son senelerde eski günleri arattığımız gerçeğini kabul etmeliyiz. özellikle migros tribünü ne bağırdığını bilmeyen bir hal aldı. spor toto ise gfb sayesinde direniyor. takımın son zamanlarda kötü olması buna etki etse de enerjisi düşük bestelerin ısrarla söylenmeye çalışılmasının da bu durumda etkisi olduğunu düşünüyorum. koreografide de son zamanlarda canlanmaya başlasa da eski koreografileri aratmaktayız. ayrıca neden sadece spor totoda koreografi yapıldığını bilen aydınlatabilir mi beni ? yeniden birlik olup puanı statta birlikte alacağımız dönemin gelmesi gerekmekte. 2010-2011 sezonunu hatırlamalıyız.
Deplasmanlarda Türkiyenin en iyi tribünüdür.
11. senemdeyim tribünde sürekli gözlem yaparak değerlendirmelerde bulundum .

özellikle bir dönem çok meşhur olan şuan hiç bir fenerbahçelinin prim vermemesi gereken tribün dergi forumunda üzerine binlerce sayfa konuşulan tribündür bizim tribün .
Gelelim nasıl geliştirebiliriz kısmına öncelikle şunu belirtmeliyim ben 50 bine yakın insanın eski usulle tribün yapması taraftarı değilim bir koltukta 3 kişi enerji kaybı , kavga , gösterişi olmayan bir durumdur artık bunu kabullenmek gerek , üniversitelerde tez konusu artık tribünün müsabakaya etkisi güncellemek gerek artık bazı alışkanlıkları ve bu yenilikleri Türkiyede yapabilecek şuan tek tribün fenerbahçe tribünüdür.
Azaltılması ve değiştirilmesi gerekenler
alkol , telefon fotoğraf ,video çekimi , farklı giyinme (kırmızı) , sık oturma düzeni , beste seçimlerinde yanlışlar , salkım saçak pankart eksiği , yerleşim ,maçtan habersizlik, sessizlik , az ıslık ,ikinci yarı başında yerini geç alanlar ve 85ten sonra otoparka koşanlar diye devam eder liste belirtmediğim çok fazla şey var.
Çözümlere gelince , öncelikle fikrim tek grup olmasından yana değil grupların yapısı içeriği farklılıkları çok fazla bence bu durum fenerbahçeyi fenerbahçe yapan bir değerdir. Her tribün kendine göre bir ekonomik , kültürel yapı içermektedir. Maraton alt ile maraton üst farklıdır. Fenerium üst farklı ,okul açık farklı burada ortak nokta fenerbahçe olduğu için o insanlar bir aradadır.

Bir çok bilgi detay ve fikir var aklımda fakat çoğu şeyi hem bunları değiştirmeye gücüm yetmediği için hemde saygısızlık olarak algılanmasını istemediğim için ifade etmiyorum.

Okul açıkta bir bölüm aşağı inmeli ve davul aşağıda olmalı , okul açık tek renk giyinmeli gruplarda dahil tek renk olmalı sarıysa herkes sarıya göre grubunun ürününü çıkarmalı , bir koltukta bir kişi olmalı bu daha çok gözükmeyi sağlayacaktır ve yorulmayı kavgayı azaltacaktır. Sigara alkol telefon üçlüsü 90 dakika için uzak durmalı fenerbahçe için.

maraton alt ve fenerium alt hakem ve rakiple uğraşmalı net artık sistem böyle malesef , kimse bu oyunu adil oynamıyor inanki maraton altta yer alsam yan hakemle gider yan hakemle dönerim ,

migrosa diyecek hiç bir şey yok okul açık naparsa aynısını yapsınlar yeter
sonuç olarak başlık ilerledikçe daha çok şey konuşulacaktır .binlerce kişinin organize olması çok kolay değil en basiti top rakipteyken ıslıkla , bizdeyken okul açık a uy , kederli günleri söyleme arabesk yapma , bizim için saldırsın kanarya.
Telefon sigara alkol üçlüsü tribünlere çok zarar veriyor. Aynı şekilde maraton ve fenerium altın maç içindeki tepkisizlikleride tribünler için eksi.

İnsanlar telefonla çekim yapmaktan anı yaşıyamıyor gerçekten çok acı. Tribünü çeken mi dersiniz gol pozisyonunu penaltıyı çeken mi dersiniz hepsi var. Alkol sorunu ise ne yazıkki çözülemez. Stadın 4 bir yanı tekel,park bahçe, sahil, meyhane. İnsanlar maç öncesi aktivitesi olarak buralarda takılıyor alkollü kafa ile maça geliyor. Alkollü gelenler yüzünden atmosfer de zarar görüyor.
olur da " gg " ve " fişek " isimli şahıslar gelirse her iç saha maçında tartışma yaşanacak tribünlerdir. gençler bilmez ama bizim eski stadyum zamanları falan korkunç ayrlık vardı taraftar grupları arasında.
bizim tribünler inattır. susturma kalkarlarsa susmaz. yeri gelir başkanı tarafından paralı olmakla bile suçlanır. tribünde bulunanlar varsa bilir. izmir marşı yasaklanmaya kalkanlar çıkar gene de geri vites atmayan bir topluluktur bizimkisi.

" gg " ve " fişek " için taraftarın algısıyla oynamaya çalışılıyor farkındaydım, bir iki haftaya işler netleşirse biraz daha eski maçlardan bu ikisinin iyi oynadığı özetler bile yayınlanır. amma velakin bu ikili için istenildiği kadar pr çalışması yapılsın, tribünlere haber de gönderilsin bu ikisi de hak ettikleri tepkiyi görecekler. şampiyon olsak, seremonide bir taraf alkışlarken diğer taraf ıslıklayacaktır. bu böyledir. böyle de olmalıdır ayrıca.

sırf fenerbahçe formasını giyiyor diye saygı duyacaksak alper'in topal'ın selçuk şahin'in hasan ali'nin kabahati ne ? onlar başka forma mı giyiyorlardı.
İçinde genç fenerbahçeliler, anadolu gfb, cefakâr kanaryalar, kfy, sol açık gibi çeşit çeşit gruplara ayrılan tribünler.

Beşiktaş veya galatasaray'da böyle bir şey yok neredeyse (tek yumruk ve 1453 kartalları hariç) biz resmen bölük pörçüğüz hepsi ayrı telden ötüyor birisi besteye giriyor öbürü slogan atıyor bir taraftakiler maç içinde kavga ediyor öbür taraf kendi kendine hönkürüyor ve bu hep böyle devam edecek gibi...