--- alıntı ---

Buna göre ağustos ayı itibarıyla kulübün şirket borcu 3 milyar 8 milyon TL. Sarı-Lacivertliler’in dernek borcuyla ilgili son açıklama ise şubat ayındaki Yüksek Divan Kurulu toplantısında yapılmış ve 2 milyar 190 milyon TL olduğu belirtilmişti. Böylece Fenerbahçe’nin toplam borcu 5.2 milyar TL’yi bulmuş durumda.
--- alıntı ---

kaynak

eğer haber doğruysa 5.2 milyar tl olan borç. bu sayı beşiktaş için 3,3 milyar lira, galatasaray için 3,3 milyar lira, trabzonspor içinse 1,25 milyar lira olarak görünüyor.

çok şaşırdım. şirket borcu en son 2 milyar tl civarındaydı, 1,2 milyar lira da dernek borcu vardı. ne oldu da birden bu kadar yükseldi? 2 milyar lira artış çok muazzam bir para.

kulüplerin oyuncu satmaktan başka çaresi yok maalesef. al-yetiştir-sat formülü uygulanmak zorunda. günlük başarılarla bir arpa boyu yol katedilemez.

edit: arkadaşlar, kap açıklaması böyleymiş maalesef. bundan dolayı taşıdım bu haberi buraya. yoksa paçavra gazetelerin haberlerini tabii ki taşımam buraya.

ama belki de yalan olabilir, çünkü şirket borcu-dernek borcu arasında sıkı bir ilişki vardı yanlış hatırlamıyorsam. belki de bu haber gazetesi birbirinin içinde olduğu bu iki borcu toplayıp yazmıştır, bilmiyorum. ondan dolayı doğruluğundan şüpheliyim.
Son açıklanan bilançolar korkunç. Aynı şekilde diğer büyük kulüplerin durumu da içler acısı.

Her sene giderek daha da ödenemez duruma gelen borçtur.
yaz başında döviz ile olan borçların bir kısmını tl'ye çevirmiştik. çevirmediklerimiz de epey varmış ki borç yine yükselmiş.
ciddi kemer sıkma politikası gerektiren borç. zamanında yapılan yanlışların bedeli bugün ortaya çıkıyor. ali koç belki sporu yorumcular kadar bilmez, kulüp yönetiminde tecrübesiz olabilir ama parayı yönetmeyi iyi bilir. yavaş yavaş düzgün politikalar, sponsorluklar ve başarı ile gelecek prim ile futbolcu satışından elde edeceği gelirler ile bu borcu daha az seviyelere çekeceğini düşünüyorum.

biz taraftara düşen ise en zor olan kısmı. sabretmek. sabırlı olacağız, hemen homurdanmayacağız, çünkü bu borcu bu ülkede iyi yönetecek en önemli insanlardan biri kulübün başkanı.
E hani kulüp harika yonetiliyordu? Sorusunu sorduran borç durumu. Rakamları ciddi ciddi merak ediyorum. Dernek borcumuz neden hiç azalmıyor onu da merak ediyorum.
5.2 milyar olduğuna inanmadığım borç, haberde yanlışlık olması lazım, 3 ayda borcun 3 milyar artma ihtimali yok.