yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar alımları şu an için kapalıdır!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk

fanatizmherhangi bir konuda(*) insanı aşırılara sürükleyen kültür.

fanatizmin çok kötü etkileri vardır. bir kere bir fanatik genellikle gerçekleri göremez, kabul etmez. çünkü fanatizm onun gözüne bir perde indirmiştir. ve ne olursa olsun yanlışı bile kabul eder. sorgulamaz, biat kültürü kendini esir almıştır.

futbolla çok uğraşmak fanatizm değildir. boş zamanınızın çoğunu futbolla ve tuttuğunuz takımla geçirmek de fanatizm değildir. takımınızı çok sevmek de fanatizm değildir ama yukarıda bahsettiğim olaylar fanatizme girer.
ayrıca fanatizm kesinlikle holiganizm ile karıştırılmamalıdır. holiganizm çok daha farklı bir boyuttur. holiganizm, fanatizmde yer alan olayların çok daha kötülerinin saldırganlıkla birleştirilip fiziksel olarak harekete geçirilmesidir.
ayrıca fanatizm bir insanı kötü yapmaz, fanatikler kötü değildir ama sorgulamanın reddedilişi ve biat kültürü, düşünme yetisini körleştirir ve bu durumda insanın yapısında orta ve uzun vadede değişiklikler yapar. insanı tembelleştirir ve hazırcı bir birey haline getirir.
asla tasvip etmediğim bir hareket olmasına rağmen türkiye şartlarında fanatizmin normal olduğunu düşünüyorum zira insanlar kendilerini bir yere ait hissetmek istiyor. aslında burası çok derin bir konu, buraya bir kitap yazılır ama tabi ki konumuz sosyoloji, siyaset gibi bilim dalları olmadığı için ve burası fenerbahçe sözlük olduğu için buraya kadar yazılan bir yazının fanatizmi yeterli seviyede açıklayacağını düşünüyorum.
Sporu spor yapan şeyin tutku olduğunu bilendir. Seyirci değildir.