bir işi başarmak için varılan ortak güç anlamına gelen kelime.

özellikle sosyal medyada fenerbahçe maçları öncesi çok görürüm bunu.

önceden inanmazdım fakat son zamanlarda beni derin düşüncelere itti. bugün de bir arkadaşımla konuşurken bana enerjinin doğadaki varlığından ve pozitif düşünmenin işin olma ihtimalini yükseltmesinden bahsetti. pozitif düşünmek belki gerçek hayatta daha motive olmamızı ve daha başarılı yollardan gitmemizi sağlayabilir fakat kendi başına doğada bir işin olabilitesini artırabilir mi? işte bunun cevabını bir türlü bulamıyorum.

mesela diyelim ki biz fenerbahçe taraftarları maç hakkında olumlu düşündüğümüzde acaba maçı kazanma ihtimalimiz artıyor mu? tüm enerjimizi takımımızı izlerken harcarsak bu, takımı etkiliyor mu? yani çok saçma duruyor biliyorum ama gerçekten olabilir mi acaba böyle bir şey? kafamda derin düşünceler.

ben hâlen gerçek olduğunu düşünmüyorum. yani bu sezon tüm taraftarların umutsuz olduğu başakşehir maçını 4-1 kazandık mesela. bu gerçek olsaydı kazanmamamız gerekirdi. fakat öbür tarafta da 19-20 sezonunda trabzon deplasmanından dönerken aldığımız mağlubiyetle alanyaspor karşısında inancımızı yitirmiştik. sonuç olarak iç sahada başakşehir'i ezip geçen takımımızın basireti bağlanmıştı o maç. burada da negatif enerjinin etkisinden söz edilebilir.

bilemiyorum altan...