eski bir lig tv spikeri.

sonra yorumcu oldu. ardından da geri kafalı bir cinsiyetçi olduğunu gizleyemedi ve kamuoyu sayesinde kovuldu.

ilginç bir career path olmuş, şöyle bir baktım da.
türkiye'nin yetiştirdiği en iyi spikerlerden. müthiş bir diksiyonu ve anlatımı var. ağustos 2020'de kadınların futbol içinde olmaması gerektiğini savunduğu bir açıklamasından dolayı bein sports'tan kovuldu. şu aralar d smart'ta melih gümüşbıçak'la beraber spikerlik yapmaktadırlar.

malum açıklamaları çok yanlıştı kesinlikle. "kadınlar futbolda olmamalı." yaklaşımı çok tehlikeli ve dışarıdan göründüğü kadarıyla da cinsiyetçi bir yaklaşımdır. kadın futbolunu azıcık dahi sevmeyen ve sırf futbolda sayıları çok az olan kadınlar oynuyor diye kutsanmasından rahatsızlık duyan ben bile bu açıklamadan rahatsızlık duymuştum. ancak her ne kadar kadın futbolunu sevmesem de futbol, basketbol, voleybol gibi sporlar tek bir cinsiyete indirgenemez ve herhangi bir cinsiyetin veya topluluğun bu spordan uzak tutulması gerekliliği düşüncesi ayrıştırıcı bir düşüncedir.

melih şendil'in o açıklamaları kötü niyetle yapmadığını düşünsem de düşüncesi çok yanlıştı. üstelik bu açıklamayı ülkenin en çok ilgi gören spor kanallarından birinde yapması doğal olarak göze çarptı ve karizmasını da epey çizdi. keşke bu saçma açıklamaları yapmasaydı ve böylesine iyi bir spikerden faydalanabilseydik.

edit: bu arada kendisi gereksiz linç edildi. sert eleştirilere lafım yok ama "şerefsiz, derhâl toplumdan yok edilmeli, toplumun virüsü" gibi saf nefret içeren linçler çok yanlış. bence melih şendil bazı şeylerin farkında olmayan ortalama bir türk insanı. bu kadar. yani "kadınlar futbolda olmamalı" söylemini "kadınlara futbol yakışmıyor" söylemiyle aynı sanıyor. hâlbuki aynı değil, bu düşünceyi "kadınlar araba sürmemeli", "kadınlar iş hayatında olmamalı" gibi söylemlerle de revize edebilirsiniz. "kadınlar futbolda olmamalı" düşüncesi bunun için yanlış.

ancak, sanki ülkedeki herkes doğruymuş gibi kendisinin bu denli linç edilmesi de geldiğimiz noktayı özetliyor. kendisini linç edenlerin ve kendisine saf bir nefret kusanların da en az melih şendil kadar yanlış olduklarını söyleyebilirim kesinlikle. olayları doğru tahlil etmeden direkt saldıran bu kafadan bir an önce çıkmamız dileğiyle diyeceğim de entelektüel zekâ yerine duygularıyla hareket eden bir toplumdan bunu beklemek yanlış maalesef.
neden beinden kovuldu anlamadım. en iyi spikerlerinden biriydi üstelik.

kadınların futbolda yeri yok sözüne ben de katılıyorum ama bu da önemli değil. katılmayabilirim de. adam ardından erkeklerin de voleybolda yeri yok dedi. neden erkekler bu laftan dolayı linç etmiyor da feministler saldırıyor anlamıyorum.

kadınların futbolda olması farkındalık vs oluşturmuyor, koca pastadan zorlama ufak bir pay vermek sadece şekilcilik oluyor.
yok yere harcanan beyefendi spiker ne dediyse doğrudur kadınların futbolda erkeklerin tenis ve voleybolda travestilerin yüksek atlamada yer yoktur, kaslı yakışıklı zengin koca bulsa ayağını yıkayacak kısa saçlı femoşlar adamı linçledi.

not:kaslı olmasına da gerek yok.
note 2 pro: şöyle düşününce yakışıklı olmasına da gerek yok aslında.