yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk

netflixkullanım kolaylığı ve zengin içeriğiyle son yıllarda dünya çapında geniş kitlelere ulaşan platform.

günün birinde fenerbahçemizin de netflix ile işbirliği yapması ve hikayesini herkese ulaştırması gerektiğini düşünüyorum.
Haddini asan dizi film yapimci firmasi.
Yeni yaptiklari "cuties" isimli filmin fragmani dislike rekoruna dogru kosuyor. Cunku acik acik pedofiliyi savunmuslar, elle tutulur bir yani yok bu filmin.

Asil gicik kaptigim sey ise insanlarin bunu normal gormesi. Netflix ciddi manada insanlari uyutmus durumda. Bu insanlar gercekleri goremiyor. Kendilerine hayali bir dusman yaratmislar ve en ufak bir elestiride karsi tarafi cahillikle sucluyor. Akil alir gibi degil. fanatizm basliginda yazmistim, basliktaki ilk entry bana ait zaten.

Videonun ortalarindaydi galiba dakikasini unuttum; bir tane yetiskin, kiza "you're a woman" (sen bir kadinsin) diyordu. Ulan o kiz 11 yasinda mk. Pedofili degil de ne bu...
Ayrica bir de netflix sanki bana bazi seyleri normallestirmeye calisiyor gibi geliyor. Lgbt'ye bir lafim yok, bence de kimse kimsenin cinsel haklarina ve tercihlerine karismamali. Fakat bu yayinladiklari dizi fragmani artik bardagi tasiran son damla oldu. Pedofili igrenc bir seydir, kimse aksini savunamaz bana.
Umarim yonetim entry'mi silmez konu disi diye. Netflix sporla alakali, sadece entry biraz konu disina cikmis ama olsun bu kadar da...
Bu arada netflix uyeligimi yeni sonlardirdim artik vaktim pek yok diye. Yoksa benim de uyeligim vardi 2 hafta oncesine kadar. Bunlari yazmamin sebebi Netflix sahibi olmamam degil yani.
Fragman linki: youtu.be
[embed_basic url=www.youtube.com/embed/M0O7lLe4SmA]
Pedofili propagandası yapan mide bulandırıcı dizi platformu. Bunu dillendirince de yobaz çomar falan derler.
Not: muhalifim
Çok yersiz ve yanlış şekilde eleştirilen platform.

Neden?

Çünkü bir defa bu bir dizi değil.

İkinci olarak yapımcısı da netflix değil.

Bu bir Fransız filmi. Amerikan bağımsız film yarışması sundance ödülü almış. Geçen sezon da aynı yarışmada kelebekler filmi almıştı Türkiye 'den.

Pedofili ne peki? Erişkin bireylerin ergenlik öncesi ya da reşit olmayan kişilere - çocuklara yönelik cinsel arzusu. Bu filmi izlememekle birlikte fragman üzerinden herkesin eleştirmesi sebebiyle fragmanda yetişkin erkek görmedim ben. Yetişkin kadın da kızının açık saçık giyinmesinden şikayetçi gibi.

Benim görmedigim bir sahne varsa bilemem fakat şu kısa ve eleştirilen görüntülerde pedofili olacak bir şey yok..

Peki ikinci nokta, çocuklar bu kadar açık giyinmeli mi? Bu film anladığım kadarıyla kozmopolit bir mahallede yaşayan aralarında Müslüman ve siyahi ailelerin de bulunduğu bir grup çocuğun dans sevgisini konu edinmiş. Dans etmek, dansa uygun kostüm gerektirir. Tıpkı horon giyerken giyilen kıyafetle zeybek oynarken giyilen elbisenin aynı olmaması gibi. Her dans için farklı bir kostüm gerekir. Zira bu elbiseler aerobik elbiselerini andırıyor Bana evet 80-90larda genç yaşlı herkesin giydiği parlak eşofmanlar.
Zaten film işleyiş olarak Müslüman bir aileden bir çocuğun dans sevgisi yüzünden yaptıklarını ve yaşadıklarını seyirciye izletiyor olsa gerek. Bu karşıtlık yaklaşımı. Anlatılmak istenen olguyu karşıtı üzerinden anlatırız.

Fakat biz seyirci olarak buna tepki gösterebilir miyiz? Elbette. Çocukları seks objesi gibi gösteriyorsun diyebilir miyiz? Kesinlikle. Fakat hangimiz filmi izledik ve pedofili çıkarım yapabilecek done elde ettik merak ediyorum zira bugün eleştiren herkes fragman üzerinden gitmiş. Kimse filmin içinde bir şeyler çıkartmamış.

Ben size bir şeyler söyleyeyim bizde ömer Seyfettin diye bir yazar var, çocuk kitabı sözüm ona yazmış. Okuyanlar vardır burada da. Açıp şimdi gene okuyun diyeti, stephen King yanında halt etmiş dersiniz. öylesine o yaş için ürpertici öyküler var ki hiç kimse tepki göstermiyor mesela. Stephen king demişken mesela " it" kitabında da çocuklar yine yaş sınırının altında olan bir filmde başrolde. Ama hiç kimse burada çocuklar oynuyor ama filmde yaş sınırının altında diye eleştirmedi.
Doğru eleştiri çocukları seksist bir yaklaşıma sokmuşlar olabilir. Ama pedofili ben göremedim. Benim göremediğimi gören Varsa lütfen yeşilden yazın. Son olarak bu film 10 sene önce çıksaydı aynı tepki verilir miydi? Bu da toplum olarak - dünya geneli - günden güne muhafazakarlaştığımız gerçeğini çıkartır mı? Düşünmek gerek. Tabi bu konuşmanın yeri bu sözlük değil.