ölüm yıldönümü olmasından dolayı bir çok spor sayfasının bugün ona özel paylaşımlar yaptığı rahmetli f1 pilotu.
izlemeyen varsa senna filmini izleyip ne denli özel bir karaktere sahip olduğu konusunda fikir sahibi olabilir.
21 mart 1960 doğumlu efsanevi formula 1 pilotu. bu adamla tanışmam türkiye'de ilk özel televizyon star tv, yeni kurulduğu zaman cumartesi günleri marlboro world of sports diye bir program yapardı. motor sporları yani moto gp, f1 ve ralli yarışlarından özetler gösterirdi. f1 özetlerini izlerken de ayrton senna ile karşılaştım. gözükara, kazanmak için sürekli atak yapan, cesur bir pilottu. spikerde zaten onun efsane olduğunu söylemişti.

o günden sonra sürekli takip ettim. mclaren'de 1988 - 1993 arasında 3 dünya şampiyonluğu kazanmıştı. 1994 sezonunda ise williams'a transfer oldu. işin ilginç yanı williams'ın takım direktörü senna mclaren'de yarışırken bir dönem takımın diğer pilotu olan alain prost'tu. bu ikilinin birbirinden nefret etmesi dışında başka bir sorun yoktu.

senna sezona kötü başlamış ve yanlış hatırlamıyorsam ilk iki yarışta puan alamamıştı. 3. yarış san marino'daydı. antrenman turlarında rubens barrichello kaza yapmıştı. sıralama turlarında avusturyalı roland ratzenberger yine kaza yapmış ve hayatını kaybetmişti. yarış günü ise start anında bir kaza yaşanmış ve 5 tur güvenlik aracı piste girmişti. güvenlik aracının çıkmasıyla, ilk iki yarışında puan alamayan ve pole pozisyonunda yarışmaya başlayan senna tüm riskleri almaya niyetliydi. 7. turda meşhur tamburello virajında saatte 220 km hızla bariyerlere çarpmış ve maalesef orada hayatını kaybetmiştir.

öyle büyük bir pilottur ki, senna'dan nefret eden alain prost bile ona olan saygısından dolayı halen senna vakfında yöneticilik yapmaktadır.
"Tekerlekli sandalyede yaşlanacağıma, 300 kilometre hızla duvara çarparak ölmeyi tercih ederim" diyen , 27 yıl önce bugün San Marino GP'de bir duvara çarparak hayatını kaybeden yarışçı.
Dile kolay 27 sene önce hayatını kaybeden efsane. Ah o tamburello virajı. Daha izlemeye doyamamıştım.
aniden akla düşen f1'in efsane pilotu, tamburello virajına girmiş ama çıkamamıştır bir çoğunu f1 aşığı yapan adamı alıp gitmiştir bu viraj.