Fenerbahçe'nin 5 numaralı kurucu üyesi ve 1909-10 yılında kulübün başkanlığında bulunmuş spor adamı.

Halep eşrafından Tüccar Hacı Mehmet Beyin oğlu Tevfik Haccar Taşçı, 1889'da İstanbul’da doğdu. Semtinin kulübü Fenerbahçe’ye, ilk gün katılan isimlerden olan Tevfik Taşçı, 1909–1910 sezonunda Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı görevinde bulunmuştur. Tevfik Bey, 1909 yılının Ocak ayında, Moda'daki "Zamopulos Gazinosu'nda" yapılan toplantıda, 20 yaşındayken; Şehzade Ömer Faruk Efendi'den sonra Fenerbahçe tarihindeki en genç 2. başkan olmuştur. Sarı lacivert formayla çıktığı 12 maçta 5 golü bulunan Tevfik Bey, forvet mevkiinde oynuyordu. Bu dönemde Penaltı Kralı olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizilen Fenerbahçe Amblemi, Tevfik Haccar Taşçı tarafından, eğitim için bulunduğu İngiltere'de rozetleştirilmiştir. Askerlik görevinde bulunduğu 1911 yılında önce Trablus ve daha sonra, Birinci Dünya Savaşı’nda Süveyş Kanalı muharebelerine katılan Tevfik Bey, burada İngilizlere esir düştü ve Malta adasına sürüldü. Savaş sonrası yurda döndüğünde, 1921’den itibaren, Fenerbahçe’nin "Müessesan dönemi" adı verilen 3 kişilik Yönetim Kurullarına uzun süre muhasip üye olarak seçildi.

Tevfik Taşçı'nın, Fenerbahçe tarihine bir diğer hizmeti ise tenis branşının yayılıp sevilmesidir. Fuat Hüsnü Kayacan’ın girişimleriyle Kuşdili Çayırı'nda 1918 yılında faaliyetlere başlayan Fenerbahçe, Türk tenisine ilk aşamada; Sait Selahattin Cihanoğlu, Galip Kulaksızoğlu, Zeki Rıza Sporel, İsmet Uluğ ve Sabih Arca gibi aynı zamanda futbol takımında oynayan değerli tenisçiler kazandırmıştır. Bu gençlere daha sonra esaretten dönen Tevfik Taşçı, Prens Muhsin Yeğen, Mehmet Karakaş, Reşat Pekelman, Edvard Ohanesyan, Ekrem Rüştü Akömer, Kerim Bükey ve İbrahim Cimcoz da katılmıştır.

Fenerbahçe tenisi ilk şöhretini mütareke ve işgal yıllarında (1919-23) yabancı takımlara karşı galibiyetlerle kazanmıştır. Özellikle, 1920'de Osmanbey Kortu tenisçileriyle yapılan ilk ciddi karşılaşmadan sonra, 31 Mart 1921'de ABD'lileri, 24 Haziran'da İngilizleri ve 28 Temmuz 1922'de de Beyoğlu'nun en seçkin yabancı tenisçilerini yenen Fenerbahçeliler, 19 Eylül 1922'de Beşiktaş Jandarma Okulu kortlarında tertiplenen ilk İstanbul Tenis Şampiyonluğunu da tekte Zeki Rıza Sporel, çiftlerde de Galip Kulaksızoğlu ve Tevfik Taşçı ile kazanmış ve Sabiha Sultan'ın koyduğu kıymetli vazoyu Fenerbahçe Müzesi'ne hediye etmişlerdir.

Kendisinden sonra Fenerbahçe başkanlığı görevine Hakkı Saffet Tarı gelmiştir. Tevfik Bey, 6 Kasım 1979 yılında 90 yaşındayken ölmüştür. Kabri, Sahrayıcedit Mezarlığı’ndadır.