yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar alımları şu an için kapalıdır!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk
Doğum: 22.12.1925 (ö.13.01.2012)   Uyruk: Türkiye    Boy: 1,68   Mevki: Sol Kanat  

lefter küçükandonyadis/
2
Adı Rumcada özgür anlamına gelen Elefterios olan futbolcu, kısaca Lefter olarak anılmaktadır. Aynı zamanda ordinaryüs lakabıyla da tanınmaktadır.
(bkz:Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri)
fenerbahçe tarihinin en müstesna karakterlerinden. her hatırlandığında 6-7 eylül'ü anlatırkenki burukluğu gelir akıllara. halbuki bir hafta on gün önce türkiye için gol atarken omuzlarda taşınmıştır.
iyi ki bizim efsanemiz.
7 yaşımdayken ailemle büyükada'da gezerken bir kahvenin önünde babamın uyarmasıyla gördüğüm, o gün benim için tanımadığım yaşlı, güleryüzlü bir adam iken, ben büyüdükçe ve kendisi hakkında yazılan biyografileri okudukça çektirmekten en çok gurur duyduğum fotoğrafın öznesi olan Fenerbahçe efsenesi.
bugün ölümünün 8. yıl dönümü olan efsanemiz.
1947-51 ve 1953-64 yıllarında Fenerbahçe forması giyen Lefter Küçükandonyadis, bu dönemde 1 Milli Küme (1950) ve 3 kez de (bugünkü adıyla) Süper Lig (1959, 1960-61, 1963-64) olmak üzere 4 Türkiye Şampiyonluğu yaşamıştır. Lefter, ulusal şampiyonlukların yanında 3 İstanbul Ligi şampiyonluğu kazanan kadrolarda yer almıştır.
bir çoğumuz gibi bende dededen , babadan fenerbahçeliyim. rahmetli dedemin söylediğine göre gelmiş geçmiş en büyük sporcumuzmuş.kendisinin futbolunu göremedik ama mütevaziliği , fenerbahçemize olan sevgisi bile efsanemiz olmasına yeter . ışıklar içinde uyu
Büyükadada çalışırken kendisini tanıma serefine nail olduğum değerli insan. Mütevazı ve espirili bir insandı. İsmini unuttuğum berber bir arkadaşı vardı futbolcu çok bel kırdım ama bunu gecemezdim derdi. Allah rahmet etsin
Torunu Özcan Katmer : "Bizi dinleyen insanlar ilk defa TRT Radyoda duyacaklar, Lefter’in unutulmaması ve genç kuşakların daha iyi tanıması için dedem Lefter’in hayat hikayesini film haline getiriyoruz. Film ile ilgili Fenerbahçe Kulübü ve Ali Koç çok yardımcı oluyorlar, sanıyorum 2022 veya 2023 gibi seyirci ile buluşacak."
Tribünler bağırdı binlerce kere

Ver Lefter’e yaz deftere

Bitti kalem, doldu defter

Efsaneler ölmez Lefter