gerçek adı Cassius Marcellus Clay olan ve daha sonra müslüman olunca ismini muhammad ali olarak değiştiren eski dünya ağır sıklet boks şampiyonu.

1.91 boyundaki bu büyük yürek amerika birleşik devletine kafa tutarak "bu benim savaşım değil" demiştir ve vietnam savaşı için amerika ordusuna katılmayı reddetmiştir.

bana göre en akıllı boksördür ancak, kendisi tarihin en iyi boksörü veya sporcusu değildir ama onun kadar icra ettiği sporun haricinde saha/ring dışında yaptıklarıyla da büyük bir ikon olmayı başarabilen de olmamıştır.

(bkz: greatest of all time)
2001 yapımı biyografik filmi olan ali, ne yazık ki underrated kalmıştır.gözlerden ırak kalan bu film, bir spor değil dönem filmidir.vietnam savaşı,mafya,elijah tarikatı,malcom x ve ırkçılık gibi konu başlıklarından oluşan dönemin politik iklimini bence başarıyla ortaya koyan michael mann yapımı filmde will Smith de en iyi performanslarından birini sergilemiştir.soundtrack da ayrı bir güzeldir.

video


video

eskiv ve fentleri, hızı ve danslarıyla boksun en özel adamların biri olmayı başarmış, 56 galibiyet 5 mağlubiyet totosuna sahip çoğu otoritenin en büyük olarak tanımladığı ''the greatest''. aldığı 5 mağlubiyetin ikisini parkinson hastalığının zuhur ettiği dönemde yaşamıştır, yakınları boksu bırakması gerektiğini söylese de biraz maddi kaygılar biraz da hastalığı kendine yediremediğinden dolayı ringe çıkmıştır (iron tyson, ali'yi o dönemde mağlup eden trevor berbick ve larry holmes'ten feci şekilde intikamını almıştır) diğer üç mağlubiyetinin (joe frazier, ken norton, leon spkins) rövanşını almıştır. ringe gömdüğü boksörler arasında george foreman, joe frazier, sonny liston, Archie Moore, Jerry Quarry, Floyd Patterson, Oscar Bonavena, joe Bugner, ken norton, Ron Lyle, Chuck Wepner, Earnie Shavers, Leon Spinks gibi baboşlar bulunmakta, ismi yazılı adamlar bugün faal boks yapsa rahatlıkla 4 büyük kemeri beline takabilecek çapta boksörlerdi, bir george foremancı olarak çok büyük saygı duyuyorum.
yeryüzünün gelmiş geçmiş en iyi boksörüdür. spor üstü karakterdir. döneminin islamofobik türemelerinin kralına kadar fazla gelmiştir.

müthiş zekidir. kralından hazırcevaptır. şak diye 1 saniyeye 10 kelime sığdırıp nevir döndürür. söylediği her kelimede bir mana çıkarabilir, en baba trash talki üç saniyede yapıp sadece diliyle karşısındaki kevgire çevirir.

boks tarihinin kırılma noktası foreman ile ormandaki maçıdır.