fenerbahçe'nin kurtuluş reçetesinde yer alacak maddelerden biri.artan kurun önü alınamıyor. futbolculara hala euro bazında kontrat yapmak kulübü uçuruma sürüklemek demek.

bu saatten sonra özellikle yerli oyunculara tl maaş zorunluluğu getirilmeli. yabancılara da max 1-1,5 milyon euro maaş verilmelidir.
Her ne kadar olması gereken gibi düşünülse de altyapıdan gelen genç oyuncular ve yedek bir kaç yerli oyuncu dışında kimsenin kabul edeceğini zannetmiyorum.

Zamanında zico döneminde takımın brezilyalı ve yerliler olarak ayrılmasında alınan maaşların da etkisi vardı. Futbolun geldiği ekonomide hem yerli oyuncuları motive edip hem de yabancılar euro bazlı maaş alırken TL olarak maaş vermek transfer piyasasında mümkün olmayacaktır.

Bugün farazi bir örnek vermek gerekirse, emre kılınç için Galatasaray 7 m TL verirken fenerbahçe 1 milyon euro önerecek ve muhtemelen de aklını çelecektir.

Mevcut takımda murat sağlam ve sadık dışında muhtemelen hayata geçmesini kabul edecek kimse çıkmaz.
yapılması imkansız bir iş. yabancı futbolcuya yapamayacağın bir baskıyı yerliye yapamazsın.

düşün sözleşme imzalıyorsunuz, yabancı topçu 1.2 milyon euro'ya imza atıyor. yerli futbolcu da hadi 10 milyon tl'ye ikna olsun ( 1.2 milyon euro civarı ). tl bazında kur yükseldikçe oturduğu yerde zam alacakkeni yerli oyuncunun aldığı para da döviz yükselip, enflasyon arttığı için değeri düşecek. bunu hiçbir takım, hiçbir yerli oyuncusuna kabul ettiremez.
he maaş bütçesi düşürülmeli mi ? kesinlikle. en başından beri bunu savunuyorum. lakin bunu tl üzerinden yapamazsınız. kimse yapamaz. yapacağın iş 500 bin euroluk topçuya 3 milyon vermemek.