twitterda gerizekalı taraftarların yaptıkları olay.

yok çiğ et yiyor, yok okuma yazması yok, yok mızrakla adam vuruyorlar. aptallar!
kesinlikle irdelenmesi gereken bir olaydır.

aslında kullanılan kalıba göre değişiyor bu ırkçılık olayı kanımca.

mesela vedat muriqi'ye ''çiğ et yiyor'' şakasını anlayabilirim. çünkü burada kastedilen şey oyuncunun çok güçlü olduğudur. ya da luyindama'ya ''azman'' denilmesinde de yanlış bir şey yok çünkü azman kelimesi ''vücut olarak çok gelişmiş ve güçlü'' anlamına gelir.

fakat özellikle afrikalı futbolculara ''mızrakla adam vuruyor'' tipi şaka yapmak itici olmasının yanı sıra komik bile değil. bunlar cidden çok statik espriler. yok kız kardei kaçırılmış, yok 14 kardeşi var, yok 35 metreden mızrakla savaşıyor... hepsi aslında bu insanların birer ilkel varlık olduğunu ifade eden kalıplar. bundan dolayı bunlara ırkçılık denebilir. ırkçılık olmasa bile faşistlik de denebilir.

siyahi bir oyuncuya ''mızrakla adam vuruyor'' demenin manası benim gözümde şudur: ''kardeşim sen insan ırkına ait olabilirsin fakat gelişmemiş bir canlısın ve kafan futbola basıyor. başka bir şeye basmıyor ve sen tek futbola konsantre olduğun için işini iyi yapıyorsun ama okuma yazma bilmeyen derin madenlerden çıkarılmış bir ilkel varlıksın''. kabul etseniz de etmeseniz de durum bu. bu lafları kullanırken kasttettiğiniz şey bu olmasas bile bilinç altınızda bu yatıyor. açık bir şey bu, kimse inkar etmemeli.

hoş değil işte. kullanılmaması gerekiyor. sözlükte de görmek istemeyeceğim şeylerin başında geliyor bu mevzu. zaten açık bir şekilde ırkçılık yapmak uçurulma veya ceza alma sebebi, orası ayrı. fakat bu çok açık olmayan ırkçılıklara ceza verilmiyor ve göze de hoş gelmiyor maalesef.
görsel


çeviri: (*)

budur işte. üzücü bir şekilde budur. ülke mantalitesi bu. sorsan ırkçı değiliz ama nefret ettiğimiz o kadar ırk var ki.
faşizan görüşlere sahip halkımızda en tepeden en alta kadar sürekli olarak işlenen ve daha da kötüsü normalleşen insanlık suçu.

webo siyahi değil de kürt, arap veya ermeni olsaydı bu kadar tepki verir miydi iki yüzlüler? ahahahahahaha mhp bile bu konuyla ilgili tweet atmış şaka gibi.

yahudilere ayrı, ermenilere ayrı, rumlara ayrı bir şekilde ırkçılık yapan şahsa tapan akp tweet atıyor. gülsek mi ağlasak mı?
Insanlik sucudur.

Ten uzerinden yapilani ulkemizde yok denilecek kadar azdir Ancak milliyet irkciligi konusunda maalesef pek iyi seyler soyleyemeyiz hakkimizda. Dusunun ulkenin basindaki kisi bile "afedersin ermeni, israil dolu" gibi soylemlerde bulunmustur.

Futbola donersek ornegin Son 2 senedir ulkemizdeki kuzey afrikali futbolculara denilmeyen kalmadi, bizim taraftarimiz transfer etmeyin sunlardan derken gs taraftari feghouli ve belhanda'ya etmedigini birakmadi. Feghouli twitterdan irkcilik yapmayin dedi kendi taraftarina daha nolsun. Sportif direktorumuzun gecmisi ortada...

Konu uzar gider, daha fazla uzatmaya gerek yok ama irkciligin herturlusu kotudur. Milliyet konusundada dilimizi biraz tutabilsek keske.