmezdim. fakat 2015'e kadarki ucl yarı finallerini sorsanız çoğunu bilirim. finallerin de neredeyse hepsini bilirim.

lakin o zamanlardan bu yana avrupa ligi hep gelişim gösterdi, şampiyonlar ligi ile avrupa ligi arasındaki makas her yıl daha da kapandı. hâliyle artık uefa avrupa ligi şampiyonluğunu seçerim. sonuçta işin içinde kupa var ve prestij farkı da aman aman değil.
Bu sorunun iki boyutlu bir cevabı var.

1.boyut Avrupa'nın elit liglerindeki takımlar, buradaki ekipler için Cl finali çok daha gösterişlidir. Prestiji daha yüksektir çünkü oynanan rakipler gerçekten üst seviyededir. Fakat UEFA kupasını kazanana kadar öyle çok da kalbur üstü ekiple maç yapmayabilirsiniz. Düşünün sevilla'da yarım düzine UEFA kupası var ama Cl yarı finali kadar bile konuşulmuyor.

2.boyutu bizim gibi Avrupa'nın ikinci seviye liglerindeki takımlar, bizler için UEFA kupası gerçekçi bir hedef. Elbette Cl finalisti olmak daha görkemli bir zafer, belki 2 UEFA kupası değerinde ama bir sonraki sezonda o seviyelerde olamayacağın için tek sezonluk başarı olarak kalır. Bizim çeyrek final gibi. Kabul edelim ki bizim gibi ülkelerden cl'de kalıcı başarı sağlayan takım önümüzdeki 10 sezon çıkamaz. Sonrası meçhul.

Tarih kazananları yazar arkadaşlar. Hiç kimse finalistleri hatırlamaz epik bir final değilse. O yüzden bir Avrupa kupasını müzede sergilemek daha büyük zevk verir.

Özellikle de bizim gibi takımlar için.