futbolun kadınlar tarafından oynananı.

asla ve asla ilgi duymayacağım, güzel olmayan, zevkli olmayan, sırf futbolda sayıları az olan ve futboldaki varlığı güçlü olmayan kadınlar oynuyor diye asla da kutsallaştırmayacağım futboldur aynı zamanda. son zamanlarda bazı politik doğrucular tarafından erkek futbolundan daha iyi olduğu empoze edilmeye çalışılıyor. herkesin kendi fikri tabii ki, kadın futbolunu seven izleyebilir. kimsenin ne yaptığına karışmak haddime değil. umrumda da değil zaten.

fakat bu güruh son zamanlarda öyle söylemlerde bulunuyorlar ki, insanın nevri dönüyor. mesela kadınların futbolda neden erkeklerden az kazandığını, neden daha az ilgi gördüğünü ve cinsiyetçiliğin bir yansımasının olduğunu söylüyorlar. halbuki futbolda elde edilen gelir, ilgiyle doğru orantılıdır. eğer kadın futbolu, erkek futbolu kadar ilgi görse kadınlar da o kadar kazanır. fakat çok az izleyiciye sahip oldukları için doğal olarak az kazanıyorlar.

mesela kadın voleybolcular, erkek voleybolculara göre daha fazla para kazanıyorlar. bu da gayet normal. çünkü kadın voleybolu daha çok ilgi çekiyor. hatta ben de voleybol izlersem kesinlikle kadın voleybolu izlerim. erkek voleybolu umrumda değil çünkü.

bugün gremio u16 takımı, brezilya kadın milli futbol takımını 6-0 mağlup etmiş. u16 takımından bahsediyorum bakın. bu bile aslında kadın futbolunun neden zevksiz olduğunu göstergesi: fiziksel açıdan güçsüz oyuncular, taktiksel zayıflık vs... twitter


tabii ki isteyen izleyebilir, gram umrumda da değil dediğim gibi. fakat bana göre zevksizdir, ben de zevkli olanını tercih ederim. kimsenin de buna karışmaya haddi yok.
Zaman zaman denk gelisem izlediğim, dünya kupasını ise pekala ilgiyle takip ettiğim spor dalı. Gayet güzel maçlar olabiliyor bence. Ama ben biraz futbol manyagiyim. Sosyallig'den rastgele halısaha maçı açtığım, YouTube derinliklerinde "hacı İlhami güçyetmez lisesi 9a-9c maçı" keşfedip izlediğim de oluyor.

Evet bu sektörde her maç yüksek kalitede değil, evet belki fiziksel mücadele daha az. Ama bazen cidden iyi futbol oynanıyor. 2015 dünya kulasi finali aBD-japonya maçını hiç unutmam mesela. Çok iyi maçtı.

Öte yandan, piyasadaki "az para kazanma" olayı tam olarak #44882'deki gibi değil. Kadın sporcuların en iyisi "ben Messi ile aynı parayı almalıyım" demiyor. Dedikleri şey; nasil ki erkek futbol takımlarının reklam, forma, tribün gelirinin -atiyorum- yüzde onu topcu maaşı olarak değerlendiriliyorsa, bizim sektorumuzdeki maaşlar da bu oranda belirlensin. Zaten daha az izleniyor bu spor, daha az reklam alıyor vs. Yine az para kazanılacak erkek futboluna oranla. Ama en azından bizim sahaya koyduğumuz şov üzerinden dönen bu sektördeki para havuzunun 1 değil 2 vanası bizim cebimize girsin diyorlar. Çünkü erkek futbolunda durum bu.