19-02-1992 doğumlu gine'li stoper. sol bekte oynayabiliyor. şu anda eintracht frankfurt'un oyuncusu.
alman fr.de isimli spor sitesine göre frankfurt'un kamp kadrosuna almadığı falette'yle fenerbahçe ilgileniyormuş.
kaynak
Muhtemel yeni stoperimiz.

Fenerbahçe Simon Falette için Eintracht Frankfurt ile masaya oturdu ve resmi görüşmelere başladı.

Falette için oyuncunun kulübüne resmi teklif yapıldı. Simon Falette transferiyle bizzat Ali Koç ilgileniyor.

@yagosabuncuoglu
hem stoper hem sol bek oynayabilen, sol defans jokeri. düşüşte olsa da, kesinlikle boş adam değil.

geçen sezon adolf hütter'in 3-4-3'ünde, 3'lü defansın kenar stoperleri kenarlara açılıp bek gibi oynamıştı. falette bu düzende sol stoper olarak oynadı, ligde yerini daha çok ndicka'ya kaptırsa da, avrupa ligi'ndeki en önemli maçlarda ilk 11 çıkıp finali penaltılarla kaçıran takımın kritik parçalarından biri oldu. grup maçlarında apoel limassol maçları hariç her maçta oynamış, ki diğer takımlar marsilya ve lazio'ydu, frankfurt bu takımlara içerde 4 çekmiş, deplasmanda da yenmeyi başarıp gruptan çıkmıştı.

sonraki iki turda (son 32 ve son 16) yerini ndicka'ya kaptırmış, çeyrek finaldeki ilk maçta benfica'ya karşı oynamamış, ancak o maçta (yerini kaptırdığı) ndicka kırmızı kart görmüştü.

çeyrek final rövanşında benfica'yı (4-2'lik mağlubiyetin rövanşında) 2-0 yenip eledikleri maçta oynamış, sol kanat filip kostic'in arkasını toparlamış, kostic'in maça damga vurmasını sağlamıştı.

yarı finalde chelsea'ye karşı iki maçta da oynamış, deplasmandaki rövanşta 120 dk sahada kalmış, frankfurt penaltılarla elenmişti.

bu sezon ise frankfurt, forvetteki en büyük silahları rebic, haller ve jovic'in (hücum gücünün neredeyse yüzde 90'ını oluşturuyorlardı) üçünün birden ayrılışı sonrası eski gücünde değil ve bundesliga'da 13. sırada. falette bu dengeleri oynamış takımda yer bulamadı, geçen sezondan bile geriye düştü.

kısacası falette, hücumcu bir sol bek değil, önündeki oyuncuya rahatlık sağlayacak tipte bir sol defans jokeri. hütter'in yoğun tempo gerektiren sol stoper görevini sırıtmadan icra edebilmiş, fenerbahçe'ye gelmesi halinde ise eğer form tutturulabilirse epey faydalı olabilecek biri. ama o formunu yakalayabilir mi, onu da artık alanlar düşünsün.
ya bir de bu transfere iyi tarafından bakmak lazım. adamdan beklenti o kadar yok ki 2 müdahale yapsa lugano muamelesi görecek. yapmasa da zaten beklenti yok geri gider 6 ay sonra.