Tottenham ile oynayacakları rövanş maçı öncesi "Tottenham maçı özel olacak. Artık normalden daha fazla gergin değilim. İlk maçta iyi bir skor aldık. Gerçekten Tottenham karşısında yine kazanmak ve bir sonraki tur biletini almak istiyoruz. Mourinho'ya karşı aldığım galibiyeti düşünmüyorum, Tottenham'ı geçmenin ne kadar güzel olacağını düşünüyorum. Daha önce de söylediğim gibi, ben Mourinho'nun seviyesinden çok uzaktayım. Kariyerimde onun kadar kupa kazanacağımdan da şüpheliyim." açıklamasını yapmış alman teknik direktör.
futbolun artık projelerin kapışması olduğunu tekrar görmemize vesile olan hoca.

proje; yani takıma bir sistem kurup, bu sisteme doğru zamanda doğru değişiklikler yaparak devam etmek, bu sayede süreklilik kazanmak, yani uzun ömürlü olmak.

red bull leipzig her ne kadar esnaf kulüp olsa da, bugün oynadığı futbol, bundesliga'nın ilk yarısını lider kapatışı, mönchengladbach ile şampiyonluk yarışı... bugünkü düzen bir günde oluşmadı, bir felsefe seçildi ve iskelet onun üzerine kuruldu. mesela iki sene önce beşiktaş'a karşı oynadıkları futbol ile bugün arasında büyük farklar yok, küçük rötuşlar sadece. iskelet aynı, oyun felsefesi aynı; hızlı hücum, tempo, çabuk kapanan 4-2-2-2... yani bu nagelsmann'ın kendi yarattığı bir sistem değil, var olan sisteme kendi dokunuşlarını ekledi sadece.

yoksa nagelsmann'ın hoffenheim'da parlamasını sağlayan düzen başkaydı, en önde false 9'ın fizik mücadele yapıp, geriden gelen arkadaşlarına alan açması üzerine kurgulanan, temposu rakibe göre değişebilen, esnek tempolu pozitif futbol idi.

leipzig hasenhüttl'ın ardından yeni sezon için doğru bir seçim yaparak, kendi sistemine uyum sağlayacak bir hoca seçti, hem tempo konusunda esnek bir anlayışa sahip, hem pozitif futbol felsefesine sahip, hem de genç bir hoca. zaman geçtikçe nagelsmann leipzig'in hızlı tempo futboluna kendisini kolayca uydurdu ve leipzig'in bu tempolu futbolunu daha iyi oynatmaya başladı.

yani doğru zamanda doğru bir değişiklik... ve sistemin ömrü uzadı, aynı zamanda başarı çıtası yakın gelecekte belki de daha yükseğe çekilecek, çünkü nagelsmann daha 32 yaşında.
Doğru oyun, kontrollü oyun gibi abuk sabuk yaklaşımları yerle bir eren hoca. Aynı şekilde gasperini de bu anlayışı yıkıp geçmiştir. Her ne kadar son dakikalarda elenmiş olsalar da, psg'yi kıl payı farkla eleyemediler.

Elbette eldeki malzeme önemli fakat onlarla hücum edebilecek varyasyonları inşa etmek asıl iş. Yoksa kompakt bekle, 30 metreye oyunu sıkıştır, kontra ataklarla pozisyon üret... evet hücum inşa etmekten çok daha kolay.
Solskjaer şampiyonlar liginde yarı final ve ligde ilk 3 yapamazsa benim gözümde başarısız sayılır. Bu ihtimaller dahilinde kırmızı şeytanların aday listesinin tepesinde olması gereken teknik direktör.
Zamanında manu için klopp muhteşem uyum sağlar diye düşünüyordum, çünkü ferguson sonrası geliştirmeye ve gençlerle çalışmayı seven bir teknik adam gerekiyordu ve o isim kesinlikle klopp idi.

Klopp fırsatı kaçtı ve liverpool'un geldiği nokta muazzam. Şimdi bu pozisyon için birisi gerekiyor ve yukarıda da söylendiği gibi nagelsmann ve pochettino bence muhteşem olur ama pochettino tercih edilmedi, büyük ihtimalle nagelsmann da kaçacak.