bu federasyon ile ilgili bir şeyler yazmak istiyorum. kadın milli takımının başarısından dolayı federasyon da başarılı gibi görünüyor ancak ben bir de diğer yönlerini yazmak isterim.

erkek takımı neden bu kadar başarısız? hakemler neden bu kadar kötü? voleybol hakemliği eğitimi aldım, eğitim çok kötü ve inanılmaz bir torpil var. anası babası hakem olan direkt hakem oluyor. 1-2 maça çıkıp adaylıktan il hakemliğine getiriliyor. liyakat yok, küçük bir türkiye gibi. hala gds olmayan salonlar var. bunların da düzeltilmesi lazım. italya fersah fersah ilerimizde.

gelelim bana göre en önemli tarafa. bu federasyon açıkça vakıfbank takımına kıyak geçiyor. vakıfbank maddi olarak federasyona destek veriyor olabilir ama yine de bu, yapılanları haklı çıkarmaz. son olarak vakıf'ın takviminde yapılan değişiklik pes dedirtti. 24 ekim'de fb ile maçları var. 20 ekim'de de bjk ile maçları var ama nedendir bu maç 16 ekim'e alındı. bu maç 16'sına alınınca da vakıfbank-kuzeyboru maçı da 18 ekim'e alındı. kuzeyboru'nun bu haftaki maçı 17 ekim'de. yani kuzeyboru 24 saat geçmeden tekrar maça çıkacak. vakıf, fb maçı öncesi fenerbahçe'den daha çok dinlenecek. bu takvim değişiklikleri iyice kabak tadı vermeye başladı. bu voleybol camiası arasında epey konuşuldu kuzeyboru'nun mağduriyeti giderilir illa ki ama vakıfbank her istediğini yaptırabiliyor.

zhu ting geldiği ilk sezon yabancı dil bilmediğinden bench'te çevirmen bulundurdular, buna da yazılı bir kurala dayandırdılar, komik ve saçmaydı. hakemlik eğitimimde böyle bir kuraldan bahsedilmedi. 2015'te fenerbahçe'nin şampiyon olduğu sezon sadece Kim'e ödül verildi. birkaç oyuncumuzun hakkı yendi, bireysel ödülleri vakıf aldı.

vakıf inanılmaz bir lobi kurmuş durumda. bu voleybolseverlerin arasında sıkça konuşuluyor. spikerlerin sürekli vakıfbank, guidetti ve başta haak olmak üzere vakıf oyuncularını güzellemeleri de cabası. canlı yayında vakıfbank maçlarının daha çok verilmesi konusu da var. yayın, federasyon, yazarlar vb. birçok alanda vakıfbank lobisi oluşmuş durumda. bunu yıkmak takımlara ve taraftara düşüyor.