--- alıntı ---

Buna göre ağustos ayı itibarıyla kulübün şirket borcu 3 milyar 8 milyon TL. Sarı-Lacivertliler’in dernek borcuyla ilgili son açıklama ise şubat ayındaki Yüksek Divan Kurulu toplantısında yapılmış ve 2 milyar 190 milyon TL olduğu belirtilmişti. Böylece Fenerbahçe’nin toplam borcu 5.2 milyar TL’yi bulmuş durumda.
--- alıntı ---

kaynak

eğer haber doğruysa 5.2 milyar tl olan borç. bu sayı beşiktaş için 3,3 milyar lira, galatasaray için 3,3 milyar lira, trabzonspor içinse 1,25 milyar lira olarak görünüyor.

çok şaşırdım. şirket borcu en son 2 milyar tl civarındaydı, 1,2 milyar lira da dernek borcu vardı. ne oldu da birden bu kadar yükseldi? 2 milyar lira artış çok muazzam bir para.

kulüplerin oyuncu satmaktan başka çaresi yok maalesef. al-yetiştir-sat formülü uygulanmak zorunda. günlük başarılarla bir arpa boyu yol katedilemez.

edit: arkadaşlar, kap açıklaması böyleymiş maalesef. bundan dolayı taşıdım bu haberi buraya. yoksa paçavra gazetelerin haberlerini tabii ki taşımam buraya.

ama belki de yalan olabilir, çünkü şirket borcu-dernek borcu arasında sıkı bir ilişki vardı yanlış hatırlamıyorsam. belki de bu haber gazetesi birbirinin içinde olduğu bu iki borcu toplayıp yazmıştır, bilmiyorum. ondan dolayı doğruluğundan şüpheliyim.
Son açıklanan bilançolar korkunç. Aynı şekilde diğer büyük kulüplerin durumu da içler acısı.

Her sene giderek daha da ödenemez duruma gelen borçtur.
yaz başında döviz ile olan borçların bir kısmını tl'ye çevirmiştik. çevirmediklerimiz de epey varmış ki borç yine yükselmiş.
ciddi kemer sıkma politikası gerektiren borç. zamanında yapılan yanlışların bedeli bugün ortaya çıkıyor. ali koç belki sporu yorumcular kadar bilmez, kulüp yönetiminde tecrübesiz olabilir ama parayı yönetmeyi iyi bilir. yavaş yavaş düzgün politikalar, sponsorluklar ve başarı ile gelecek prim ile futbolcu satışından elde edeceği gelirler ile bu borcu daha az seviyelere çekeceğini düşünüyorum.

biz taraftara düşen ise en zor olan kısmı. sabretmek. sabırlı olacağız, hemen homurdanmayacağız, çünkü bu borcu bu ülkede iyi yönetecek en önemli insanlardan biri kulübün başkanı.
E hani kulüp harika yonetiliyordu? Sorusunu sorduran borç durumu. Rakamları ciddi ciddi merak ediyorum. Dernek borcumuz neden hiç azalmıyor onu da merak ediyorum.
5.2 milyar olduğuna inanmadığım borç, haberde yanlışlık olması lazım, 3 ayda borcun 3 milyar artma ihtimali yok.
an itibari ile 4 milyar 710 milyon tl.

ali koç göreve geldiğinde borcumuz 621 milyon euro olarak açıklanmıştı. o zamanın parasıyla 2.7 milyar tl'ydi. bugün gelinen noktada borcumuz 4.7 milyar lira. artan kurun etkisi de var bunda tabii.

bu borcun kapanması mümkün değil. işin kötü tarafı, kulübün altında olduğu çok büyük bir faiz yükü var. her sene yığınla paramız faize gidiyor ve zarar ediyoruz. yani bu borç esasında sanıldığından fazla.

bu borç nasıl kapanır peki? üzülerek söylüyorum ki oyuncu satışı, bütçe küçülmesi, hibeler ve buna benzer birçok şey yapılsa bile kapanması zor gözüküyor. eninde sonunda kulüpler satılacak, belli. fakat asıl soru, bu kulüpleri kim satın almak ister? bir yatırımcı olduğunuzu düşünün. toplamda 600 milyon euro borçlu fenerbahçe'yi satın almak ister miydiniz?

şimdilik günü kurtararak ilerliyoruz. bakalım nereye kadar böyle devam edeceğiz? eninde sonunda bir yerde patlak verecek bu borç.
1 sene öncesine kıyasla düşüş gösteren borç.

5.2 milyar tl'den 4.7 milyar tl'ye inmiş toplam borcumuz, pandemi şartlarını da eklersek bu rakam gerçekten çok iyi. daha geçen hafta döviz borçlarında tekrar türk lirasına çevirme işlemi yapılmıştı, şu an döviz borcumuz neredeyse yok denecek kadar ufak.

rakamlar halen çok büyük ama gidişat iyi. ve halen bankalar birliği ile imzalamadık unutulmasın, şu ekonomi yönetimindeki başarıyı bi futbola aktaramadılar(*)
ali koç'un gelişinden bu yana yaklaşık 620 milyon euro'dan yaklaşık 520 milyon euro'ya düşen borç. türk lirası olarak bakmak doğru değil. euro'nun artması fenerbahçe'nin suçu değil çünkü.

diğer takımları bilmem ama fenerbahçe için enseyi bu kadar karartmaya gerek yok. iki senedir avrupa gelirlerinden mahrum kalmamızı da göz önünde bulundurursak bu tablo fena değil.

asıl önemli olan euro bu seviyelerdeyken bundan sonra ne yapacağımız. en az 8 sene daha bu şekilde devam etmemiz gerek.