Çok önemli bir oyuncuydu. Çok yetenekli bir oyuncu olmasının yanında forvetten orta sahaya evrilmesi ve bunun da hakkını vermesi takdire şayan. Özellikle Los galacticos dönemi Madrid'de forma giymesi bile kalitesini göstergesi. Üstelik altyapı ürünüydü diye hatırlıyorum.

Peki gece gece neden hatırladım, guti de gelirken bu ligi donunda sallar, lig zaten çöp falan denildi, sonrası bildiğimiz kaçıncı filmin tekrarı olmuştu. Belki istatistik kağıdında 7-8 gol yazıyordur bir o kadar da asist ama baksak bjk o sezon ligi 4. Ya da 5. Sırada tamamladı. Yani anlatmak istediğim bir futbolcu gelecek takım uçacak, tek başına şampiyon yapar falan mümkün değil böyle şeyler. Bunu bir gün umarım kavrayacağız.
Guti, real Altyapısından yetişmedir, madrid doğumlu bir ispanyoldur yani kulubün has evladıdır. Hayatı boyunca da real madrid dışında sadece bjk formasını terletmiştir.

Gel gelelim ama guti asla real madrid'te as oyuncu olarak bulunmamıştır. Yetenekli olduğu doğrudur ama kabiliyeti maksimum b sınıfının biraz üstünde bir klasmandadır. Ne bileyim gidip de mesut'la guti'yi karşılaştırmak, alex'le semih şentürk'ü kıyaslamak gibi birşey, komik. guti'nin geldiği süper lig ile mevcut lig arasında da uçurum oldugunu belirtmekte fayda var.

Bizim taraftarın anlayamadığı şey mesut'un top class bir oyuncu olduğu. Ne hikmetse bir de herkes falcao ile kıyaslıyor ama mesut'un falcao ile de en ufak bir alakası yok, falcao hiç bir zaman mesut'un seviyesinde olmadı. Falcao, kronik sakat ve yaş olarak mesut'tan en az 4 yaş büyük, Bak en az diyorum çünkü adam kaç doğumlu kendi biliyor mu belli değil. Oyun tarzı olarak bakıyorsun adamın oyununda fiziksel gücü inanılmaz ön planda. Peki mesut'un öyle mi? Adamdan klas akıyor.

Mesut'u illa biriyle kıyaslayacaksanız direkt aynısı lig tarihinde mevcut. Wesley sneijder de inter'de uzun süre kadro dışı kaldıktan sonra süper lige geldi. Ayrıca wesley'in mesut'tan çok daha tembel, kafası daha saha dışında bir oyuncu olduğunu belirtmekte fayda var. Sneijder, geldiği zaman daha gençti dersen orada biraz haklısın ama ligin ozaman ki lig olmadığını da yine unutmamak gerekir.
La liga'da 387 maçta Real Madrid formasını terletmiş, 46 gol 64 asistlik katkı vermiş b sınıf topçu.

97 defa şampiyonlar Ligi'nde boy göstermiş 16 gol 18 asistlik katkı vermiş bir b sınıfı.

Oynadığı dönemde kadroda fenomen Ronaldo, figo, Beckham, Raul, Zidane, gibi isimlerle forma rekabetine girmiş bir b sınıfı olan guti, halihazırda en çok Real madrid forması giyen 10 oyuncu arasındadır.

Real Madrid'de hele hele o dönemki Real Madrid'de bu kadar maçta forma giyebilecek bir b sınıfı varsa bilemem ama ondan daha vasat bir geniş kadrosu bulunan 2010'ların madrid'inde Mesut 3 sezon forma giydi unutulmasın. Hatta Hamit ve Nuri de o kadroya girdi çıktı.

Burada Mesut kötü topçu, guti ondan iyi topçu yarışı yapılmıyor. Burada söylenen şey şu, Mesut gelince biz uçup kaçıcaz yaklaşımı. Hiç kimse demiyor mesut kalitesiz topçu diye. #39137 Fenerbahçe'nin artık olursa iyi olur transferlerine, geçmişine saygı duyup bu ligde uçar kaçar yaklaşımlarına, kariyeri neden düştü diye sorgulamamaya, bu ligi orasinda burasında sallar gazlamalarına veda etmesi lazım. Kısaca hamaset değil gerçekler konuşulmalı. Başta taraftar bunu yapmalı.

Bakın 2 küsur milyar borç ile daha da borçlanmak bana hiçbir şekilde mantıklı gelmiyor. Sakın bana Cl gideriz oradan gelir gelin demeyin, o hesabı GS falcao ile yaptı, durum ortada. Olmayan paraları harcadıkça daha burnumuz çıkmaz oradan. Bizim Vedat gibi 1e alıp 3 satacağımız bir sisteme evrilmemiz gerekiyor. Bunu isteseniz de istemeseniz de yapmak zorundayız. ne zaman toplam borç erir, gelirin giderini geçer o zaman yine düşünürsün böyle isimleri. Bugün bjk'nin kadrosunda 5 milyon euro kazanan var mı ya da alanyaspor'da. Ama takır takır top oynuyor bu iki takım da.

Dönelim o dönemdeki Real Madrid'e. Mesut oynarken 1 lig şampiyonluğu 3 defa da yarı final oynadılar. Bu bizim için inanılmaz bir başarı, fakat Real Madrid için başarısızlıktan öte bir şey değil. Üstelik bir sezon da 3. Oldular. Diyebilirsiniz ki inanılmaz bir Bayern Münih dönemiydi, muhteşem bir Barcelona vardı . Vardı vardı da ligde Barcelona ve ATM dışında da öyle adamakilli takım yok. Üstelik prime döneminde bir Mesut var, ronaldo var, süre alamayan kaka falan var. Tesadüf ya 2013 yazında arsenal'e gittikten sonra Mesut, o sezon Real Madrid şampiyonlar ligi şampiyonu oluyor. Hatta tamamen şans o gittikten sonra 4 sezonda 3 kere daha kupaya koşuyor. Herkes Ronaldo'yu hatırlar ama modric gibi, alonso gibi orta saha oyuncuları çok önemliydi. Skoru yapan Ronaldo olabilir ama topu onunla buluşturan bunlardı. Elbette kupaların gelmemesi Mesut ile ilişkilendirilemez sağlıklı değerlendirme ile ya da o gidince kupaların gelmesiyle. Tabi guti b sınıfı olduğu için onunla ilgili bu tarz bir değerlendirmeye gerek yok. Sonuçta a sınıfı olan isim Mesut.

Fakat şunu artık anlamak gerek ; Klasik 10 numara dönemi sona ermiştir. Yoksa kaka; sonrasında da üst düzey top oynardı. Ama temposu yetmemeye başlamıştı. Artık 8 numaralar , delici kanat oyuncularının dönemidir. Ayağı iyi kalecilerin, ayağı temiz stoperlerin dönemidir. Santraforlar bile eskisi kadar önemli durumda değil. Artık durağan futbol oynayan kalmadı, herkes tempo yapıyor, yapamayan da ilk elemede evine dönüyor.

Lokal şampiyonluklar sizi mutlu edebilir, beni de ediyor, sizi tatmin edebilir ama beni etmiyor. benim hayalimdeki Fenerbahçe Avrupa'da surekli ismi zikredilecek, kura çekildiğinde oynamaktan cekinilen bir Fenerbahçe. Günlük başarılarla , tesadüfi sezonlar değil. Kadrodaki isimlere göre değil, oyun alışkanlığı ve sistemiyle, tepeden tırnağa kültürü ile gıpta ile bakılan, örnek alınan, oyuncuların kariyer hedeflerinde yer alan, kariyerini noktalamayı düşündükleri yer olmayan bir Fenerbahçe. Fakat ekonomiyi düzeltmeden, sistem inşa etmeden, inşa etmeye de niyetlenmeden üstüne üstlük 6 ay evvel fener ol kanka derken bu paraların harcanması beni mutlu etmiyor. Sadece para mevzusu da değil performans vereceğine dair inancım olmadığı için. Bana sezon değil maç kazandıracak birisi olduğu için.

Şunu tekrar ediyorum Mesut kalitesiz diyen yok, mesut'a verilecek para yok ve ihtiyaç yok deniliyor. Yoksa Guti b sınıfı mıdır Mesut a++ mıdır bilmem, bildiğim bir şey var ki nasıl emre, Kruse, caner Arda Vs acun abileriyle adamcilik oynadı-oynuyor Mesut da geldiğinde böyle olacak. Olmaz diyen varsa aynı ülkede yaşamıyoruz diye düşünüyorum.