bir kültür inşa edecek mi edemeyecek mi benim için önemli olan budur.

kendisine ait bir kültür oluşabilmesi için idealist bir mütevelli heyeti olmalı, eleştiriye aç, vizyon hedefi olan, gelecek 20 senenin gündemi hakkında fikir sahibi olacak bireyler inşa edebilecek bir öğretim elemanı kadrosu bulunmalıdır.
kendi mezunlarını yine kendi bünyesinde akademisyen yapmaya teşvik edecek hamleler olmazsa da o kültürün oluşması imkansızdır
eski bir marmara'lı ve odtü mezunu olarak kendi kültürünü oluşturamamış üniversitelerin taş bir beton yığınından farkının olmadığını çok iyi biliyorum.

bizim bu kültürü inşa edebilmemiz için de önümüzde en az çeyrek asırlık bir atılım, planlama gerekiyor. hatta mezunlarından bazılarının kulüpte çalışabilecek donanımda yetiştirilmesi de gerekmekte.
gsü'nün kötü ve paralı bir taklidi olmak yerine sadece spor üzerine yoğunlaşsa çok daha iyi olacak üniversite. şu an mevcut olan mühendislik, iletişim, iktisadi sosyal bilimler vs. bunlar zaten artık her yerde var. bir öğrenci çok çok iyi kalitede eğitim aramıyorsa zaten artık cadde üzerinde apartmanlarda, avm'lerin yemek katlarında falan da okur onları.

oysa şöyle bir enstitü kurulsa, spor bilimi, sporcu sağlığı-psikolojisi, atıyorum spor istatistikleri, engelli sporuna yönelik bölümler, rekreasyon üzerine ülkenin en önde gelen kurumu olsak kötü mü olurdu?