genel olarak yaşlılarda görülen kısmi hafıza kaybı.

britanya'da, kafayla topa vurmanın beyin sağlığı üzerinde risk yarattığı konusunda endişeler ve bu sebeple araştırmalar mevcutmuş.

https://www.bbc.com/sport/football/54799358

eski ingiliz futbolcular matt tees ve nobby stiles demans hastalığından çekmişler ve ölüm sebebi olmuş. son olarak stiles'ın eski takım arkadaşı bobby charlton'a da demans teşhis konulmuş.

ingiltere milli takımının teknik direktörü gareth southgate de bu konunun daha detaylı araştırılmasını talep etmiş. röportajı burada:

https://www.eurosport.com.tr/futbol/demans-ve-futbol-iliskisi-arastirilmali_sto7991503/story.shtml

şubat ayında da ingiltere, kuzey irlanda ve iskoçya'daki futbol okullarında 11 yaşından küçük çocuklarara kafa topu çalıştırmak yasaklanmış.

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-51614088

edit : şimdi eski bir habere denk geldim; alan shearer ölümü sonrası beynini futbol-demans ilişkisinin araştırılması için bağışlamış.

https://www.evrensel.net/haber/337936/alan-shearer-demansa-karsi-beynini-bagisladi
kafayla topa vurmanın neden olabileceği konuşulan hastalık. uzun süredir bunu bildiğim için halı sahalarda veya başka yerlerde futbol oynarken asla kafa vuruşu yapmamaya çalışırım, çakılı stoper oynamama rağmen. son halı sahamda kafayla topa vurmuştum ve kafam bayağı acımıştı, alışkın olmadığım için olsa gerek.

hiçbir yakınıma da önermiyorum kafa vuruşunu. size önerim siz de yapmayın. çünkü bildiğim kadarıyla hücre ölümlerine sebep olabiliyor.