derbiye(*) yaklaştığımız şu günlerde, beşiktaş taraftarı ile fenerbahçe taraftarının tartıştığı versustur.

kıyaslamayı tek yönlü yapmamak gerekir çünkü bu, iki oyuncuya da haksızlık olur. kıyaslama, kariyer ve verdiği katkı açısından yapılmalı.

kariyer olarak tabii ki luiz gustavo'nun önde olduğu bir gerçek. bunu tartışmaya bile gerek yok. direkt olarak takıma katkılarını kıyaslamak gerekir.

luiz gustavo, defansif açıdan bu ligin belki de en iyi orta saha oyuncusu. atiba'dan daha üst seviye defansif meziyetlere sahip.

fakat hücumda atiba'nın önde olduğu da su götürmez bir gerçekliktir. 38 yaşında bile üst düzey katkı veren, kendine bakmış ve kendini salmamış bir oyuncu atiba. bu noktada takdiri hak ediyor.

takıma sundukları katkı açısından, atiba daha uzun süre türkiye'de kalmış bir oyuncu olduğu için atiba diyorum. fakat luiz gustavo birkaç sene daha kalırsa takımımıza çok şey katacak ve bence atiba'yı geçecektir. takımımızın en güvenilir ismi çünkü. "katkı"dan bahsederken sadece gol ve asisti demiyorum. defansif katkı da benim için önemli. gustavo, takımımızın adeta emniyet kemeri. o olduğu zaman beklerimizin arkasını kim toplayacak, tehlikeli atakları kim kesecek sorusu kurcalamıyor aklımı. o olduğu zaman takımın gol yeme ihtimali düşüyor. bu sene topladığımız puanların çoğunda emeği vardır luiz'in. özellikle tek farklı galibiyetlerimizi kastediyorum.

eğer elimde luiz ve atiba'nın 32 yaşındaki halleri olsa, alacağım oyuncu kesinlikle atiba olur, uzun vadeyi de düşünecek olursak. çünkü atiba'nın çift yönlü yaptığı katkı muazzam. fakat mevcut halde luiz gustavo benim için ilk tercih olacaktır zira atiba 38 yaşında ve bunun yanı sıra defansif açıdan luiz gustavo'nun gerisinde. benim için bir defansif orta sahanın defans seviyesi daha çok önem arz ediyor. onun için luiz gustavo benim için bir adım öndedir.

dilerim hafta sonunda oynanacak derbide luiz gustavo, atiba'yı sahadan siler ve bu tartışmalara son verir. fakat yine de atiba'nın saygıyı ve böyle bir versusu hak ettiğini de söylemek gerek.
İkiside çok büyük futbolcudur. Kariyer olarak luiz gustavo'nun çok daha önde olduğu su götürmez bir gerçektir. Benim tercihim burada atiba hutchinson'dır. Zaten süper lig'deki hem ofans hem defans istatistiklerine bakarsanız atiba hutchinson'ın daha önde olduğunu görürsünüz (defans istatistikleri bile daha iyi)
Gs sozlukte gustavo icin "ligin acik ara en iyi ortasaha oyuncusu" denilmis. Gs sozluk diyorum seviyeyi dusunun, bize olan dusmanligi dusunun. Bu adamlar bile gustavo diyorsa kazanan net olarak bellidir bence, daha fazla arguman sunmaya gerek yok. Haa atiba cok iyi oyuncudur saygim yuksektir kendisine ama gecen seneki kadikoy derbisinde yasadigi caresizligi de tum turkiye gormustur.
Atiba ligimiz içinde efsane bir oyuncu kendisine lafımız yok ve saygımız var ama gustavo'nun top noktası bayern münihtir. Atiba böyle bir kulüpte ve brezilya milli takımında orta sahayı sırtlayamaz.

Kariyerleri özetliyor gibi farkı, gustavomuz her derbi maçında atibayı sahadan siliyor o da kanıtlıyor.
Atiba'ya büyük saygı duyuyorum fakat fenerbahçe'de oynasa değil ilk onbir, ilk onsekize bile girmekte zorlanacagına eminim.
Küçük takimlar için atiba; büyük takımlar için Gustavo dediğim versus. Bu dediğim mantıklı mı yoksa saçmalık mi inanın ben de bilmiyorum.(*)

(bkz:Deli mi dahi mi)
Tiner çekmekten beyni süngere dönüşmüş biri olmadığınız sürece kazananinin kim olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz.