günün birinde yani ekonomik düzlüğe çıktığımız zamanlarda kurulması gerektiğini düşündüğüm takım. malum biz fenerbahçe olarak heforshe hareketine oldukça destek veriyoruz. türkiye'nin en büyük stk'larından biri olarak her zaman her platformda eşitlikten yana olduk. bu bağlamda kurulacak bir kadın futbol takımı hem bu desteğimizi pekiştirir ve hem de dünyada yeni yeni popüler hale gelen kadın futbolunda da yerimizi alan kulüplerden biri olmuş oluruz.

türkiye'de büyüklerden ilk trabzonspor kurmuştu ülkemizde ama ekonomik sebeplerden dolayı feshedilmişti. keşke devam edilseydi tabi ama artık öyle bir takım yok. şu an ise beşiktaş'ın bir takımı bulunuyor ve bu takım kadınlar 1. liginde mücadele ediyor.

https://www.tff.org/default.aspx?pageID=1000
tabi sözlük yazarları bu konuda ne düşünüyor merak ediyorum. sonuçta kadın ve futbol iki zıt kutupmuş gibi bir algı var. ama öyle düşünüyorum ki burada da geçtiğimiz yaz fransa'da düzenlenen kadınlar dünya futbol şampiyonasını izleyenler olmuştur. maçlar oyun kalitesi ve seyir zevki açısından dünya kamuoyunun takdirini kazanmıştı.

o yüzden fenerbahçe'nin de bu alanda bir girişimi olmasını şahsen istiyorum, tabi şartlar oluştuğunda.
Basketbol şubesinin kapatılmaya ya da bütçesinin düşürülmeye çalışıldığı şu dönemde değil kısa vadede orta vadede bile pek ihtimal vermiyorum. Kürek subesi, masatenisi şubesi, yelken şubesi, boks şubesi ve digerleri... Hepsini kapatma derdindeler.
Kurulsun mu peki ? Kurulsun kurulsun da gidip de maçlarını dereağzında oynayacaksa hiçbir işe yaramaz. Kadıköy'de de oynatamazlar zemin muhabbetine. Yeni bir stadyum yapamayız. bkz kadın basketbol takımı maçlarını Ülker arenadaki metro enerji salonunda oynuyor. Kapasitesi ortada işte. 2500 sanırım. Euroleague maçlarını bile büyük salonda oynayamıyor bu takım üstelik çok da başarılı. Peki o salon bile doluyor muydu? Avrupa maçlarında ehh işte. Lig maçlarında derbiler haricinde boş tribünlere oynanıyordu.
Yani camiada futbol dışı branşlar zaten pek ilgi görmüyor da kadın sporları neredeyse hiç ilgilendirmiyor ortalama taraftarı. Kadın voleybol dahil. Sadece günlük başarılar üzerinden dönüyor.
Kadın futbol branşı gelirse de ilgi gösterileceğini sanmıyorum, bu takımın bütçesini de erkek futbol takımı finanse edeceğine göre zaten futbol dışı branşlar kapatılsın anlayışının iyiden iyiye arttığı şu dönemde destek bulması olası değil, bütçesi 5-10 milyon Euro dahi olsa ( piyasayı bilmiyorum bu bütçeler yüksek mi az mı )
Forma satılacak mı? Hayır.
Tribün geliri elde edilecek mi? Tribün olması gerek öncelikle.
Yayın geliri zaten yok.
Üstelik bu branşta çok fazla sporcu da yok al getir oynat diyebileceğimiz.
Fb'li kadın taraftarlar ilgi gösterir desek hiç mi hiç sanmıyorum. Zaten kadınların geneli spora düşman derecesinde, futbola ise toptan karşı çünkü erkekler futbolu seviyor. Diyelim futbolu seven kadın FB taraftarı destekleyecek. Sayıları kaç, kaçı çıkıp formasıyla geziyor dışarıda. Diyebilirsiniz " seyircisiz oynama " cezasında kadınlar stadyumu doldurdu. Ama tek seferlik bir işti o. Benim söylediğim tribüncülük. Keşke olsa. Keşke erkek takımı maçlarında bile tribünde etkili olsalar. Bir tribünde 1000-2000 kişilik bir grup olsalar. Ama bildiğim kadarıyla yoklar.
Belki 10 - 15 sene sonra mümkün olabilir ekonomik şartlar, kadın futbolcu sayısı dünya genelinde artar, spor gazeteleri futbol gazetesi olmaktan çıkar o zaman olabilir fakat GS kadın takımı da olmadan pek ilgi göreceğini sanmıyorum. Zira bu iki camia birbirinin sevmese de birbirine muhtaç. Birbirinden ilham alarak yükseliyorlar. Herşeyden evvel Öncelikle spor yazarı sayısı artmalı, sadece futbol haberi değil diğer spor dalları hakkında da olimpiyattan olimpiyata değil düzenli haber yapılmalı, topluma spor sevgisi oluşturulmalı. Sonrasında zaten taraftar isterse FB buna kayıtsız kalamaz.
Ali koç'un 1 haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklamalara göre kurulucak olan takım. Umarım bu şube nice başarılara imza atar. Her branşta olduğu gibi kadın futbol' da da çubukluyu sonuna kadar destekleyeceğiz.

Ancak takıma kaptan olarak aycan yanaç'ı falan getirecekler diye korkmuyorum değil. 2 senedir sinyal çakıyor kulübe. Camia evladı ayağına yeri hazır bence.
Şu survivor adlı programda varoşluğun kitabını yazmış yarışmacıdan beri kurulması için ara ara kafa ütülenen takım. Fenerbahçe'nin yeni şubeler açması fikri her zaman hoşuma gitmiştir ancak ülkenin ve takımın mevcut şartlarını düşündüğümüzde şu an için böyle ekstra masraf çıkartmaya gerek yok. İlla para harcayacağız diyorlarsa kadın futbolu gibi bir şube açmaktansa büyük başarılar yaşatmış ve daha da yaşatmaya aday kadın basketbol ve kadın/erkek voleybol gibi kamu ve özel teşebbüs takımlarına karşı kısıtlı imkanlarla zirveye oynayan şubelere yatırım yapmak aşırı mantıklı geliyor.
Ayrıca olur da o şahıs transfer edilirse başarısız bir proje olup tarihin tozlu sayfalarında yerini alması için dua edeceğim.
Basketboldan para kısmak gerek, atletizm şöyle masraflı derken kurulması gündeme gelen branş.

Kurulsun elbette ama futbol dışı branşlara yapılanlar yapılacaksa gerek yok.
Artık kurulmuş olandır. Bugünkü genel kurulda gündem maddelerine gören kadın futbol takımı resmen kuruldu.

Yeni sezona yetisebilecek mi bilmiyorum fakat, mevcut bir takımı alıp ismini değiştirmek gibi bir hamleye umarım girilmez, bence olması gereken en alt ligden başlayarak kademe kademe yükselmek. Olması gereken bu fakat böyle olacağını sanmıyorum.
kurulmasına sevindiğim şube. kadın futbolu dünyada yükselişte ve ileride değerleneceği bariz. fenerbahçe olarak buraya yatırım yapmalıyız fakat yüksek bütçeler söz konusu olmamalı. kendi sporcularımızı yetiştirebilmeliyiz. hele dünyada futbol oynamaya istekli bir sürü kız çocuğu varken bu insanları alıp altyapılarımızda yetiştirmeli ve seneler sonrasına hazırlamalıyız.

ben mevcut kadın futbolunu hiç sevmiyorum maalesef, çünkü seviyesi cidden düşük ve göz kanatıyor. ama seneler içinde elbette ki gelişecektir ve değerlenecektir, bunun için fenerbahçe'nin buraya yatırım yapmasını destekliyorum, kendi sporcumuzu yetiştirmek kaydıyla tabii ki.
İlayda Cansu Kara, Ezgi Çağlar, Altun Sancar, Demet Bozkurt, Merve Nalçacı, Emine Yaren Çolak, Dilan Aslan, Berdan Bozkurt, Narin Yakut, Songül Demirtürk, Setenay Sırım ve Fatma Kara Şahinbaş ile sözleşme imzalayan takım.

x (tweet)
Umarım maçlarını şükrü saraçoğlu'da oynamayı planlamıyorlardır dediğim kadın futbol takımı. Çimlerimiz zaten müthişti, bir de bu kimsenin umrunda olmayan takım sayesinde daha da müthiş olacak. Sırf ana akıma sempatik görünmek için girdiğimiz triplere, maliyetlere bak.