eski futbolcu, yeni futbol yorumcusu.

oyuncu havuzu çok geniş birisi. zaten eski futbolcumuz. camiayı bir şekilde biliyor. çok fazla maç izliyor, çok fazla oyuncu takip ediyor. uygun maliyetli transferler yapmaya yardımcı olabilir.

madem comolli artık gitti, oyuncu izlemenin başına geçmeli, etrafına da kendisinin ve kulübün güvendiği 5 kişilik bir ekip kurulup hem ülke içi hem de ülke dışında oyuncu taraması yapılmalı.
ezberlediği oyuncuları saymaktan başka bir numarasını görmediğim yorumcu. 3 büyüklerden biri bir oyuncuyla mı ilgilendi? hemen onun yerine iskandinav liglerinden bir oyuncu bulup önermekle sportif direktörlük ayrı işler. neye göre uygun olduğunu düşünüyorsun da öneriyorsun? menajeriyle mi temasa geçtin? kulübünün niyetini mi öğrendin?
Kendini iyi pazarlayan bir yorumcu. Çok maç izlediği, çok oyuncu takip ettiği yönünde oldukça iyi bir PR yaptı. Ancak bahsini geçirdiği oyuncuların birçoğu, futbolu derinlemesine takip eden birçok ismin rahatlıkla dile getirebileceği isimler.

Bir örnek verelim: yanlış hatırlamıyorsam geçen sezon Beşiktaş’ta artık yaşlandığı ve formsuz olduğu için Atiba döneminin bitmesi gerektiğini iddia ediyordu. Onun yerine de ısrarla Club Brügge forması giyen Marvelous Nakamba’yı öneriyordu. Birçok programda bunu dile getirdi ve ben her seferinde hayretle dinledim açıkçası. Bu ismin uygun bir maliyetle alınabileceğini de savundu. Fakat bu tabii ki mümkün değildi. Belçika’da oynadığı dönemde kısa sürede müthiş bir çıkış yakalamıştı ve Alman & İngiliz kulüplerinin radarına çoktan girmişti bile. Nitekim bu sezon başında 12m€’ya Villa’ya transfer oldu.

Bu sebeple yaptığı yorumların gerçekçiliğinden ziyade PR kısmına daha çok önem verdiğini düşünüyorum. Eminim, ‘ya zamanında bu adamı bjk alsın diye bas bas bağırdık, gördün mü şimdi Aston Villa’da takır takır top oynuyor’ tarzı yorumlar da yapıyordur.

Yine de canlı yayında muz yiyen, küfür ve, hakaretleri havada uçuşan, sağa sola havlayan, futbol dışında her şeyi konuşan dürzülerin bulunduğu bir yorumcu camiasında oldukça kabul gören bir isim olduğunu düşünüyorum.
Yalanlama yapılmadığına göre sportif direktör ekibine katılmaya çalışıldığını düşündüğüm isim.