Kadın basketbol milli takımı. "Potanın perileri" diye saçma sapan bir lakap takılmıştır.

A Milli Kadın Basketbol Takımı, FIBA 2021 Avrupa Şampiyonası Elemeleri E Grubu'nda normal süresi 63-63, birinci uzatma bölümü 73-73 biten maçta ikinci uzatma sonucunda Sırbistan'a 83-76 yenildi.
Son yıllarda Nevriye, Birsel, Şaziye'nin emekli olması Işıl'ın dışarıda bırakılması ile dibi gören takım. Alttan bırakın iyi bir jenerasyon gelmesini bazı alt yaş milli takımları B Liglerine düşmüş durumda. Şu an ki mevcut oyuncu havuzunda yeteneği ortalama üstü diyebileceğimiz en fazla 2-3 kişi sayılabilir. Yetenek ve karakter olarak lider özellikli bir oyuncu yok. Şutuna güvenebileceğimiz, hücumda istikrarlı bir isim de yok. Elimizde gelecek vaat eden yirmili yaşlarının başında önemli isimler var. Umarım bu isimleri işleyebiliriz. Yoksa turnuvalara katılamayacak katılsa bile averaj takımı olacak hale gelmemiz işten bile değil.

Takımımız şu an Avrupa Şampiyonası'nda mücadele ediyor. Dün ilk maçında Slovenya gibi bizden daha iyi olmayan bir takıma 72-47 yenildi. Turnuva öncesi İspanya ve İtalya gibi iyi takımlara karşı oynadığımız hazırlık maçlarında da 40'lı sayılarda kalıp yaklaşık 40'ar fark yedik.
2021 Avrupa Şampiyonası'nda Slovenya'ya 72-47, Bosna Hersek'e 64-54 ve Belçika'ya 63-61 yenilerek 3'te 0 yapıp grup sonuncusu olarak elenen takım. Birini yenseydik de grubu üçüncü bitirip en azından son 16 turunu görseydik hiç değilse. Grubumuzdaki üç takımdan da dünya sıralamasında öndeydik. Ancak daha önce yazdığım gibi bu daha iyi günlerimiz gibi duruyor. Turnuvaya katılıp sıfır çekmeyi bile özleyebiliriz.

Hiç vakit kaybetmeden vasat koç Ceyhun Yıldızoğlu'nu göndermeli, Stokes ve Quanitra gibi yetersiz ve uzun devşirmeler yerine kısa, takıma liderlik edecek, hücum yönü çok güçlü ve hırslı birini devşirmemiz lazım. Altyapılara yatırımı ve desteği de artırmak lazım. Oldukça kötü jenerasyonlar gelmekte. Kadın basketbolu yazarları kadın basketbolunun popülerliğini kaybettiğini ve ailelerin kızlarını bazı bilinen sebeplerden ötürü artık basketbola bilinçli olarak yönlendirmediğini söylüyorlar. Buna bir çözüm üretilmeli. Bununla birlikte bu oyuncularımız erkek basketbolcularımız gibi değiller. Takımlarında gayet süre ve sorumluluk alan isimler. İyi takip etmeyen arkadaşlar başarısız sonuçları buraya bağlamasınlar. Oyuncuların oynama konusunda bir problemi yok, sadece yeteneksizler.