19 yaşında adını besteler de bile andığımız sezon sonunda da roma'ya gönderdiğimiz salih uçan ile şu an aynı yaşta olan hollanda'da altyapı eğitimi almış ferdi kadıoğlu arasındaki vs.
bir süredir düşünüyorum bu başlığı. acaba hangisi daha iyi bir performans ortaya koydu diye.

ikisi de orta saha merkez oyuncusu orijin olarak. ferdi topla biraz daha süratli olduğu için kanatlara da evriliyor, salih ise oyun kurucu özelliği sebebiyle 8 numara olarak da oynayabiliyordu.

ikisi de o yaşta fizik olarak yerlerde. hatta öyle ki salih uçan sahada bir iki kere kusmuştu. yine de ferdi omuz omuz pozisyonlarda salih'e nazaran daha dayanıklı gibi.

ikisi de yüksek potansiyelli, öyle ki u21 dünya kupası sonrasında ki salih rezalet oynamıştı roma'nın o dönemdeki sportif direktörü monchi tarafından 2 yıllık kiralık sonrasında satın alma maddesiyle transfer etme durumu ortaya çıktı. ferdi ise şu an bilinen bir transfer teklifi almadı lakin sezon henüz bitmedi.
salihuçan o sezon lig+kupa+avrupa ( 10+9+7 ) kulvarında toplam 26 maçta 1359 dakika süre alıp 4 gole (3 lig 1 avrupa) katkı verdi. o sezon fenerbahçe tüm kulvarlarda oynayabileceği 65 maçın 64'üne çıkmıştı.
ferdi ise bu sezon lige pandemi yüzünden ara verilmeden evvel lig +kupa ( 15+7) 22 maçta 864 dakika süre alıp 4 gol ( 2 lig 2 kupa ) ve 3 asistlik ( 2 lig 1 kupa ) katkı verdi. aldıkları süre bakımından ferdi daha skorer bir oyuncu olduğu aşikar.

salih uçan'ın oynadığı fenerbahçe avrupa ligi yarı finaline gidebilen kalitede bir kadroydu ve çok fazla maç yapmasından dolayı takım içi rotasyon imkanı daha yüksekti. öyle ki avrupa yarı finalinde öyle bir durum oldu ki salih uçan ilk 11e attı kendisini , ferdi ise daha geniş rotasyon imkanı olan fakat kalite olarak çok da üst seviyede olmayan bir takımda forma kapma çabasında. ayrıca salih; takım olarak düzeni oluşmuş, oyun planı belirlenmiş bir takımda kendisine yer bulmaya çalışırken ferdi için bu durum söz konusu değil. dağınık bir fenerbahçe'de kendisini göstermeye çalışıyor.


salih skor yönü daha düşük bir oyuncuydu ( fakat orduspor'a attığı gol hala gözümün önünde ) ferdi ise gole daha yatkın bir yapıda.
ferdi salih'e nazaran daha lider ruhlu gibi görünüyor ama tabi bu rasyonel bir değerlendirme değil.

bir de ikisinin imaj yönetimi hakkında kısa bir şeyler söylemem gerekiyor, futbol sadece golden ibaret değil bir de o golü atanın gol sevincinden yakışıklılığına, saç traşından taktığı bilekliğe kadar bir dizi imajı barındıran aseti de kapsar. en bilindik olanı beckham'dan tutun da ronaldinho'nun saç bandına kadar sayısız örnek var. salih o dönemde saçları bonus reklamlarından hallice fellaini modeliyle aşırı sempatim bir yapıdaydı. bu onun pazarlanmasina büyük katkı verdi. ferdi'nin de kısa tekmeligi bu noktada dikkat çekiyor. bu imaj faliyetleri çok kıymetli yeter ki oyuncunun asli görevini yani futbolun önüne geçmesine izin verilmesin.
kariyer gelişimi ve gidişhatı olarak yapılabilecek, ancak oyun karakteri olarak yapılamayacak bir versus'tur.

salih'i 18 yaşındayken bucaspor'da canlı canlı izleyenler bu çocuğun ileride avrupa futbolunu değiştirecek nitelikte bir orta saha oyuncusu olacağı konusunda hemfikirdiler. 1.90 civarı boyu, uzun bacakları, kıvrak bilekleri, belini döndürebilme kabiliyetiyle attığı vücut çalımları, top kontrolü, pas becerisi ve daha birçok teknik meziyetinin yanında top kapma, pas arası yapma gibi defansif refleksleriyle daha o yaşta ışık saçıyordu. Fenerbahçe'ye gelişiyle, mücadele seviyesinin birkaç tık daha sertleştiği bir ortamda buldu kendini. ya kırılıp dökülüp kaybolacak ya da fiziksel direnç ve mental olgunluk elde edip yürüyüp gidecekti. ama o daha gelişimini tamamlayamadan roma'ya transfer oldu. çok yanlış bir kariyer hamlesiydi, zira en gelişime açık zamanlarını yedek kulübesinde geçirdi. futboldan uzaklaştı. yeteneği ölmez tabii ama fiziksel anlamda kat etmesi gereken mesafelerin epey gerisinde kaldı. gerçi, hala genç ve geçen sezon alanya'da gösterdiği çıkış umut verici. devamını getirip getiremeyeceğiyse, büyük bir soru işareti.

ferdi, salih'ten 10-15 cm daha kısa, hollanda ekolü bir 10 numara; yani, esas faaliyet alanı forvet arkası olsa da savunmaya kadar gelip top alır, 2. bölgede pas istasyonu olur, ceza sahası içine doğru koşulardan ziyade, ceza sahası çevresinde kanat oyuncularına pozisyonlar hazırlarken kendini gösterir. fenerbahçe'deki ilk sezonunda merkez orta saha için fiziksel anlamda yetersiz görünürken ikinci sezonuyla birlikte ofansif bir kanata evrilmeye başladı ve üçüncü sezonunda takımın 3. bölgedeki sorun çözen oyuncusu olacak umudunu hepimize aşıladı. lakin, yeni sezonun ilk iki maçında ilk 11 çıkıp 65-70 dk sahada kaldığı halde hiçbir varlık gösteremezken g.saray deplasmanında son 10 dk oyuna girdi, karagümrük maçına yine kulübede maça başlarken ilerleyen dakikalarda erol hoca onun yerine sinan gümüş'ü sahaya atmayı tercih etti...

salih, doğal yetenek olarak ferdi'ye göre çok daha büyük bir potansiyeldi; yeteri kadar kararlılık, devamlılık ve çalışkanlık gösteremediği için olduramadı. ferdi, salih'e göre çok daha kararlı ve kendini geliştirmeye hevesli görünse de aldığı altyapı eğitiminin üstüne koyacağı bir futbol ikliminde top koşturmadığı için, o da salih gibi olduramayanlardan olacak gibi görünüyor. tabii ki, hollanda'ya dönüp, twente, feyenoord, az gibi kendini daha rahat ifade edebileceği bir takımda her şeye yeniden başlar ve yürür giderse de şaşırmamak gerek. hala çok genç ve pırıl pırıl parlayan bir kumaşa sahip.