türk futbolunda, teknik direktör ve yorumcuların çok sık kullanılan bir klişe.
farklı kullanımları da var elbette ama özde aynı anlama geliyor.
şöyle gelişiyor,

ilk 6 hafta

hazırlık kampından yeni çıktık, oyuncularımız çok çalıştı. yeni transfelerimiz var, çoğu da yeni geldi. şimdilik oyun değil 3 puan önemliydi. milli maç arasında eksiklerimizi kapatacağız.
ikinci 6 haftalık dilim.
arada hakemlerin ve mhk'nin de isminin geçtiği dönem olmakla birlikte işte sakatlarımız var, cezalılarımız var. en kıymetli oyuncularımızı bu maçta kullanmadık şeklinde devam eden sonra da bu süreci milli takım arasına kadar 3 puanla atlamak gerekiyor. güzel oyundan öte puan önemli. milli maç arasında tekrar toparlanacağız.
ilk yarının son 5 haftası.
devre arası transferleri için çalışıyoruz. bazı pozisyonlarda eksiklerimiz var. yönetimimiz çalışıyor bu eksik bölgeler için oyuncu bulmak adına. tabi ekonomik şartlar da önemli. ama kimse paniğe kapılmasın biz x takımıyız, gereken yapılacaktır. şimdi önemli olan ligi, oyundan öte devre arasına kadar maksimum puanla kapatmak.
devre arası olur
evet bu sezon ciddi sıkıntılar yaşadık. ama eksiklerimizi halletmek için kısa bir kamp programımız olacak. 2-3 ( anadolu kulüplerinde 7-8 ) transfer ile daha güçlü bir x olacağız.

kamp biter, lig başlar.
çok ciddi çalıştık. ciddi yüklemeler yaptık çocuklara. transfer dönemi bitene kadar başka arkadaşlar da aramıza gelebilir. şimdilik kazanmak önemli, oyundan öte.
ligin 25. haftası falan olur.

üç durum ortaya çıkar.
1- hedefe koşulur
2- hedeften uzaklaşılır.
3- küme düşme noktasında ecel terleri dökülür.
1- şampiyonluk yarışı içerisindeyiz, avrupa kupası kovalıyoruz artık önemli olan 3 puan almak. kalan haftalarda önceliğimiz göze hoş gelen oyun değil maçlarımızda alabileceğimiz en çok puanı toplamak.
2- evet avrupa kupaları için-şampiyonluk için matematiksel şansımız mevcut, elimizden geleni yapmaya çalışacağız. ligi mümkün olan en yüksek puanda tamamlamak istiyoruz.
3- ligin dibinde yoğun bir mücadele var. ligde kalabilmek adına dirençli olmak zorundayız. oyundan öte acil 3 puana ihtiyacımız var.
evet görüldüğü üzere hiç iyi futbol, kaliteli futbol, güzel futbol falan yok. kazanalım da dağa taşa değsin, birisinin saçından seğirsin gol olsun, kazanalım. hiç futbolumuzu geliştirelim, eldeki malzemelerden en iyi futbolu uygulayalım anlayışı yok.

sezon biter her şey tekrar eder.
normal şartlarda fenerbahçe'de görmek istemeyeceğim mantalite. fakat şu an anormal şartlarda olduğumuz için istersek her maçı 1-0 kazanalım pek umrumda değil. yeter ki şampiyon olalım. ama her sene böyle olmaz. taraftar güzel futbol izlemek için gelir stada. güzel futbolla kazanmak ister. işte şimdi anormal şartlar olduğu için böyle bir düşüncem var çünkü 6 senedir şampiyonluk yok bu takımda.

ayrıca bu mantalite ile şampiyon olmak çok zor. bir gol atıp yaslanırsan bir şekilde atıyorlar. hızlı kanatları oluyor, maç çözecek yedekleri oluyor ne bileyim bir şey oluyor ve atıyorlar işte. yine de bunu 2 sene uygulayıp başarılı olabilecek bir td varsa gelsin yarın başlasın. ama işte çok zor.
Fenerbahçe'nin bugünkü halinin sebebi bu anlayıştır. İyi oynarsan o gün kazanamasan da elbet kazanıp seri yakalarsın. Biz yıllardır yanlış hocaların kıç zoruyla kazandığı maçlara aldandık.