Istanbul'un en köklü ve en şanlı kuluplerinden birisidir. Kökleri 1920'ye dek uzansa da bugün kullandığı isim 1940 yılına denk gelir. Taraftarı pek çok kulupten çok daha fazla olmasına rağmen içinde bulunduğu ikinci ligde potansiyalini tribünlerine tam olarak yansıtamaz. Stad çevresi ve hatta bütün semtte bolca "beyaz martı" bulunduğundan bu lakap ile de anılırlar. Iç saha Maçlarını yusuf ziya öniş stadında, özellikle sene sonuna doğru full kapasitede oynarlar. Kardeş kulupleri fatih karagümrük'ken, düşmanları eyüpspordur ve bu maç son derece holiganlık ve şiddet içerir.

Çok uzun zamandır ikinci ligde sloganları "o sene bu sene" olmasına rağmen yaklaşık 20 yılda sadece bir kere 1.lige çıkabilmişler, genellikle 2.ligde playofflarda elenmişlerdir.

Tarihine baktığımızda başarılar ile doludur. 1982-1997 yılları arasında süper ligde oynamışlar ve istanbul'un dördüncü büyüğü olarak kabul görmüşlerdir. Özellikle 1986-1992 yılları arasında 4 kere ilk 5'e girerek büyük başarı gösterilmiş, 1992 yılında ise bir türk takımı olarak dönemin önemli turnuvalarından balkan kupası kaldırılmıştır. 1996-97 sezonunda bir türk futbol klasiği olarak yılmaz vural tarafından küme düşürülmüşlerdir.

Ayrıca belirtmek de fayda var ki başlıca şuan aklıma gelen: cemil turan, selçuk yula, rıdvan dilmen, ismail kartal ve yine bir bu kadar aklıma gelmeyen, bilmedigim nice fenerbahçe efsanesini ve milli futbolcuyu türk futboluna hediye etmişlerdir.

Kasımpaşa, başakşehir ve bilumum mazisi olmayan istanbul takımı yerine ait olduğu yer kesinlikle süper ligdir.
İkametim orada olduğu için semtimin takımıdır.(*) senelerdir bir maçına gideceğim sözde.