uefa avrupa ligi'ni ve uefa şampiyonlar ligi'ni kapsayan kupalardır bunlar.

çok özledim be... iki senedir avrupa'da yokuz ve yabancılara karşı maç yapmıyoruz. çok keyifliydi hafta içi avrupa maçı hafta sonu lig maçı.

son 4 sezonun 3'ünde bu kupalara kalamadık maalesef. 17-18'de vardar faciası, 19-20'de ve 20-21'de ise lig sıralamasının yetmemesi avrupa'da olmamamızı sağladı maalesef.

avrupa kupaları sadece keyifli olma özelliği taşımıyordu. aynı zamanda gelir de elde ediyorduk. uefa avrupa ligi'nde son 32'ye kalan bir takımın sponsorlarla birlikte çok net 10 milyon euro civarı bir geliri oluyor. bunun için avrupa ligi'nin ''önemsiz'' olduğu görüşüne katılmıyorum. hem yabancılara karşı maçlar yapacağımız ve oyuncularımızın vitrine çıkacağı bir lig hem de gelir anlamında hiç de azımsanmaması gereken bir parayı kazandığımız bir lig.

bir de şampiyonlar ligi'nden bahsedelim. şl'de 15 milyon euro katılım parası, 10 milyon euro yayın geliri olmak üzere 25 milyon euro net gelir elde ediliyor. her bir galibiyete 2,7m euro, beraberliğe de 900bin euro veriliyor. 2 galibiyet 1 beraberlik alsanız 6 milyon euro da buradan gelir elde ediyorsunuz. bir de sponsor var, o da 4 milyon euro civarı desek toplamda 10 milyon euro civarı bir para elde ediyorsunuz ki toplam gelir 35 milyon euro'ya dayanıyor. kullanmasını bilene muazzam bir para.

bu sezon avrupa kupalarında değiliz fakat bunu fırsata çevirmek zorundayız. şampiyonluk bunun için önemli işte. 40 haftalık ligde oynayacağız sadece. umarım seneye şampiyonlar ligi'ne katılabiliriz.
çok özlediğim kupalar.

fenerbahçe olarak 12 yıldır şampiyonlar ligi'ne gidemiyoruz fakat avrupa ligi'nde iyi sonuçlar elde edebiliyoruz. al'ye katıldığımız son sezon 2018-19 sezonu. o zaman zenit'e elenmiştik ve o günden beri avrupa'da maça çıkmıyoruz. çok özledim ben ya. yabancı takımlara karşı yapılan maçlar zevk veriyordu. heyecan yaratıyordu.

allah için bu sezon şu kupalara katılalım. eğer olur da şampiyon olamazsak bile dağılmadan üst sıralara odaklanmalıyız. ikinci olsak bile ön elemeyi geçebilirsek şampiyonlar ligi'ne gidebiliyoruz. hadi olmadı, en kötü avrupa ligi'ndeyiz. bu bile başlı başına yeterli sebep dağılmamak için.