Türkiye Ligi'nde mutlaka olması gereken sistemdir. Ligin 17.ve 18. Sırasındaki takım direkt düşsün tamam. Fakat 16-15-14-13 sıralardaki takımlar play-out maçları yapmalı, bu sayede ligin son 6 -7 haftasında tamam benim yerim rahat küme düşmem, Avrupa'ya gitmem maçlar umrunda degil havasından her takım çıkacaktır.
Ligin sonundaki takım, bazı sezonlarda ligin ilk yarısında bir takım ligin dibine demir atıyor ve kalan maçlara pek de umutlu bakmıyor. Ligin ikinci yarısında oynayacağı maçların büyük çoğunluğu prestij maçına dönüşüyor ama onlar da göstermelik. Çünkü üstteki 3 takımı geçmek zorunda, kolay iş degil motive olmak. eğer bu bahsettiğim play-out olsa o zaman sadece 1-2 takım atlayıp 16. Sıraya çıkarsa play-out ile ligde kalma fırsatı yakalar. Bu motive edici bir şey.
Ligin ortasında olup etliye tuzluya karışmayan takimlar ise 13. Sıraya düşmemek için, orada olanlar da oradan kurtulabilmek için ligin son haftalarında rehavete kapilamazlar.
Kısaca teşvik primi olayına kalıcı çözüm.

Benim play-out sisteminde düşüncem şu şekilde:
Son 2 takım direkt düşecek, 16.-15.-14.-13. takımlar 16.ve 13. Sıradaki takımlar ile 15. Ve 14. Sıradaki takımlar birbiriyle eşleşir ve rövanşlı maçlar oynar. İki maç sonunda skor bazında önde olan takım bu elemeyi geçer. Eşleşmelerde skor olarak geride kalan takımlar yani mağlup olan takımlar birbiriyle bir tur daha oynar. Gene çift maç usulü ile oynanacak olup kaybeden takım için son bir kurtarma hakkı verilir.

Bildiğiniz üzere 1. Ligde de play-off var. Fakat oradan gelen takimlar genellikle asansör oluyor, süper lig takımlarını alt edebileni az.( Bunu da Türkiye kupası maçlarında görüyoruz) Lige yeni bir takım olmanın dışında heyecan katamıyorlar. bu tartışmaya açık olsa da play-off kazananı ile play-out sonuncusunu tarafsız sahada tek maçlık bir final maçı oynatırım. Bu sayede oradan gelecek takım Süper Lig takimindan daha iyi mi görmüş oluruz. ( Bu aşamaya hiç gerek de olmayabilir elbette)

Ayrıca Avrupa kupalarına katılım için de bence bir play-off düzeni olusturulsa çok faydalı olur. Lig şampiyonu tamam, Türkiye kupası şampiyonluğu kazanan takım tamam. Ama geri kalan kontenjanlar için bir play-off turu fena fikir değil.
'nın önerileri aslında mantıklı ama bazı yönleri sorun çıkartabilir.
mesela ikircikli olan bir iki konu var ki onlardan biri 13. ile 18. nin aynı cezayı alabilecek olması( ligden düşürülmesi). atıyorum son 2 haftaya 9. veya 10. giren bir takım var diyelim, önemli sakatlıklar oldu ve son 2 maçını kaybetti ve sıralamada düşüp 13. oldu. malum bu sakatlıklar hep olur sezon sonu ve sezon başı sakatlıkların bol olduğu dönemler. lig uzun bir maraton, 32 hafta sonunda 9. veya 10. olan orta sıra takımının kaderi son 2 haftada belirlenmemeli. koca sezonda 30. haftalara kadar nispeten iyi bir sonuç almış anadolu takımına adil davranmak değil gibi sanki. ligden düşürmek ağır bir sonuç neticede. yeri geliyor 15-20 puan fark oluyor 13. ve 18. takım arasında hem.

playoff konusunda da takvim sıkıntısı olabilir mayıs'ın 20'si gibi lig bitiyor. haziran başında da dünya kupası, avrupa kupası başlıyor. bu kupalar için milli takım kampları olacak, çakışmalar olacağı için orada da sıkıntı olabilir.