1991 fransa doğumlu kongolu santrafor.

2014-15 sezonunda süper lig'de bursaspor forması ile büyük bir patlama yakaladıktan sonra villareal'e dönemin türkiye piyasası için büyük bir satış rakamı olan 7.5 milyon euro gibi bir paraya transfer oldu. Villareal'de de çıkışına devam eden oyuncu barcelona'nın dahi radarına girse de bu transfer olmayınca "hayalim olmuyorsa param olsun" demiş çin yolunu tutmuştur. Çin'de en fazla kazanan ikinci oyuncu konumunda olan cedric bakumbu, gollerine çin'de de devam etmektedir.

Iki gün sonra boşa çıkacağını var sayarsak kesinlikle teklif yapmamız gereken bir oyuncu. Ligimizi tanımasının yanında yetenekleri inkar edilemez Fakat cedric'in şöyle bir sıkıntısı var ki fenerbahçe'nin aradığı santrafor mu pek emin olamıyorum. Iş yapacağı muhakkak olsa da katbekat üstün olma kaidesi ile tarz olarak biraz samatta'ya benziyor. Tabii ki yine yüksek maaş talebi ve pek çok talibi de mutlaka olacaktır.

Bize servis yapabilen, top tutabilen, hızı da fena olmayan ayı pivot santrafor lazım olduğu kanaatIndeyim. Tabii saydığım özellikler iyi scouting yapıyorsan 20 milyon euro'dan başlıyor orası ayrı (*).
Kim min jae'yi tanıyabilmek adına beijing guoan'ı bir kaç maçta doksan dakika izledim. Tabii ki hali ile bu vesile ile bakambu'yu da izlemiş oldum. Izlediğim oyuncu benim bildiğim bakambu'dan pek ala farklı bir tarzda göründü.

Çin ligi hayal edebileceğinizden (en azından benim adıma) çok daha kalitesiz bir ligmiş. Takımların hiçbiri doğru düzgün üçüncü bölgede basmıyorlar bile. Üstelik Yerel oyuncuların büyük çoğunluğu tff 1.ligde yedek kalacak düzeydeler. Inanır mısınız rakip stoperlerin peşpeşe üç kere birbirlerine 90 metre pas verdiklerini gördüm(*). Bakumbu gibi alameti farikası yırtıcılığı olan bir oyuncu böyle bir ligde 3.5 yıl oynayıp 30 yaşına geldikten sonra eski formuna dönebilir mi yoksa körelmiş midir çok ciddi şüphelerim var.

Bir de şunu da unutmamak gerek ki bakambu top class oyuncular kadar büyük paralar kazandı. Bu denli cebi dolu ve yaşı kemale ermiş bir adam türkiye'de motive olur mu?
La liga'da ki oyununun çeyreğini oynasa bize yetecek santrafor. Adam öyle bir oynadı ki barcelona'ya gidecekken çine gitti ahahahah.

Bursa üstüne villareal'de müthiş performanslar sergiledi ama çin sayesinde yaklaşık 100 milyon para yapmıştır. Buraya gelir ne kadar oynamak ister de motive olur bilemem bu büyük soru işareti çünkü güvenilir bir hava vermiyor adam parayı ve rahatı seviyor. Ama kesin olan şey çok iyi oyuncu. patlayacılığı ve şutları olsun sörloth'a tercih ederim bu adamı net.
Çok ama çok yanlış bir transfer hamlesi olur. Dönüp dolaşıp ligde kim oynuyorsa onu getiriyoruz. Aylardır hiç mi kimseyi izlemedi bu takım? Yazıktır ya vallahi bu taraftar bunu hak etmiyor.
Mali koç'un vizyonundan fazlasını beklememek lazım. Ağustos sonu dediği buydu heralde takımda forvet yok şu an aldığı risk yüzünden.

Onun dışında bakambu iyi santrafor. Çinde çok tatil yapmadıysa iş yapacak gelince, 1-2 gün içinde bitmeli bu transfer sanırım bonserviste vermeyeceğiz.
Yaklaşık bir hafta evvel kendisi hakkındaki görüşümü şurada belirtmiştim: (bkz: #68207)

Geçen seneki Abaoubakar'ın etkisini de yaratabilir, negredo etkisi de bırakabilir. Çok riskli transfer.
bir zamanlar la liga'nın içinden geçen forvet. samatta ile bir tutulmaması gerekir ki zaten frey bile samatta'dan daha faydalı bir forvettir. samatta Belçika'da bir sezon patlamıştı, sonra geldi bize patladı. bakambu'nun kariyeri çok önde. faydalı olabileceğini düşünüyorum.