yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk

dostluk kazandıüber bir futbol terimi. genellikle derbilerdeki beraberlikler sonrasında söylenir, özellikle fenerbahçe galatasaray derbileri sonrasında.

hayatımda gördüğüm en samimi olmayan cümlelerin de başında gelir. taraftarların birbirlerine düşman olduğunu düşündüğüm için değil. zaten düşman da değiliz, altı üstü futbol. futbol için düşman da olunmaz karşı taraf size düşman olmadıkça.

fakaat bu söz çok yapmacık ya. dostluk kazanmadı birader, önemli bir 2 puan kaybı yaptık. siz de önemli 2 puan kaybı yaptınız. dostluk nasıl kazanıyor anlamış değilim.

bir de tribünde milletin anasına bacısına sövüp, bir takımın bütün taraftarlarını içine alan küfürler edip bunları söyleyenler vardır ki allah akıl fikir versin bunlara.

bu söz en son 17 mart 2018 fenerbahçe galatasaray maçı sonrasında sıkça kullanılmıştı. ondan önce de hatırladığım kadarıyla 10 kasım 2013 fenerbahçe galatasaray maçında kullanılmıştı (10 kasım olduğu ve atatürk'ün ölüm yıl dönümü(*) olduğu için). tabii bu dediklerim gs derbileri için. bjk derbileri için konuşacak olursak; en son 25 şubat 2019 beşiktaş fenerbahçe maçında kullanılmıştı. öncesinde de 2018-2019 sezonunda kadıköy'de oynanan beşiktaş derbisinde söylenmişti ali koç'un ilk senesi olduğu için(*).

bence şu daha samimidir:

(bkz:ezeli rekabet ebedi dostluk)

en azından bir temeli var bunun. metin oktay zamanlarında söylenen bir sözmüş. futbolun kısıtlı fakat güzel olduğu yıllarmış demek ki. her neyse, bu bile samimi gelmese de en azından ''dostluk kazandı'' goygoyundan daha iyidir bence.