fenerbahçemizin altyapısı.

son 10 yılda bir tane iyi futbolcu çıkmıştır o da juventus'ta oynuyor şu an. ha bu arada fenerbahçe'ye de para kazandırmamıştır o oyuncu.

bu altyapıdan çıkan a takım seviyesinde olabilecek futbolcular:
19/20: ömer faruk beyaz (her ne kadar süre almasa da iyi bir futbolcu olacak orası belli.)
18/19:
17/18:
16/17: yiğithan güveli (ilk başta beklenildiğinden çok daha iyiydi ama çapraz bağları koptu ve düşüşe geçti. eğer sakatlık yaşamasaydı ve biraz umursasaydı kariyerini, çok daha iyi yerlere gelebilirdi.)
15/16: merih demiral (bonservissiz gitti)
14/15:
13/14:
12/13:
11/12: recep niyaz (adete yitirilen bir yetenekti. hem kendi hatası hem de kulübün hatası vardı bana göre)
10/11:

-----------------------------
gördüğünüz üzere son 10 yılda altyapımızdan çıkan ve iyi yerlere gelen bir oyuncu var o da merih. fenerbahçe'den çok kötü bir şekilde ayrıldı.

ömer faruk ise iyi bir futbolcu olacağa benziyor. ama bu çocuğa özen gösterilmesi lazım işte. bir kere akıl koçu lazım, mental bir eğitim verilmesi lazım. bunun yanı sıra şans da verilmesi lazım, öyle yedek bekleyerek olmaz bu işler. eğer çocuk yetenekli ise, kumaşı kaliteli ise kupa maçlarında zaten kendini gösterir. iyi bir kurucu teknik adam ile de kendini geliştirir. ömer faruk inşallah böyle olacak.
neyse benim söylemek istediğim farklı bir şey vardı aslında bu başlığı açarken. neden biz bu kadar az oyuncu çıkarıyoruz altyapımızdan? yani her sene en az 1-2 oyuncu çıkarmamız gerekiyor fenerbahçe seviyesinde. tamam zor biliyorum ama 80 milyonluk ülkede ne yetenekler vardır. biz neden bu yetenekleri keşfedemiyoruz? neden altyapımızdaki oyuncular kötü? neden yeteneksiz?

ben söyleyeyim, torpil dönüyor. hem de çok fena bir torpil.

eğer ekonomik anlamda güçlenir ve altyapımızı geliştirirsek ben inanıyorum ki her sene en azından 1 tane a takım seviyesinde bir genç futbolcu çıkarabiliriz. tabi bunun için ilk önce bir altyapı kültürü oluşturmak gerekiyor, hemen 1 senede yapılacak bir şey değil bu zira. en azından 6-7 senelik bir çalışma gerekiyor öncesinde. ve evet, biz türk insanı maalesef geleceği değil de günümüzü düşünüyoruz. 6-7 yılın düşünüldüğü kadar uzun bir süre olmadığını ve hemen geçeceği gerçeğini bilmeden düşünüyoruz hem de.
mesela 6 sene öncesine gidelim, 2014. 2014 yılından beri tek bir kupa kazanamadık, 6 yıldır ne şampiyon oluyoruz ne de kupa kazanıyoruz. ama bu 6 yıl bir şekilde geçti demi? çok çabuk geçti hem de, işte önümüzdeki 6 sene de böyle geçecek. farkında olmadan hem de. bunun için her zaman yapılanalım diyorum, 6 yıl öyle çok çok uzun bir süre değil zira, geçecektir elbet. bu önümüzdeki yılları iyi bir şekilde planlamazsak maalesef fenerbahçe asla ileri gidemeyeceği gibi hep geriye gidecek.
Altyapıyı kapatmaktan daha vizyonsuz birşey hayal dahi edemiyorum. Merih, kaçmakta haklıydı. kiralık gitmek istedi, biz yollamadık. Diğer arkadaşın babasına gelirsek eğer, Bir tane cahil, çürük elma çıktı diye bütün bir sepet taze elmayı çöpe atamayız. Yapmamız gereken o elma neden çürüdü bunu araştırmak.

Hiç kimse kusura bakmasın ama en büyük suçlu öncelikle taraftar sonra da yönetim! Daha hiç a takım düzeyinde maça çıkmamış oyuncuya özel muamele yapılmaz. Sen böyle hem diğer çocukları küstürürsun hem de o çocuğun götünü kaldırır onu da harcarsın. Bilin ki birisine Hak etmediği birşeyi kazandırmak bir insana yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bizleri hayatta ileri taşıyan şey verdiğimiz emeklerin hakkını alabilmektir.

Ömer faruk, hak etmediği övgüleri kazandığı için bugün kendisini çok farklı bir boyutta görüyor ve gelecekte de yine aynı şekilde yükselmeyi bekliyor. Fakat hayallerini ancak kademe kademe hak ederek kazanması gerektiğini bilmiyor, öğretilmemiş. Çok kilit bir hayat öğretisinden mahrum büyüdüğü için de asla muhtemel olarak başarılı olamayacak.

Bizim yapmamız gereken şey altyapılarda eğitimi arttırıp, işin başına da sadece futbol antrenörlerini değil, gençlerin, çocukların psikolojisine vâkıf işin uzmanı ögretmenler ve psikologlar getirmek. Affedersiniz ama türk futbolcular cahilliğe mahkum ediliyor. Adamların bırakın en ufak entelektüel birikimlerini, hayatlarını itham ettirecek düzeyde yeterli birikimleri yok. Biraz klişe olacak ama atatürk ne demiş: "Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim" biz bu sözü hayata geçirmediğimiz sürece başarısızlığa mahkumuz.