başkan mehmet sepil aracılığı ile coronavirüsü sebebiyle ertelenen süper lig hakkında açıklamalarda bulunmuş vakıf.

--- açıklamalar ----

"PLAYOFF SİSTEMİ KURULABİLİR"
3 senaryonun 1'i planlandığı gibi bitirmek. 2. senaryo, bakanımız da hepsini çalışın dedi. Hem ülkemizde, hem Avrupa'da oluşan koşullardan dolayı liglere başlamak uzayabilir, bu durumda ne yapılacak? Hızlandırılmış bir lig sistemine gidilmek zorunda olunabilir. Playoff gibi şampiyonların daha hızlı belirlendiği bir sistem kurulabilir. Düşme olmasın, diğer kulüpler şey olsun var, Avrupa'da aynı şeyleri tartışıyor.
"KARARI VERECEK YER FEDERASYON"
Şu anda kararı verecek merci, Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Bugünkü toplantının birçok amacı vardı, biri tarih konuşmaktı. Tarih vermezseniz, oyuncular ne yapacak, kamuoyu ne yapacak? Tarih vermenin öneminin farkındaydık, birçok başkan telekonferans sırasında, tarih belirlemezsek, hem oyuncular, hem kamuoyu açısından belirsizlik yaratırız diye düşündü.

"İNGİLTERE TARİH VERDİ, NE OLDU?"
İngiltere tarih verdi örneğin, ne oldu o tarihler, şimdi Mayıs ayı başına çektiler. Verilen tarihler olabilir, öneriler olabilir, toplantı sonunda ben federasyon başkanını aradım, ne tartıştığımız konusunda bilgi verdim, %100 bu tarihler kalacak değil.

"SENARYO SAYISI 3 TANE"
Senaryo sayısı 3 tane. İnşallah, hepimizin arzusu şu, virüs olayı kontrol altına alınır. Virüs hızla kontrol altına alınırsa, 8 maçımız kaldı, 3 tane de kupa maçımız var.

"HAZİRAN SONUNA KADAR BİTİRELİM TAVSİYESİ"
En fazla oynayan takım 10 tane maç oynayacak. Yurt dışına baktığımızda, İngiltere'de 12 maç var, kupalar var. Takvim olarak şu anda en rahat olan ülke, Türkiye. UEFA'nın toplantısında, Haziran sonuna kadar ligleri bitirelim tavsiyesi alındı. Finansal olarka bir kriz geleceğini herkes görüyor ama ben sayın başkanın yanına gittiğimde, 18 kulüp başkanının onayıyla gittim. Değişik görüşler olabilir ama 18 kulüp başkanı, şu anda oluşan koşullarda ligleri bekletelim dedik.

EN ÇOK İLK SENARYOYU TARTIŞTIK"

Üçüncüsü, inşallah yaşamayız, iyice bu işleirn gecikmesi durumunda, acaba ligler şu andaki gibi tecil mi edilmeli, bu hiç düşünmek istemediğimiz bir senaryo. Bizim Kulüpler Birliği olarak yapacağımız şey, en çok ilk senaryoyu tartıştık

--- açıklamalar ---
bugün gerçekleşen olağanüstü toplantının ardından bir açıklama yayınlamış vakıf.

Yapılan açıklamada oyunculardan indirim talep edileceği ve ligler başlayana kadar ödeme yapılmayacağı kaydedildi.

İşte alınan kararlar...

Kulüplerimiz içinde bulunduğumuz sezonu futbolcu, menajerlik, teknik ekip vb sözleşmelerinde belirtilen ücretlerin yapılandırılması, uyarlanması ve dondurulması konusunda karşılıklı olarak mutabakata varmaya çalışacaklardır.

Karşılıklı mutabakatın sağlanamaması halinde ligler tekrar başlayana kadar bu süreci kapsayan sözleşmeler ve alacaklar dondurulacak, oyunculara bununla ilgili tebligat gönderilecektir.

Kulüplerin mevcut zarar hesaplamalarına göre yıllık ortalama %30 zarara uğradığı tespit edilmiştir. Liglerin akıbetinin belli olması ile her kulüp kendi zarar durumuna göre indirim rakamını uygulamaya koyabilecketir. Bakiye oyuncu ödemeleri, ligler başladıktan sonra ödenmeye başlayacaktır.

Kulüpler Birliği Vakfı Finansal çalışma grubu, Kovid-19'un önümüzdeki sezona etkileri üzerinde çalışmalarına devam etmektedir. Rapor hazır olduğunda kulüplerimiz ile paylaşılacaktır.
hiçbir halta yaramayan bir birliktir bu.

sadece devlet bize yardım etsin diyerek bir araya gelirler ve sadece bu konuda birlik olarak hareket ederer.

türkiye'de futbolun gelişmesi, futbolun yayılması, gelecek yıllarda ne gibi atlımların yapılmasının gerektiği, altyapı sistemleri vs hiçbir konuda konuşmazlar. sadece bize para verin borcumuz var. bunun için belli periyodlarda toplanıyorlar. ne gerek varsa. sizin varsa tüzüğünüz

madde1 ) her daim borçluyuz , bu yüzden bize bol bol para verin biz de menajerlere kaptıralım
madde 2 ) üstte yazan maddelerin korunması ve kollanması önceliğimizdir olsun ve bitsin. öyle bir birlik ki resmi internet sayfası bile yok. sorsan hepsi vizyon da vizyon diye anlatırlar.

gene aynı kafada toplanıp paramız yok, oyuncular indirim yapmazsa para ödemeyeceğiz diyerek pişkinliklerini göstermişlerdir. bu oyuncuların bazıları milyon eurolar kazanıyor olabilirler. ama hepsi değil. siz bol keseden paralar saçıyorsunuz diye onlar suçlu mu ? sizlerin öngörüsüzlüğünüzün cezasını onlar mı çekmek zorunda ?

elbette bir salgın olacağını sezon başında bilemezdiniz, sonuçta 100 yılda bir olacak bir hadise yaşanıyor. haklı olabilirsiniz. ama hak etmeyen oyunculara hak etmedikleri paraları veriyorsunuz, sonra da ağlaşmaya başlıyorsunuz. türkiye'de futbolcular sendikası olmadığı için kulüpler istedikleri gibi at koşturuyorlar, mobbing uyguluyorlar. yeri geliyor taraftarın önüne atıyorlar. bunu yapmaya da devam edecekler. orta doğulu zihniyeti ne de olsa.

futbolcular indirim yaparsa iyi mi ? elbette. fakat bu oyuncunun insiyatifinde olur. onu zorlayamazsınız. beğenmiyorsanız sözleşmesini fesh edersiniz, oturup konuşup anlaşıp. fakat x topçu indirim yaptı, y topçusu indirim yapmıyor diyerek basına servis ederseniz bunun adı mobbingtir. kimse de kusura bakmasın. belki bu salgın sayesinde bol keseden, olmayan paraları harcamaktan vazgeçmeye başlarsınız diyecek oluyorum aklıma matkap fiko geliyor. 2 sene şampiyon olanın kaba eti kalkmaya başlıyor.
twitter

twitter


ödemeleri aksatan bein sports'a tepki olarak maçların ilk 60 saniyesinde mücadele etmeme kararı almışlar.

bein sports, harbiden rezilsiniz abi. bir de utanmadan kaçak yayın diye ağlamanız, futbolcuların 2 saniyelik görüntülerine telif atmanız yok mu... (*)
(bkz: #65488)

Paylaşılan mektubu okurken bu sezonda mı bay haftası vardı alüminyum, 19 takım ne derken, birkaç dakika sonra 1 takımın imzalamamış olduğunu fark ettim.

Bu mektupta TFF'ye söylemekten cekinmedikleri sözlerde sonuna kadar haklı birlik. Ammaaa reyis höst dese, anında götüm götüm uzaklaşacaklar maalesef.

Sayi o imza atmayan kulüp kim ?