Saglikli ve zevkli bir futbol ortami icin olmasi gereken uygulama. Baslik pek bir sey ifade etmeyebilir fakat benim kafamdaki fikri buraya aktaracagim.
Bildiginiz uzere maaslarinin yuksekligi sebebiyle elden cikaramadigimiz bir suru futbolcu var. Maalesef dunyada bu durumdan sadece biz degil baska kulupler de muzdarip. Mesela bir oyuncu sozlesmeyi aldigi an yatisa geciyor. iste bu noktada kuluplerin sozlesme fesih hakki olmasi gerekiyor. Yani kulupler, transfer donemlerinde istedigi oyuncunun sozlesmesini feshedebilecek. Boylelikle yatisa gecen oyuncular calismak zorunda kalacak.
Bu fikir, uzerinde dusunulup hayata gecirilmeli. Evet kotu yonetilen kuluplerde goruluyor bu yatis olayi ve kotu yonetim uefa'nin ya da diger kuluplerin sucu degil. Fakat dunyada bircok kulup iyi yonetilmesine ragmen bu dertten muzdarip olabiliyor. Bu baglamda kesinlikle kuluplerin oyuncuyu bedel odemeden serbest birakma hakkinin olmasi gerektigini dusunuyorum. Simdi diyeceksiniz ki bazi oyuncular yuksek maas isteyecektir. iste bu noktada tff'nin ya da uefa'nin olaya el atmasi gerekiyor. Bir oyuncuya verilecek maksimum maas olmali. Gerisi ise performansa dayali sozlesme olmali. Mesela sampiyonluk bonusu, performansa dayali bir maddedir. Sadece bir ornek.
Fenerbahce sozluk yazarlarinin bu konu hakkindaki fikirlerini merak ediyorum.
eğer isterse tek taraflı feshetme hakları var zaten kulüplerin. fakat bunu futbolcunun sözleşmesine eklemek asıl olay.
tanım : işini bilen kulüplerin kullandıkları hak.
HALİHAZIRDA BULUNAN BİR HAKTIR. TAZMİNATINI VERİNCE GÖNDEREBİLİYORSUNUZ İSTEDİĞİNİZ FUTBOLCULARI.
BAKIN ŞU NOKTAYI ARTIK GÖZDEN KAÇIRMAYA BAŞLADIK. ÖYLE YA DA BÖYLE FUTBOLCU, TEKNİK ADAM, MASÖZ, TERCÜMAN HEPSİ AMA HEPSİ BİRER ÇALIŞAN. MESELA ARANIZDA BİLMEYENLER VARSA SÖYLEYEYİM KAPİTALİST AMERİKA'DA NBA OYUNCULARININ HAKLARINI KORUYAN BİR SENDİKA VARDIR. VE DAHA ÖNCE TAKIMLARLA ANLAŞAMADIKLARI İÇİN MAÇLARA ÇIKMAMIŞLARDIR. KEZA İSPANYA LİGİNDE, ÇOK DEĞİL BİRKAÇ SENE EVVEL OYUNCULAR SAHAYA ÇIKMAMIŞ VE LİG GEÇ BAŞLAMIŞTIR. YANİ KISACA ONLAR BİRER ÇALIŞANDIR.
TÜRKİYE'DE ŞÖYLE BİR ALGI VAR, 1-5 MİLYON EURO KAZANIYOR, EE BU YÜZDEN DE HER ŞEYİ YAPMAK ZORUNDA. BU İNSANLAR SÖZLEŞMELİ. KULÜPLER BU ADAMLARI TRANSFER ETMEK İÇİN MİLYON EUROLAR ÖDÜYOR, SONRASINDA YILLIK ÜCRET DE VERİYOR. BU ŞARTLARIN HEPSİ SÖZLEŞME DAHİLİNDE GEÇERLİ.
SORUN ŞURADA, BEN BİR MÜHENDİSİM. X FİRMADA ÇALIŞIYORUM. RAKİP Y FİRMASI BENİ İSTİYORSA VE BENİM X İLE OLAN SÖZLEŞMEM HALİHAZIRDA DEVAM EDİYORSA, BEN FİRMAMDAN AYRILIRSAM YENİ FİRMAM YANİ Y FİRMASI BENİM BONSERVİSİMİ KARŞILAMAK ZORUNDA. YOKSA BEN BİR MÜHENDİS OLARAK EKSİ FİRMAMA SÖZLEŞME ŞARTLARINI YERİNE GETİRMEDİĞİM İÇİN TAZMİNAT ÖDERİM. AYNI ŞEKİLDE ÇALIŞTIĞIM KURUM DA BANA DERSE Kİ BİZ SENİN PERFORMANSINDAN MEMNUN DEĞİLİZ SEVGİLİ MUZ ORTA, O SEBEPLE ARTIK BİZİMLE DEĞİLSİN DEDİĞİNDE, BEN DE DERİM Kİ O ZAMAN TAZMİNATIMI VERİN.
BU SÖZLEŞMELER, SÖZLEŞMENİN HER 2-3 TARAFINDAN DA UYULMASI ESASINA DAYANIR. BEN ÇALIŞTIĞIM KURUMA İMZA ATMADAN EVVEL, HER MADDE TEK TEK TEK YAZILDI. KAÇTA İŞ BAŞI OLACAK, NE ZAMAN MAAŞ ARTIŞI OLACAK, PRİM ŞARTLARI NEDİR, TATİL GÜNLERİ NASIL BELİRLENİR, ÇALIŞMA SAATLERİ, YEMEK HARCIRAH VS VS HER ŞEY ORADA YAZILI. BEN SÖZLEŞMEMİ BİTİMİNE 2 AY KALADAN EVVEL İPTAL EDERSEM MESELA, 1 YILLIK - 12 AYLIK -BÜTÜN ALACAĞIMI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜYÜM, EĞER FİRMA BENİ 2 AY KALADAN EVVEL İŞİME SON VERİRSE 24 AYLIK TAZMİNAT ALMA HAKKIM VAR. FAKAT KARŞILIKLI OLARAK SÖZLEŞMEDE YAZILAN MADDELERE UYUMSUZLUK GÖSTERİLİERSE HER İKİ TARAFIN DA TAZMİNAT ÖDEMEME GİBİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ MEVCUT.
İŞTE BU NOKTAYA GELDİĞİMİZDE, KULÜPLERİMİZ BİR OYUNCUYU, ÖZELLİKLE DE YABANCILARI GETİREBİLMEK ADINA İMTİYAZ ÜSTÜNE İMTİYAZ VERİYORLAR. SONRA DA BUNLAR YATIYOR DİYE SÖYLENİYORLAR. YUKARIDA DA DENİLDİĞİ GİBİ SÖZLEŞMELERE PERFORMANS KRİTERİ GETİRİLMELİDİR. AMA BUNU YAPABİLMENİZ İÇİN ELİNİZİN GÜÇLÜ OLMASI GEREKMEKTEDİR. BURADAN YABANCI SINIRLAMASINA DA BİR YOL UZANIR DA ORAYA GİRİP DAHA DA UZATMAK İSTEMİYORUM FAKAT ÇEVRENİZDE 3 MÜHENDİS VARSA ONLARIN PİYASASI 10 OLACAKKEN, 10 MÜHENDİS OLURSA ETRAFINIZDA PİYASASI 3'E DÜŞECEKTİR TAA Kİ İÇLERİNDEN BİRİSİ SENİOR SINIFINDA DEĞİLSE.

BİZİM PROBLEMİMİZ ÇOK FAZLA JUNİOR MÜHENDİS ÇALIŞTIRIP, SENİOR MAAŞI ÖDEMEMİZ. GÜNLÜK HAYATTAN ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE. BİLMEM ANLAŞILDI MI ?
BUNU FUTBOLA TEKRAR DÖNDÜRÜRSEK, O MAAŞLARI FUTBOLCULAR ZORLA ALMIYORLAR, BİZ ZORLA VERİYORUZ. MESELA ATIYORUM HASAN ALİ KALDIRIM KAYSERİSPOR'DA 300 BİN EUROYA OYNARKEN GİDİP DE 1 MİLYON EURO VERİYORSAN, BU OYUNCUYU DEĞİL SENİ BAĞLAR. FAKAT SÖZLEŞME YAPARKEN DERSEN 400 BİN EURO NET MAAŞ KALANLAR MAÇ BAŞI DİYE O OYUNCU OYNAMAK ZORUNDA OLDUĞUNU BİLİR ONA GÖRE KENDİSİNİ GELİŞTİRİR. DERSEN Kİ 500 BİN EUROYA OYNAYAN VEDAT'A 15 GOLÜ GEÇERSEN EKSTRA 500 BİN EURO PRİM OLACAK 20 GOLÜ GEÇERSEN 600 BİN EURO PRİM OLACAK VS O ZAMAN ELİN GÜÇLÜ OLUR. BİZİMKİLER YETER Kİ GELSİN, BİZ GARANTİ ÜCRET VERELİM DİYE BAKIYORLAR. ÜSTÜNE ÜSTLÜK AVRUPA'DA ALAMAYACAKLARI PARALARI VERİYORUZ SIRF RAKİPLER ALMASIN DİYEREK.

YAPILMASI GEREKEN 3 BÜYÜK KULÜP KENDİ ARASINDA CENTİLMENLİK ANLAŞMASI İMZALAMAKTIR. YURTDIŞI TRANSFERLERDE BİRBİRİNİN RAKİBİ OLMAYACAKLAR, YURTİÇİNDE DE EŞ DEĞERDE PARALAR ÖNERECEKLER. O ZAMAN İŞTE BU BORÇ SARMALINDAN ÇIKARLAR.
NE TFF, NE UEFA NE DE FİFA BUNUN ÖNÜNE GEÇEMEZ. NASIL KRUSE YA DA RUİZ SÖZLEŞME ŞARTLARINI YERİNE GETİREMEDİ DİYEREK SÖZLEŞMELERİNİ FESHEDİYORSA, KULÜPLER DE İDMANLARA ÇIKMAYAN, KAVGAYA KARIŞAN, SAHA İÇİ/DIŞI CAMİAYA YAKIŞMAYACAK HAREKETLER YAPARSAN SÖZLEŞMENİ TEK TARAFLI FESİH MADDESİNİ SÖZLEŞMELERİNE EKLEMELERİ GEREKMEKTEDİR.
SÖZLEŞMEDE YAZMAYAN DURUMLARDA KARŞILIKLI DİYALOG DEVREYE GİRER. AMA UNUTMAYIN, YAZILI OLMAYAN HER SÖZ DEĞİŞTİRİLEBİLİR.