bitiriciliği vedat'tan daha iyi görünen bir oyuncu. çalım atabiliyor, vuruş repertuarı yüksek gibi duruyor. kendi pozisyonunu yaratabilmesi artı özelliği. kanat forvet gibi de oynayabileceğini düşünüyorum fakat orta açmak pek onun olayı değil gibi. kaleyi cepheden gördüğünde pek tereddüt yaşamıyor gibi duruyor. çok süratli olmasa da çabuk bir oyuncu.
vedat'tan farkı ise bence 9 numara değil, 9.5 numara ya da destek forvet diye tabir edilen oyuncu. vedat ile beraber oynasalar çok fark yaratabilirler fakat bu bence vedat kalsa da mümkün değil, keza transfer olacaktır vedat. vedat'ın duvar olma ve fizikli stoperlere karşı mücadele edebiliyor oluşu smolov için kolay değil gibi. topu önüne istiyor bir hali var. vedat sırtı dönük oynamasıyla biliniyor bu da biz pek faydalanamamış olsa da uzun vurduğunuzda takımı dinlendirebiliyor.

smolov ile set hücumu değil de direkt hücum denemek gerekir. erol bulut'un sevdiği bir özellik direkt hücum fakat alanyaspor'da ya da malatyaspor'da bunu oynatmakla büyük takımda oynatmak aynı şey değil çünkü rakipler savunmayı büyüklerle oynadıklarında geniş alanda bırakmıyorlar türkiye'de. 1.86 m boyu var kafa toplarında da etkili olacaktır ama dediğim gibi türkiye liginde boğuşma çok fazla, fizik gücü ne derece güçlü bunu bilemiyorum.
geçtiğimiz sezon görece savunma sertliğinin daha zayıf olduğu ispanya liginde 14 maçta 2 gollük katkı verebilmiş ( tabi pandemi de devreye girdiğini unutmamak gerek ) celta vigo'da. önceki sezonda ise rusya liginde 24 maçta 7 gol 3 asistlik skor katkısı vermiş. 17/18 sezonunda ise 24 maçta 14 gol 6 asistlik skor katkısı vermiş. 16/17 sezonunda ise tüm kulvarlarda oynadığı 31 maçta 25 gollük istatistik yakalamış. 15/16 sezonunda da ligde 20 gol 9 asist tüm kulvarlarda ise 24 gol 13 asisste ulaşmış.

görüldüğü üzere kariyeri düşüşte bir oyuncu. satın alma opsiyonu ile kiralık olacaksa hayır demem ama smolov gelse de net bir golcüye ihtiyacımız olduğu aşikar. gomis gibi ya da mario gomez hatta sörloth gibi +20 gol atabilecek birisi şart bize.
gelmesini istediğim oyuncu.
tek başına gol yükünü çekecek bir oyuncu değildir, bir sörloth performansı beklemeyelim kendisinden. tarzını bilmeyenler dzeko gibi düşünebilir, pivot özellikleri olan ama topu tutmayı pek sevmeyen bir adam. yani vedat topu alıpta sırtına rakibi bindirip zaman kazandırıyordu, sonra dağıtım yapıyordu. smolov ise kalabalık ortamda kısa sürede topu ayağından çıkaran bir adamdır, ileride çoğalmamıza vedat kadar katkısı olmaz ama eğer koşan bir takımsak özellikle kenarlara kaymayı sevdiği için tuttuğu topu güzel değerlendirebilir. burada gökhan ve caner'in önemi ortaya çıkıyor, eskisi gibi verimli olmasalar da gene bu ikili ileriye çıkarsa smolov topu kenarlara güzelce aktarır. gene sörloth kadar olmasa da dripling yapmayı seven bir tarzı var boşluk bulunca. boşluklarda topu tutarak veya yavaşça sürerek değilde seri bir şekilde ileri taşıyarak oynuyor. eğer ki oyunu rakip sahaya yığarsak mevcut beklerden dolayı kendisi doğru isim. eğer kontra ataklara çıkarsak mert hakan'dan dolayı gene doğru isim. tek bir endişem var, oyuna katkısı olur ama skora katkısı düşük kalırsa taraftar beğenmeyebilir. skor yükünü kanat oyuncuları da çekecekse ki transferler haberlerinde hep bundan da bahsediliyor, hakkaten belli bir şablona yönelik transferler yapıyoruz demektir. güzel birşey bu, şaşırtıyor beni bu sene yönetim.
(finishing'i vedattan iyi, hava toplarında vedat daha iyidir.)
Kiralamaya sıcak bakıyorum bence iyi oyuncu. 2 yıl önceki hali olsa tabiki ligin içinden geçer ama formu çok düşüşte. Zaten düşüşte olmasa da biz kiralayamazdık ancak böyle bir kumar oynayıp tutmasını beklemekten başka çaremiz yok.