yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar alımları şu an için kapalıdır!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk

Salih uçan vs ferdi Kadıoğlu19 yaşında adını besteler de bile andığımız sezon sonunda da roma'ya gönderdiğimiz salih uçan ile şu an aynı yaşta olan hollanda'da altyapı eğitimi almış ferdi kadıoğlu arasındaki vs.
bir süredir düşünüyorum bu başlığı. acaba hangisi daha iyi bir performans ortaya koydu diye.

ikisi de orta saha merkez oyuncusu orijin olarak. ferdi topla biraz daha süratli olduğu için kanatlara da evriliyor, salih ise oyun kurucu özelliği sebebiyle 8 numara olarak da oynayabiliyordu.

ikisi de o yaşta fizik olarak yerlerde. hatta öyle ki salih uçan sahada bir iki kere kusmuştu. yine de ferdi omuz omuz pozisyonlarda salih'e nazaran daha dayanıklı gibi.

ikisi de yüksek potansiyelli, öyle ki u21 dünya kupası sonrasında ki salih rezalet oynamıştı roma'nın o dönemdeki sportif direktörü monchi tarafından 2 yıllık kiralık sonrasında satın alma maddesiyle transfer etme durumu ortaya çıktı. ferdi ise şu an bilinen bir transfer teklifi almadı lakin sezon henüz bitmedi.
salihuçan o sezon lig+kupa+avrupa ( 10+9+7 ) kulvarında toplam 26 maçta 1359 dakika süre alıp 4 gole (3 lig 1 avrupa) katkı verdi. o sezon fenerbahçe tüm kulvarlarda oynayabileceği 65 maçın 64'üne çıkmıştı.
ferdi ise bu sezon lige pandemi yüzünden ara verilmeden evvel lig +kupa ( 15+7) 22 maçta 864 dakika süre alıp 4 gol ( 2 lig 2 kupa ) ve 3 asistlik ( 2 lig 1 kupa ) katkı verdi. aldıkları süre bakımından ferdi daha skorer bir oyuncu olduğu aşikar.

salih uçan'ın oynadığı fenerbahçe avrupa ligi yarı finaline gidebilen kalitede bir kadroydu ve çok fazla maç yapmasından dolayı takım içi rotasyon imkanı daha yüksekti. öyle ki avrupa yarı finalinde öyle bir durum oldu ki salih uçan ilk 11e attı kendisini , ferdi ise daha geniş rotasyon imkanı olan fakat kalite olarak çok da üst seviyede olmayan bir takımda forma kapma çabasında. ayrıca salih; takım olarak düzeni oluşmuş, oyun planı belirlenmiş bir takımda kendisine yer bulmaya çalışırken ferdi için bu durum söz konusu değil. dağınık bir fenerbahçe'de kendisini göstermeye çalışıyor.


salih skor yönü daha düşük bir oyuncuydu ( fakat orduspor'a attığı gol hala gözümün önünde ) ferdi ise gole daha yatkın bir yapıda.
ferdi salih'e nazaran daha lider ruhlu gibi görünüyor ama tabi bu rasyonel bir değerlendirme değil.

bir de ikisinin imaj yönetimi hakkında kısa bir şeyler söylemem gerekiyor, futbol sadece golden ibaret değil bir de o golü atanın gol sevincinden yakışıklılığına, saç traşından taktığı bilekliğe kadar bir dizi imajı barındıran aseti de kapsar. en bilindik olanı beckham'dan tutun da ronaldinho'nun saç bandına kadar sayısız örnek var. salih o dönemde saçları bonus reklamlarından hallice fellaini modeliyle aşırı sempatim bir yapıdaydı. bu onun pazarlanmasina büyük katkı verdi. ferdi'nin de kısa tekmeligi bu noktada dikkat çekiyor. bu imaj faliyetleri çok kıymetli yeter ki oyuncunun asli görevini yani futbolun önüne geçmesine izin verilmesin.
Ferdi kadıoğlu'nun kazanacağı versustur.