hücum tabanlı bir taktik algoritma. sahada kuş bakışı 4-1-4-1 şeklinde bir dizilim gösterir. stratejik anlamda, 8x8 karelik bir tahtada kısıtlı rollere sahip taşlarla oynanan satrançtan öte 19x19 kareli bir tahtada çok daha geniş hareket alanına sahip taşlarla oynanan go'ya yakındır. öyle ki, bir satranç oyununda açılışı yapan beyazın yapacağı ilk hamle için 20, ona karşılık verecek siyahın yapacağı ilk hamle için 20, toplam 400 hamle opsiyonu varken go'da açılışı yapan siyahın ilk hamlesi için 361, ona karşılık verecek beyazın 360, toplam 129960 hamle opsiyonu vardır. dolayısıyla, bu algoritma çalıştırılarak mevcut ve olası çözümler için en doğru hamleleri bulmak ciddi bir deneyim, yetenek, oyun zekası ve konsantrasyon gerektirmektedir. bu nedenle, sahada aynı anda farklı pozisyonlarda konuşlanmış 4-5, hatta 6 tane 10 numaraya aynı anda rastlanabilir.

pratikte, sistemin temel felsefesi üç kavramla özetlenebilir : terazi, lastik, jimnastik.

terazi, takımın denge unsurudur. kuş bakışı dizilişte, geri dörtlünün önüne tek başına demirler. lakin bu demir, çimlere saplanmış değildir, zinciri uzundur, bu sayede akan oyunda kazanılan ve kaybedilen toplara göre konumunu değiştirip takım için doğru dengeyi bulur. bunu yaparken bazen stoperlerin arasına girer gizli bir libero olur, bazen atakları başlatan ilk pasları atan derin bir oyun kurucu ya da uzun toplarla oyunu kanatlara genişleten bir regista olur. tempoyu belirler, rakip kontraları kesecek tatlı sert hamleleri yapar, ikinci hücumlar için rakip ceza sahası çevresinden uzaklaştırılan topların ribaundunu kovalar. hem savunmada hem hücumda, tüm takım arkadaşları onu kerterez alarak sahada pozisyon alır.

lastik, elastikiyeti ifade eder. öyle ki, takımın her bir oyuncusu saha içinde mevkisinden bağımsız olarak oyun akışına göre pozisyon değiştirir. bu esneklik, akan oyunda kaybedilen topun kaybedildiği yerde kazanılması için alan daraltılmasına, kazanılan topların da rakip kaleye en kısa yoldan ulaştırılması için sahanın enine ve dikine kullanılmasına yardımcı olur. bu esnada, beklerinizden biri merkeze yaklaşıp orta sahada ekstra kalabalık yaratırken diğer bekiniz ters kanatta çizgiye basıp hücum alanını genişletebilir. ofansif orta sahalarınız kanatlara açılırken kanat oyuncularınız çapraz koşularla rakip savunmada yerleşim sorunları yaratabilir. tüm bu aksiyonlar, takım olarak rakip yarı alana yerleşmeyi ve oyunu rakip ceza sahası çevresinde oynamayı sağlamak için şekillenir. esneklik akıcılığı, akıcılık hareketliliği, hareketlilik pas hızı ve oyun temposunu arttırır.

jimnastik, tüm bu kurguyu yaşatacak ve büyütecek oyuncu profilinde olması gereken fiziksel becerileri ifade eder. zira, bu oyun yavaş, hantal, kalın, uzun, iri ve sırtı dönük oynayan bir oyuncu profiliyle sahaya yansıtılamaz. aksine yüzü dönük oyunu seven, top sürme ve topla manevra kabiliyeti olan, top kontrolü ve pas becerisi yüksek, dar alanda çabuk, geniş alanda hızlı, düştüğü yerden hemen kalkan, kaybedilen topu kazanabilmek için anlık reaksiyon verebilen oyuncularla oynanır.

emresif futbol, buzluktan çıkartıp mikrodalgada çözdüreceğiniz bir sistematik sunmaz. bu oyun, bir inşa sürecidir ve bu süreç ortaya renksiz, bol katlı, geniş pencereli bir kamu binası değil; asimetrik , asortik, sıra dışı ve zaman içerisinde anlamlanan bir sanat galerisi çıkartır. bu algoritma, top ayağına yakışan her oyuncuya potansiyelini sahaya yansıtabileceği bir yaratım alanı sunar. umarım ferdi kadıoğlu, muhammed gümüşkaya, oğuz kaan güçtekin, ismail yüksek, fatih yiğit şanlıtürk, gülhan üreyen ve melih bostan gibi isimler de gelecek sezon için en az benim kadar heyecanlıdır.