başıma bir iş gelmeyecekse, kadıköy serisinin gereksiz bir seri olduğunu söylemek istiyorum.

kadıköy'de 21 yıldır galatasaray'a, 15 yıldır beşiktaş'a, 22 yıldır da trabzonspor'a yenilmiyoruz. evet, güzel bir istatistik gibi görünüyor. ama aslına bakarsak hiç de öyle değil. hadi beşiktaş ve trabzon serileri o kadar önemli değil, kimse iplemiyor. ama galatasaray'a çok farklı bir anlam yüklüyoruz.

kadıköy serisi maalesef son yıllarda bizi galibiyetten uzaklaştırdı, beraberliğe götürdü. amacımız ''aman seri bitmesin'' oldu. ''yarın sizi yeneceğiz'' demiyor kimse, ''kadıköy'deki serimiz yine bozulmayacak.'' diyor. bu da psikolojik olarak beraberliğe sürüklüyor bizi.

evet serinin kendisi güzel ama yıllardır biz fenerbahçe taraftarını kör etmiş durumda. derbiler önemlidir, işin tuzu biberidir ama derbi kazanınca kupa vermiyorlar. galatasaray bizi 5 yıldır yenemiyor ama bu 5 yılda 8 kupa kazandı. biz ise sıfır. ama biz bu süreçte onları hem arenada hem de kadıköy'de yendik. bunun yanısıra hiç de yenilmedik (kupa finali hariç). ama sonuç ortada, görüyorsunuz.

keşke şampiyonluğumuzun garanti olduğu bir sezonda yenilsek de bu seri gereksiz uzamasa. bilmiyorum, benim fikrim böyle en azından. sizin fikrinizi bilemem.

bugün yenilmek istemiyorum tabi ki, galatasaray çok büyük havaya girer böyle bir şey olursa. yenelim istiyorum. ama bir sonraki sezonlarda galatasaray'a yaramayacak bir yenilgi istiyorum bunlar karşısında.
realitedir. biz galatasaray'a kadıköy'de üç,dört,beş senede bir yenilsek dahi kadıköy'de dominasyon kurmuş olacağız zaten. ne gerek var 20 yıllık muhabbete?

hadi galibiyet serisi olsa yine bir nebze anlayacağım bu seriye yüklenen anlamı ama yenilmeme serisi gerçekten artık psikolojik olarak rakip takıma değil bize baskı kurmaya başladı son sezonlarda..

o yüzden bir yanım bitsin diyor bu seri için. en azından beraberlik istemiyorum öyle söyleyeyim. galatasaray en son bizi 1999'da yenmişti kadıköy'de. ondan önce de 7 sezonluk yenilmeme serimiz vardı. yani serilerin biri biter öbürü başlar. çok gözümüzde büyütmemeliyiz bu işi
Katılmadığım fikir.

Son dönemde derbilerin berabere bitmesinin sebebi seriyi korumaktan çok Aykut kocaman etkisi yüzünden temkinli futbol oynamamızdır.

Ben seriyi yenilmemekten çok dönen geyiklerden keyif alıyorum. Yok büyü yok fahir baba felan filan. (*)
Katıldığım durum. Halimize bakarsak şampiyonluk yolu Anadolu takımlarını yenebilmekten geçiyor. Büyük maçları kazanıp diğer hafta Anadolu deplasmanında kaybedince serinin devam etmesi bir anlam teşkil etmiyor.
Gereksiz diyerek kendimizi kandırmayalım. Özellikle bu seri 1999-2010 yılları arasında galibiyet serisiydi. Haliyle bu çok ciddi bir psikolojik üstünlük sağlıyordu. Fakat 2010 sonrası gs beraberlikler almaya başladı. Hatta 2010-2020 arası sadece 4 galibiyetimiz var. (2012-2013 , 2013-2014 , 2014-2015, 2016-2017) Bu noktadan sonra da artık bu seri ters tepmeye başladı , üstümüzde yenilmemek için gereksiz bir baskı oluşuyordu. Hatta hem 2011-12 sezonundaki son maç , hem de 2017-18 sezonunda şampiyonluk için mutlak kazanmamız gereken derbileri bile yenilmemeye dayalı bir sistemle oynadık. Bu sezonda üst üste gelen mağlubiyetler sonrası benzer bir kadroyla çıktık sahaya. Ersun yanal kazanmak değil , kaybetmemek istiyordu. 3 orta saha , 1 bekten bozma kanat ve sadece 2 hücumcusu olan bir kadro ! Sonuç olarak gs bizim zaaflarımızı çok iyi kullandı ve maçı domine ederek kazandı. Zaten maçın başından beri bu hissediliyordu .
Bazen yükselmek için dibe batmak gerekir. Artık kaybedecek bir şey yok. Ezeli rekabette yeni bir dönem başlıyor. Psikolojik açıdan rakibimiz güçlense de bizde de kaybetme korkusu kalmadı. Nihayetinde bu seri tarihteki yerini hiç kaybetmeyecek . Bu yılla birlikte 6 yıl olacak şampiyonluk hasretimizi de düşünürsek önemli olan bundan sonraki süreçte sadece derbiler özelinde değil , genel anlamda ligdeki üstünlüğümüzü yeniden sağlamak için adımlar atmamız gerekiyor.
Edit : 2014-15 sezonundaki maçta 1-0 galip gelmişiz. 2010-20 arası 4 galibiyetimiz var.
Takımın değil taraftarın gücüyle yapılmış bir seri(ydi).

Dün akşam gördüğümüz üzere son dönemin en bitik taraftarı vardı tribünde. Kombine transferine bir düzenleme getirilmesi lazım.

Gereksiz olduğuna da inanmıyorum. Ama halı altına süpürülen bazı sorunları da gün yüzüne çıkarır umarım serinin bitmesi.
bugünkü derbi mağlubiyetiyle aklıma gelmiş düşünce. tabii ki beşiktaş'ın kadıköy'deki serisini ipleyen yoktu ama yine de belirtelim, hem trabzon, hem beşiktaş hem de galatasaray serileri bitti iç sahada.