Ön edit: Başlık aslında kiralık gönderilen altyapı ve genç futbolcuların süre alamaması olarak açılacaktı ama karakter sınırına takıldı.

Evvela bu gençler kendilerini geliştirmeli, buna itiraz edecek kimse yoktur.

Amma velakin bı bu isimler süre alsın diye gönderiyoruz. Bu takımlar da biz oynatırız diyerek herhalde bizden istiyor. Ama görüyoruz ki hiçbirisi süre alamıyor.

Yusuf Mert tunç

Boluspor'a gönderildi kiralık. Yana yakıla forvet aradığımız zamanlarda, kendisini geliştirsin diye. Sadece 2 maçta oyanabildiği icin daha devre arası gelmeden geri döndü takıma.

Allahyar sayyaddmanesh

Gelecekte gelir elde ederiz diyerek transfer edildi. Transfer edildiği sezon daha 2. Forvet yokken kiralık İstanbulspor'a gönderildi. Sadece 7lig maçında süre alırken, 4 tane de kTürkiye kupası maçlarında boy göstermiş 2. Ligde yaklaşık 251 dakika süre almış, hepsi o kadar.

Barış alıcı

2. Defa kiralık gönderilen yanılmıyorsam 1.5 milyon Euro bonservis bedeli ödenen bir isimdi barış. Malatyaspor'da ikinci yarıda süre alamadı doğru düzgün, bu sene başında da Rizespor'a verildi kiralık. O da sadece ama sadece 7 lig maçında toplam yaklaşık 140 dk süre bulabilmiş.

Oğuz Kağan güçtekin

Fenerbahçe altyapı ürünü olan oğuz kağan 3 sezon önce m. City tarafından 5 milyon Euro bonservis bedeline rağmen satılmayan oğuz kağan bugün 20 yaşında, ciddi sakatlık da geçiren oğuz kağan süre alsın, oynasın diyerek Rizespor'a gönderildi. 2 lig maçında yaklaşık 12 dakika süre bulabildi.

Abdulcebrail akbulut

Erzurumspor'a kiralanan Cebrail sadece 4 maçta forma şansı bulurken 2. ligde 1 maçta oyuna girmiş ve girdiği dakika da 90. Dakika.


Batuhan yılmaz

Modafen takımına 3. Lige kiralandı. Yeni Mehmet topal diyorlardı. 15 lig maçında ilk 11de sahaya çıkmış Batuhan yılmaz.

Michael frey

Nürnberg'e kiralanan ve Bundesliga'ya çıkarsa zorunlu satın alma opsiyonu olan frey ise 15 maçta ilk 11de sahaya çıkarken 3 gol 2 asistlik katkı vermiş.

Berke özer

Westerlo'ya kiralanan Berke menüsküs ameliyatı olana kadar her maç ilk 11'de sahaya çıktı.

Görüleceği üzere Berke, frey ( kendisi 25 yaşında ) ve Batuhan dışında ( -ki kendisi 3. Lige verilmiş) süre alan genç oyuncu yok. Önceki senelere gidilirse Samed Karakoç falan da oynamıyordu.

1) bu çocuklar yeteneksiz, o zaman altyapıda kim varsa kovacaksınız, bunlara bonservis bedeli verilen barış ve allahyar'ı kim aldıysa bonservis bedelini ödemeye zorlayacaksınız. ( Barış'ı başkan, allahyar'ı ise galiba comolli)

2) bu çocuklar yetenekli fakat süre verilmiyorsa kiralanan takımlara yaptırıp uyguyalacak maddeler koyacaksınız. ( Galiba barış ya da oğuz kağan için böyle bir madde var)

Bizden oyuncu alacaklarsa kulübeye dikmek için alınmayacağını öğretmesi gerek kulübün, aksi takdirde bunun bir cezası olmalı, keşke ihtiyacı olan bir takıma verilseydi bunlar.

Ayrıca bu isimler izleniyor mu? Gelişimleri-gerçi oynamıyorlar ya- raporlanıyor mu? merak ediyorum.

Gece gece dert edindiğim şeye bak, uyku tutmayınca.
Sözleşme dehası comolli'nin(*) nasıl olur da gözden kaçırdığını anlamadığım durum.

Futbolcuları gönderirken maç oynatma garantisi almalıydı.
ya yusuf mert tunç az daha bildiği futbolu unutuyordu. oynadığı 2 maçı da sol kanat oynadı neden? çünkü solak :)

Allahyar konusu biraz daha olumlu teknik direktörleri antreman performansından memlunum çok çalışıyor ve gelişiyor demişti.

barış alıcı umarım yanılırım ama malesef 2. lig topcusu

oğuz kağan neden oynamıyor anlamak imkansız. nasıl olsa kiralık geri dönecek kafası herhalde.

Frey oldukça seviliyor büyük ihtimalle nürnberg satın alacak.

abdulcebrail için bir yorum yapamıyorum demek ki önünde oynayan mücahit albayrak daha iyi futbolcu ne diyeyim.
Kiralık değil fakat fatih yiğit şanlıtürk. Geri satın alma maddesi olduğundan dolayı bu başlığa dahil ediyorum. Oyuncularımızı ne kadar da doğru yerlere yolluyoruz. Bize bizim düzenimizde oynayan pilot takım şart.
U21 düzeyinde incelediğimizde Bu sezon geçmiş yıllara göre oldukça gelişim göstermiş konu. Oyuncuları daha doğru kuluplere mi yolladık, akıl edip zorunlu oynatma maddesi mi dayadık, yoksa tesadüf müdür bilemem ama gelişim olduğu oldukça açık.

-emre demir, ümraniyespor 703 dakika. (Bana kalırsa fatih yiğit şanlıtürk vakası dolayısı ile ümraniye'ye bir daha asla kiralık oyuncu vermemeliydik, vermemeliyiz. Neyse en azından emre süre bulmuş.)

-emir ortakaya, sakaryaspor 1058 dakika. (Bu oyuncu süper lig'de de aynı süreyi bulabilirdi, keşke süper lig'te bulsaydı, ama yine de esas olan oynaması.)

-omar fayed, novi pazar 450 dakika

-jo jin ho, novi pazar 457 dakika

-Çağtay kurukalıp iskenderunspor 1280 dakika.

-yiğit efe demir, gençlerbirliği 257 dakika. (Keşke bir alt lige dahi olsa daha çok süre bulabileceği bir yere yollansaymış. Bu çoçuk öyle hepten kof oyuncu değil.)

-Ertuğrul çetin, gençlerbirliği 720 dakika. (Bu çocuğun heyecanını atması gerekiyordu, Muazzam.)

-arda çağdaş, inegölspor 512 dakika.

-yusuf kocatürk, inegölspor 924 dakika.


Genel tabloya baktığımızda hemen hemen bütün oyuncularımız süre bulmuş. Burada tek eleştirilecek konu hala daha yurtdışında pilot takımımızın olmayışı. 1.lig'in ya da 2.lig'in çocukların gerek sportif gerek ahlaki gelişimi için uygun bir yer olmadığını yakınen biliyorum. buralardaki iğrençliklere gelirsek; Berbat zeminler, bolca sakatlamaya yönelik fauller, çıkmayan kartlar, en kibar senaryoda bolca hatır şikesi... asla bitmez uzar gider. Buralara yolluyorsak en azından bari süre bulmalılar. Bu sezon en azından bunu başarmışız.

Artık bu entrynin konusu olmasa bile Ismini anmazsam içim rahat etmeyecek, muhammed gümüşkaya'nın harcanışı hala yüreğime dokunuyor. Bu camiada yetişmesinin yanı sıra iyi bir fenerbahçeli olan özbeöz evladımıza çizdiğimiz kariyer planlaması oldukça utanç verici.

Umarım çocuklarımız için artık daha iyisini yaparız. Bu işe sadece iktisadi yönü ile bakmamak gerekiyor, Fenerbahçe türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşudur diyor ve bununla gurur duyuyorsak bunun altını futbolda da yeniden doldurmamız gerekiyor. Tabii ki de yetiştirdiğimiz her futbolcu bizde oynayacak seviyeye gelemeyecek, ama gelebildikleri en üst seviyeye gelmelerini sağlayarak türk futboluna hizmet etmiş, vatana yüzlerce sporcu kazandırmış, Yüzlerce gencin yüzünü güldürmüş ve eline ekmeğini vermiş olacağız. O çocuklar a takım düzeyinde oynasınlar oynamasınlar hep fenerbahçe'nin evladı, neferi olarak kalacaklar.
Hammarby’e giden isak Doğan’ın 706 dk toplam süre aldığı, Bora aydınlık’ın ise hull city’e peşkeş çekildiğini bir kere daha hatırladığımız durumlar da var.

İsak ve Bora u21 çıtasının da altında elbette ancak yetenek açısından diğerlerinden kat kat önde olduğu da aşikar.

Elbette antrenman teknikleri açısından Türkiye’de kalması Bora için faydalı olmazdı ancak oynaması gereken bir kulüpte de bulunmalıydı. Hollanda 2 ya da Belçika 2 olabilirdi bu takımlar ama mümkünse kenarından köşesinden bir Türk bilinci ile tanışmamış bir kulüp olmalıydı.