futbol ve diğer sporlarda, çift maçlı eleme sistemiyle oynanan turlarda eşitliği bozmak için kullanılan bir yöntem. Deplasman golü kuralına göre, iki maç toplamında sonuçlar eşitse, deplasmanda daha fazla gol atan takım kazanır. (*)

an itibariyle kaldırılmıştır.

edit: twitter
uefa tarafından kaldırıldığı az önce açıklanmış kural. bundan sonra 2 maçta toplam gollerin eşit olması durumda maçlar uzatmaya gidecek.
Çoktan kaldırılması gereken kural. Bir takım 2-1 kazanmış, diğer maçı 3-2 kaybediyor ama tür atlıyor. Yıllar evvel ulaşım zorluğu açısından böyle bir kural konmus ama artık geri kalmış bir yaklaşımdı.

Hee bu arada 1959 öncesinde şampiyonluklar için bahane üretenler var ya, şimdi bu kural kaldırıldı, o zaman bu kuraldan dolayı eski şampiyonluklar sayılmayacak mı? Xd
Tamamen kaldirilmasini yanlis buldugum kuraldir.

2 gol ustunun kaldirilmasi gerekiyordu kesinlikle, gereksizdi cunku. Zaten deplasmanda 2 gol bulabilen bir takim icin deplasman etkisinden soz edilemez. Ama 2 golun altindaki gollerin de bu kuralla beraber etkisini kaybetmesi, cok fazla macin uzamasina neden olacak. Sıkısık fiksturdeki takimlar icin cok kotu bir haber bu.

1-0, 2-1 gibi skorlar icin gecerliligi devam etmeliydi. Uefa'nin geri vites yapacagini dusunuyorum 1-2 seneye.
sonunda kaldırılmış ucube kural.

bu kural yüzünden bütün rövanşlı maçların ilki az golle bitiyordu.