Bu organizasyon hakkında bein sports haber yorumcusu uğur meleke şöyle bir yorum yapmıştır:
Eski organizasyonlarla günümüzü kıyaslamak gerekirse
Şampiyon kulüpler kupası şampiyonlar ligi
Kupa galipleri kupası uefa avrupa ligi
Uefa kupası uefa konferans ligi
Süper Lig 3.sünün ve 4.sünün katılacağı yeni organizasyon. Üstelik doğrudan da değil he play-off turunda başlayacaklar.

Vay be seviyeye bak iyice ele ayağa düştü takımlar.

Türkiye kupasını kazanan ekip ise UEFA Avrupa ligine katılım hakkını elde edecek.

Sanırım bjk kupayı kazanırsa o vakit ligde 3. Sırada bulunan ekip UEFA Avrupa ligi biletini alabilecek.

Yani 2. Sırada tamamlamak da ligi bizim açımızdan gayet mühim olacak. Cl play off'unu gecemezsek bile UEFA Avrupa ligi elemesine katılım hakkı doğacak.

Öte yandan turnuvaya dönersek bu konferans ligini kazanmanın hiçbir artı getirisi yok. Kimse kusura bakmasın da zibilyon tane maç yaparak bir kupa kazanacağım, ödül de UEFA Avrupa Ligi'ne doğrudan katılım bileti mi ? Hiçbir cazibesi yok.

Trabzonspor'u düşünün bu sene bu bu kupaya katılacak. Bir sürü vasat/vasataltı ekiple mücadele edecek, karşılığında maddi olarak neredeyse hiçbir şey elde edemeyecek, oynayacak oynayacak sonra farzı misal kupayı kazanacak ve UEFA Avrupa ligine gidecek. Harika. Ödül olarak da en fazla 10 15 milyon Euro ödül verilir o da şampiyonluk yaşayana.

Benim tezim Türk takımlarının hiçbirisi doğrudan katılım hakkı yoksa bu turnuvaya katılmaya " uğraşmaz " zaten teknik adam bakışı lig ve Avrupa maçları sonrasında yorulduk bahanesi ile açıklanırken motive edici hiçbir özelliği olmayan bu turnuvaya karşı daha da mesafeli olunacağını öngörmek zor değil

Cidden ya ödüle bak UEFA Avrupa ligine katılım hakkı. XD

Bari şampiyonlar ligi elemesine doğrudan katılım hakkını verseydiniz de Bir halta yarasaydı.
2020/2021 yılında katılmaya hak kazandığımız Avrupa kupası.


Yaa aq Uefa kupasına bile gidemiyoruz artık. Bjk kupayı kazanırsa elbette oraya bilet alacağız da şu düştüğümüz girdap nedir arkadaşlar.
gelirleri uefa avrupa ligi'nden pek de aşağıda olmayan lig.
hatta şampiyonluk ödülü uefa avrupa ligi'nin üzerinde.
kafadan şaşırttılar beni.

alıntı---
Gruplara katılan takımlar 2,9 milyon euro elde ederken, bu aşamadaki her galibiyetin değeri 500 bin euro, beraberlik ise 166 bin euro olacak. Grup birincisi 650 bin euro'yu, grup ikincisi ise 325 bin euro'yu kasasına koyacak.
---
2021-22 sezonu 3. Eleme Turu'nda Sivasspor, Gürcü takımı Dinamo Batumi ile Trabzonspor ise Norveç takımı Molde ile eşleşti. İlk maçlar 5 Ağustos'ta rövanşları 12 Ağustos'ta oynanacak. Sivasspor deplasmanda, Trabzonspor içeride başlıyor.