24 yaşından küçük futbolculardır.

bu başlığı açma amacım, fenerbahçemizin gençlerinin performanslarını yazmak. kiralık oynayanlar da dahil.

aynı zamanda afrika liglerinde, brezilya ve arjantin 2. liginde falan gözlemlediğiniz oyuncu varsa buraya yazabilirsiniz.

(bkz: abdulcebrail akbulut)
yaş:18

erzurumspor'da sol bek oynuyor. erzurumspor'un oynadığı 13 maçta aldığı toplam süre 2 maçta 170 dakika. gol veya asist yapmamış. ikisi de türkiye kupası. eğer bu sene forma şansı bulamazsa, oynayabileceği bir yere kiralanmalı. şu ana kadarki performansı hiç iç açıcı değil. lakin 18 yaşında olması bende az da olsa bir ümit bırakıyor.

(bkz: barış alıcı)
yaş: 22

rizespor'da kanat oyuncusu. rizespor'un çıktığı 11 süper lig maçının 5 maçında toplam 104 dakika süre almış, gol veya asist performansı sergileyememiş ve 1 türkiye kupası maçında 90 dakika oyunda kalmış, 2 gol atmış. açıkçası henüz süper lig seviyesinde bir oyuncu değil. eğer sıkı çalışırsa 23-24 yaşında fenerbahçe'de oynayabilecek seviyeye gelebilir.

(bkz: yusuf mert tunç)
yaş: 19 (2 ay önce girdi)

12 gün önce ilginç bir şekilde fenerbahçe'ye dönen futbolcu. boluspor'da oynuyordu daha önce. nasıl döndü sezon ortasında hiç bir fikrim yok.

boluspor'daki performansına gelecek olursak:

çok karışık bir tablosu var. türkiye u19 elit ligi'nde fenerbahçe ile 2 maça çıkmış ve birinde 90, diğerinde 66 dakika sahada kalmış. sonrasında boluspor'a kiralık olarak gitmiş.

boluspor'un oynadığı 10 1.lig maçının ikisinde toplamda 91 dakika(*) süre almış ve gol veya asist performansı gösterememiş. 90 dakika kaldığı maçta yenilmişler. ayrıca boluspor'la 1 türkiye kupası maçına çıkmış ve 78 dakika sahada kalmış. yine gol veya asist performansı gösterememiş.

yaşına göre performansı gelişmeye açık. zaten fenerbahçe'ye geri dönmüş kendisi, burada çok çalışarak kendini geliştirirse seneye her hangi bir süper lig takımına kiralanır, 20-25 maç oynama garantisi verilir. sonra fenerbahçe'ye geri döner ve havadan bir forvetimiz olur.

biraz polyannacı oldu ama imkansız değil :)

(bkz: oğuz kağan güçtekin)
yaş:20

rizespor'un oynadığı 11 süper lig maçının birinde 11 dakika süre almış, gol veya asist performansı göstermemiş. bunun dışında yine rizespor'un oynadığı 1 türkiye kupası maçında 90 dakika sahada kalmış, 1 asist yapmış.

yaşından ötürü(*) gelişmeye açık bir oyuncu. ama rizespor'da forma şansı bulamıyor, dolayısıyla başka bir takıma kiralanması gerekiyor. lakin şu an sakat. dönüş tarihi de belli değil.

(bkz: allahyar sayyadmanesh)
yaş:18

istanbulspor'un çıktığı 11 lig maçının 5'inde 78 dakika süre almış ve gol veya asist performansı göstermemiş. aynı zamanda istanbulspor'un çıktığı 2 türkiye kupası maçının ikisinde de toplamda 181 dakika(*) görev almış, 1 gollük performans göstermiş.

yaşından dolayı gelişime çok açık bir oyuncu, en ümitli olduğum genç futbolcu da kendisidir takımımızda.

---------------------------------

genel itibari ile gençlerimizin performansları iç açıcı değil ama gelişime açık diyebiliriz. bunun dışında altyapıda da çok yetenekli gençlerimiz var. oraları da iyi izlemeliyiz. ayrıca iyi bir scouting ekibi kurarak afrika'nın çöp liglerinden, arjantin ve brezilya 2. liginden oyuncu bulmalıyız. bul 10 tane oyuncu, ver her birine 200k, en fazla 2 milyon euro zararda olursun ama 2 tanesi sağlam çıksa zaten elif elmas gibi satılır, hem kulübe girdi sağlamış olursun hem de sana şampiyonluk yolunda yardım ederler.

bugünkü gözlemimiz bu kadardı, sizin de gözlemlediğiniz gençler varsa yazınız buraya.
muhammed gümüşkaya

2012 yılından bugüne sırasıyla fenerbahçe U14, U15, U16, U17 kategorilerinde forma giyen 2001 doğumlu merkez orta sağa ve sağ kanatta oynayabilen futbolcu.

fenerbahçe'nin Ziraat Türkiye Kupası'nın 4. turunda TFF 2. Lig ekibi Tarsus İdman Yurdu ile karşılaştığı maçta 86. dakikada Zajc'nın yerine oyuna dahil oldu. sol ayağını iyi kullanabilen mücadeleci bir futbolcu.
fenerbahçe altyapısında oynayan ancak mutlak suretle fenerbahçe tarihi ve kültürü öğretilmesi gereken futbolcular.

grimsborough'un ışık tuttuğu futbolculara ek yapmak isterdim. ancak durum pek iç açıcı değil. oynanan 8 hafta itibariyle fenerbahçe futbol takımları u 14'de 4. , u 15'de 7. , u 17'de 9. , u 19'da maalesef 14. sırada. umudum u 16'da.
fenerbahçe u 16 futbol takımı oynanan 8 hafta sonunda namağlup olarak lig lideri. attığı 16 gole karşılık kalesinde 3 gol gördü. Melih Bostan ve Ahmet Buğra Güven öne çıkan isimler.
2021 yılında kaçını futbol A takımında göreceğimizi bilemediğimiz oyuncularımız iki üç sene içerisinde alt yapıdan a takıma 1 veya 2 oyuncudan fazla çıkarırsak ve kulubumuzde kalmasını sağlarsak büyük mutluluk duyacağım oyuncu grubudur
22 yaşındaki barış alıcı için artık genç dememek gerektiğini düşündüğüm başlık.


Genç futbolcu tanımını u21 olarak sınırlandirmak gerek bence. Yani bir futbolcu 25'inden sonra da gelişebilir bu olmuş olan, olması gereken bir şey zaten. Fakat 21ine kadar bir futbolcu az çok ne olacağının sinyalini veriyor bence.
Bizim altyapılardan geçmişte çıkan futbolcuların birkaci 1. Ligde, çoğunluğu 2. Ligde forma giyebiliyor ancak. Kalecileri çıkartalım, Semih ( o da Altay altyapısı ), bilal, olcan, Melih okutan başka da aklıma gelmedi. Varsa 1 2 kişi daha vardır koskoca 20 yıllık süper ligde yıllardır süre alabilen altyapı oyuncu sayımız iki elin parmağını geçmiyor maalesef.

Demek ki sorun eğitimci sorunu, sorun gözlemci sorunu, sorun proje sorunu, sorun teknik altyapı sorunu, sorun misyon sorunu...
Hiçbir genç futbolcuya kadroya çıkabileceğine dair umut verilmezse hiçbir oyuncu da gelişemez.
Bir de şöyle bir şey var. Büdüt : istanbulspor'da oynayan Duhan var. Uygar mert de aynı takımda ama pek süre alamıyor.
(bkz: kiralık gönderilen futbolcuların süre alamaması)
Gerek dereagzinda gerekse a takimda canli izledigim oyunculardan berk, omer faruk, okan turp, murat saglam ve oguz kaan diyorum.
ozellikle oguz kaan bir yildiz degildir ama standart performans verir, ihtiyacin oldugunda koy ne verecegini bilirsin
aralarında artık ismail yüksek'in de olduğu futbolculardır. 21 yaş genç değil diyebilirsiniz ama olsun, fenerbahçe'nin çıtası şimdilik bu. ileride düşmesini ümit ediyoruz tabi bu yaş çıtasının.
Hepsini toplayınca bir ömer faruk beyaz etmiyor. Diğer isimler boş isimler demek değil tabi. Başkanın ömer faruk beyazı manevi oğlu yapması lazım, kendi çocuklarından daha çok ömer faruk beyaz ile bizzat ilgilenmesi lazım. Bu sene beklentim ömer faruk beyazın tüm kupa maçlarında ilk 11 çıkması. Ömer dışında bu isimlerden kayda değer olanlar;
Oğuz kaan güçtekin
Ferdi kadıoğlu
Melih bostan
Muhammed gümüşkaya
Ancak oturmuş ve işleyen bir takımda kendilerine güven verilip süre alabilirlerse faydalı olabilirler. Football manager oyunu ile gerçek hayat arasındaki farkın ve başarı için gereken tüm etkenlerin farkında olmak gerekiyor.

Genç bir futbolcunun milyon eurolar kazanan yüksek egolar arasında kendi kendine var olmasını ve yeteneklerini sergilemesini bekleyemezsiniz. Bunun için teknik ekip, futbolcular, yönetim ve taraftar olarak hazır ve destekleyici olmak gerekiyor.

Yarışmacı ve şampiyonluk hedefi olan bir takımda hata yapan genç oyuncuyu camia olarak desteklemek gerekiyor. Aksi halde Ömer Faruk gibi bir yetenek bile 1 yıl sonra serbest kalıp Avrupa'da kendisine kariyer çizecektir.