yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk

fenerbahçe kadın futbol takımıgünün birinde yani ekonomik düzlüğe çıktığımız zamanlarda kurulması gerektiğini düşündüğüm takım. malum biz fenerbahçe olarak heforshe hareketine oldukça destek veriyoruz. türkiye'nin en büyük stk'larından biri olarak her zaman her platformda eşitlikten yana olduk. bu bağlamda kurulacak bir kadın futbol takımı hem bu desteğimizi pekiştirir ve hem de dünyada yeni yeni popüler hale gelen kadın futbolunda da yerimizi alan kulüplerden biri olmuş oluruz.

türkiye'de büyüklerden ilk trabzonspor kurmuştu ülkemizde ama ekonomik sebeplerden dolayı feshedilmişti. keşke devam edilseydi tabi ama artık öyle bir takım yok. şu an ise beşiktaş'ın bir takımı bulunuyor ve bu takım kadınlar 1. liginde mücadele ediyor.

https://www.tff.org/default.aspx?pageID=1000
tabi sözlük yazarları bu konuda ne düşünüyor merak ediyorum. sonuçta kadın ve futbol iki zıt kutupmuş gibi bir algı var. ama öyle düşünüyorum ki burada da geçtiğimiz yaz fransa'da düzenlenen kadınlar dünya futbol şampiyonasını izleyenler olmuştur. maçlar oyun kalitesi ve seyir zevki açısından dünya kamuoyunun takdirini kazanmıştı.

o yüzden fenerbahçe'nin de bu alanda bir girişimi olmasını şahsen istiyorum, tabi şartlar oluştuğunda.
Basketbol şubesinin kapatılmaya ya da bütçesinin düşürülmeye çalışıldığı şu dönemde değil kısa vadede orta vadede bile pek ihtimal vermiyorum. Kürek subesi, masatenisi şubesi, yelken şubesi, boks şubesi ve digerleri... Hepsini kapatma derdindeler.
Kurulsun mu peki ? Kurulsun kurulsun da gidip de maçlarını dereağzında oynayacaksa hiçbir işe yaramaz. Kadıköy'de de oynatamazlar zemin muhabbetine. Yeni bir stadyum yapamayız. bkz kadın basketbol takımı maçlarını Ülker arenadaki metro enerji salonunda oynuyor. Kapasitesi ortada işte. 2500 sanırım. Euroleague maçlarını bile büyük salonda oynayamıyor bu takım üstelik çok da başarılı. Peki o salon bile doluyor muydu? Avrupa maçlarında ehh işte. Lig maçlarında derbiler haricinde boş tribünlere oynanıyordu.
Yani camiada futbol dışı branşlar zaten pek ilgi görmüyor da kadın sporları neredeyse hiç ilgilendirmiyor ortalama taraftarı. Kadın voleybol dahil. Sadece günlük başarılar üzerinden dönüyor.
Kadın futbol branşı gelirse de ilgi gösterileceğini sanmıyorum, bu takımın bütçesini de erkek futbol takımı finanse edeceğine göre zaten futbol dışı branşlar kapatılsın anlayışının iyiden iyiye arttığı şu dönemde destek bulması olası değil, bütçesi 5-10 milyon Euro dahi olsa ( piyasayı bilmiyorum bu bütçeler yüksek mi az mı )
Forma satılacak mı? Hayır.
Tribün geliri elde edilecek mi? Tribün olması gerek öncelikle.
Yayın geliri zaten yok.
Üstelik bu branşta çok fazla sporcu da yok al getir oynat diyebileceğimiz.
Fb'li kadın taraftarlar ilgi gösterir desek hiç mi hiç sanmıyorum. Zaten kadınların geneli spora düşman derecesinde, futbola ise toptan karşı çünkü erkekler futbolu seviyor. Diyelim futbolu seven kadın FB taraftarı destekleyecek. Sayıları kaç, kaçı çıkıp formasıyla geziyor dışarıda. Diyebilirsiniz " seyircisiz oynama " cezasında kadınlar stadyumu doldurdu. Ama tek seferlik bir işti o. Benim söylediğim tribüncülük. Keşke olsa. Keşke erkek takımı maçlarında bile tribünde etkili olsalar. Bir tribünde 1000-2000 kişilik bir grup olsalar. Ama bildiğim kadarıyla yoklar.
Belki 10 - 15 sene sonra mümkün olabilir ekonomik şartlar, kadın futbolcu sayısı dünya genelinde artar, spor gazeteleri futbol gazetesi olmaktan çıkar o zaman olabilir fakat GS kadın takımı da olmadan pek ilgi göreceğini sanmıyorum. Zira bu iki camia birbirinin sevmese de birbirine muhtaç. Birbirinden ilham alarak yükseliyorlar. Herşeyden evvel Öncelikle spor yazarı sayısı artmalı, sadece futbol haberi değil diğer spor dalları hakkında da olimpiyattan olimpiyata değil düzenli haber yapılmalı, topluma spor sevgisi oluşturulmalı. Sonrasında zaten taraftar isterse FB buna kayıtsız kalamaz.