avrupa devlerinin kurulması için kolları sıvadığı yeni proje.

uefa ve yerel ligler ise bu lige karşı şu an için cephe almış durumda. uefa ve premier lig yetkilileri katılacak kulüplere yaptırım uygulayacağını açıkladı.
Bugün ortalık karıştı bu konuda.

Liverpool, Manchester United, Manchester city, Tottenham, Arsenal, Milan, Inter, Juventus, Real Madrid, Atletico Madrid ve Barcelona bu akşam bu ligin kurulacağını duyuracakmış.

Manchester United'ın Amerikalı sahipleri uzun süredir kapalı bir lig, NBA gibi, kurmak için uğraşıyordu.

Bunun üzerine epl yönetimi açıklama yaparak bu kulüpleri kınadığını söyledi. UEFA acil olarak toplandı ve takım ismi vermeden böyle bir oluşum gerçekleşirse, bu kulüplerde oynayan oyuncuları milli takımlardan da men edeceğini, aynı kararı fifa'nın da alacağını söyledi bir yazılı açıklama ile.

Kapalı bir lig ile futbol paraya karşı olan savaşı kaybetmiş olur ki uzun süredir buna yönelik mücadele vardı, fakat UEFA bu kulüplerin tehdidine göz yumdukça,sürekli onların isteklerini yerine getirdikce bunun olacağı belliydi. İngiltere, italya, İspanya, Almanya şampiyonlar ligine en çok takım gönderen liglerdi. Bu yetmedi, yayından da en çok bu takımlar gelir elde ediyordu. Sonuç, kulüpler kendi kapalı ligini kutmak istiyor.

Format 15 kalıcı takım, 5 misafir takım. 2 grup, ilk 4 sırada bitirenler eleme turu oynayacak şekilde.

UEFA açıklamasında alman ve Fransız takımlara teşekkür ediyor. Herhalde PSG ve Bayern bu lige karşı.

Hollanda'dan Ajax gibi takımlar katılır mı bu lige merak konusu ama, milli takım kozu ilk başta oyuncuları korkutsa da FIFA mesela Messi olmadan oynanacak bir dünya kupası istemez. Orta vadede kabul edecektir.
kulüplerin peş peşe açıklama yaptığı organizasyon. ortalık cidden alev almış durumda. en büyük olay ise katılan kulüplerin taraftarının tutumu; yüzde doksanı tepkili bu olaya.
Milan, Arsenal, Atleti, Chelsea, Barça, Inter, Juve, Liverpool, City, United, Real ve Tottenham'ın resmen katıldıklarını açıkladığı turnuva.
19 nisan 2021, futbolun öldüğü tarih. Tutkuyu, arma aşkını, yerel rekabeti, alt sınıfın eğlencesini para uğruna yok ettiler. Ama futbol bunun da altından kalkmasını bilir. Olan o büyük kulüplere olur, başarılarıyla bir sürü taraftar kazanmış liverpool, manu, juventus gibi takımlar o ligde averaj takımı olduklarında dizlerini dövmeye başlarlar. Bakalım yeni nesiller bu takımları tutacak mı ? Bu işin sonunda bu turnuvaya katılan kulüplerin en az yarısı yaklaşık 20-30 sene sonra çok daha küçük bir takım haline gelecek.

Ha yerel liglere ne olur dersiniz ? Hiç bir şey olmaz. Sadece gelirler azalır, fenerbahçe çamur sahada oynasın ben yine çubukluya desteğimi veririm. Hatta bu şekilde endüstriyelleşmemiş bir futbol iklim daha çok hoşuma gider. Yeter ki rekabete bir şey olmasın. Gs, bjk , fb çamur sahada amatörce oynasın ama rekabet olsun. Zaten turkiye' de futbol güzel oyun vs için izlenmiyor rekabet için izleniyor. Futbolu güzel yapan esas şey maç kazandıktan veya şampiyon olduktan sonra iş arkadaşınla veya komşunla yaptığın gırgırdır. Arkadaş ortamında oturduğunda bu haftaki maçlar ne olur muhabetidir. Avrupa süper ligi bunları öldüremez . Olan katılan takımlara olur, kaybeden dünya futbolu olur.
hayali lig. asla gerçekleşeceğini düşünmüyorum. uefa'dan daha fazla para koparabilmek için blöf yapıyor kulüpler.

ya da ben çok küçük düşünüyorum. :(
Bazı kulupler hayal kuruyor ama böyle bir turnuva asla şampiyonlar ligi'nin çeyreğı kadar bile izlenmez. Insanlar kendilerinin dahil olmadıkları saçma sapan bir turnuvaya asla ilgi duymayacaklar. Fenerbahçe'den evvel türkiye'de kaç kişi euroligue'i izliyordu? Yada avrupa'da herhangi bir orta sıra bir takımını destekleyen bir taraftar neden kendisinin asla liginde derece yapamayacağını garantiliyen, bütün ümitlerini öldüren bir turnuvayı izlesin?

Bu lig olsa olsa uzun vadede dünyada futbola olan ilginin düşmesine ve pazarın küçülmesine sebebiyet verecektir. Futbolu öldürecek andavallar. izlemeyin izlettirmeyin.